میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۵
 
 
تقلای جمهوری خواهان و دموکرات‌ها برای دور زدن قوانین انتخاباتی و تشدید سرکوب اعتراض‌های مردمی در پی ‌داشت
هراس مردم آمریکا از تقلب در انتخابات
هراس مردم آمریکا از تقلب در انتخابات
 

همزمان با شدت گرفتن تقابل‌ها و اتهام زنی‌های انتخاباتی میان دموکرات‌ها و جمهوریخواهان و تقلای آنها برای رای سازی به دور از چارچوب‌های قانونی، نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که مردم آمریکا فارغ از گرایش حزبی، از بابت احتمال وقوع تقلب در روند انتخابات ۲۰۲۰، نگران هستند.
نتایج نظرسنجی انجام‌شده از سوی خبرگزاری «رویترز» و مرکز سنجش افکار عمومی «ایپسوس»، به نگرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر افزایش احتمال تقلب در رای‌گیری پُستی، مهر تائید زد.
طبق این نظرسنجی، حدود نیمی از رای‌دهندگان آمریکایی از جمله ۸۰ درصد از طرفداران حزب جمهوریخواه، از بابت این موضوع که افزایش شمار آرای پُستی، به تقلب گسترده در انتخابات ۲۰۲۰ منجر خواهد شد؛ ابراز نگرانی کردند.این در حالی است که پنجشنبه گذشته، ترامپ هم که رای‌گیری پُستی را ابزار دموکرات‌ها برای بی‌اعتبار کردن روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تلقی می‌کند؛ برای نخستین بار خواهان به تعویق افتادن زمان برگزاری این رویداد سیاسی شد.البته، نگرانی در باب تقلب انتخاباتی، به دغدغه درباره رای‌گیری پُستی ختم نمی‌شود و بسیاری از آنها از بابت مسائل دیگری چون سرکوب حضور رای دهندگان یا دخالت عوامل خارجی در روند انتخابات ابراز نگرانی می‌کنند.در مجموع، ۷۳ درصد از رای دهندگان، فارغ از گرایش حزبی، از بابت تقلب سازمان یافته‌ای که از سوی بازیگران سیاسی تدارک دیده می‌شود، ابراز نگرانی کرده‌اند. این نسبت برای دموکرات‌ها هفت به ۱۰ و برای جمهوریخواهان هشت به ۱۰ است.با این حال، اغلب رای دهندگان آمریکایی بر این باورند که تقلب در روند رای گیری بیشتر محتمل است تا حین شمارش آرای انتخاباتی. این نسبت برای جمهوریخواهان هشت به ۱۰ و برای دموکرات‌ها سه به ۱۰ است.در مجموع، هفت نفر از هر ۱۰ جمهوریخواه و چهار نفر از هر ۱۰ دموکرات، بر این باور است که تقلب از هر نوع که باشد، یک مشکل انتخاباتی بزرگ و تاثیرگذار تلقی می‌شود این مسئله در حالی مطرح می‌شود که همزمان سرکوب مطالبات ضد نژادپرستی آمریکا نیز ادامه دارد. افسران فدرال همانند نیرو‌های اشغالگر رفتار می‌کنند و مخالف بازخواست هستند و عامل گسترش خشونت و کشمکش در ایالت‌های آمریکا بشمار می‌روند.دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری اخیرش بار دیگر گفت اگر مسؤلان محلی در شهر پورتلند برای مهار تروریست‌ها در خیابان‌ها تلاش نکنند قصد دارد نیرو‌های گارد ملی را به این شهر بفرستد.رئیس جمهوری آمریکا گفت، ماموران فدرال در شهر پورتلند ایالت اورگان که درگیر اعتراضات است، تا زمانی که مقام‌های پلیس محلی "پاکسازی آنارشیست‌ها و آشوبگران" را به پایان برسانند، در آنجا می‌مانند.بسیاری استقرار این ماموران فدرال را در راستای اتخاذ راهبرد نظم و قانون دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به جهت انتخاب شدن مجدد به ریاست جمهوری دانستند، در حالی که این حرکت عامل بدتر شدن تنش میان ‌مقام‌ها و معترضان مخالف با نژادپرستی شد.
این در حالی است که در حوزه اقتصادی نیز طبق اطلاعات اداره آمار آمریکا ، حدود ۳۰ میلیون نفر از مردم این کشور در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا به غذای کافی دسترسی نداشته‌اند. خبر دیگر آنکه وزرات امنیت داخلی آمریکا ظرف دو ماه گذشته بیش از یک میلیون دلار برای تأمین سلاح‌های کمتر کشنده و تجهیزات سرکوب جهت مقابله با اعتراضات ضدنژادپرستی خرج کرده است.ظرف دو ماه اخیر (ژوئن و جولای) وزارت امنیت داخلی آمریکا حدود ۱.۳ میلیون دلار برای خرید سلاح‌های کمتر کشنده، گاز اشک‌آور، ماسک ضدگاز، و دیگر تجهیزات سرکوب، خرج کرده است. خبر دیگر از بحران‌های داخلی آمریکا آنکه فرماندهی تفنگدارن دریایی آمریکا می‌گوید مادامیکه علت آتش‌سوزی ناو «بونهام ریچارد» مشخص نشده، استفاده از رزم‌ناو آبی-خاکی از عملیات‌های آموزشی حذف خواهد شد. «دیوید برگر» فرمانده تفنگداران دریایی آمریکا، در این رابطه مدعی شد: مادامیکه دلایل وقوع این حادثه ناگوار روشن نشده، خواستار تعلیق فوری استفاده از رزم‌ناوهای آبی-خاکی شده‌ام. در همین راستا، همه رزم‌ناوهای آبی-خاکی ناوگان نیروی دریایی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

کد مطلب: 114758
 
Share/Save/Bookmark