میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۸
 
 
در روز قدس کرونا باعث خوشحالی صهیونیست‌ها نمی‌شود
بشریت علیه صهیونیزم
بشریت علیه صهیونیزم
 

همه ساله با فرا رسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، دعوت بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینى (ره) در گوش جهانیان طنین‏ انداز می شود که جمیع مسلمانان جهان را برای کوتاه کردن دست رژیم صهیونیستی از سرزمین های اشغالی به همبستگی بین المللی دعوت می کند.
در اولین ماه رمضان پس از پیروزی انقلاب امام خمینی(ره) آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان روز قدس اعلام کردند تا مسلمانان، آزادگان و مستضعفان جهان در این روز ندای آزادی قدس را علیه مستکبران سر دهند و با تظاهرات و راهپیمایی و هرگونه اقدام ممکن، به جهاد علیه صهیونیست‌ها برخیزند.
این اقدام مهم و تاریخی حضرت امام(ره) دو هدف را دنبال می کرد، در گام اول برای زنده نگه داشتن مسئله فلسطین و جلب توجه مسلمین و دولت‌‏های اسلامی به خطر صهیونیسم و از سوی دیگر عکس‌ العملی در برابر خیانت‌‏های سازشکارانه برخی دولت‏‌های عربی به شمار می رفت. در حقیقت اصلی ترین هدف صهیونیستها توسعه ارضی و جغرافیایی بود که پیروزی انقلاب اسلامی منجر به فریز کردن توسعه گری‌های اشغالگرانه رژیم صهیونیستی شد، به نحوی که آرمان های انقلاب اسلامی منجر به خیزش بزرگی در منطقه گشت.
حضرت امام در این باره گفته‌اند؛ «روز قدس یک روز جهانی است، روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است. روز مقابله ملت‏‌هایی است که در زیر فشار ظلم آمریکا و غیرآمریکا بودند … روزی است که باید مستضعفین مجهز بشوند در مقابل مستکبرین و دماغ مستکبرین را به خاک بمالند … روز قدس روز اسلام است، روز قدس، روزی است که اسلام را باید احیاء کرد و احیاء بکنیم و قوانین اسلام در ممالک اسلامی اجرا بشود.»
دستاوردهای روز قدس
اعلام روز جهانی قدس از سوی حضرت امام(ره) و گسترش این مسئله به سایر کشورهای اسلامی، فلسطین را از مسئله‌ داخلی خارج و آن را به عنوان یکی از مهم‏‌ترین مسائل جهان اسلام، تبدیل کرد. این مسئله باعث آگاهی، بیداری و اتحاد جهان اسلام، در قبال اهداف شوم آمریکا و صهیونیسم بین‌‏الملل شد و افکار عمومی جهان اسلام را به کانون این توطئه‏ها، سوق داد.
بعد از این تصمیم بود که اصول جهاد، شهادت و فداکاری در راه هدف – که نمادهای شیعیان و شعارهای انقلاب ایران بود – به عنوان اصول اساسی جهاد اسلامی فلسطین مطرح شد. احیای اسلام اصیل و اقبال مردم فلسطین به طرف آن، شکل‌‌گیری گروه‌‏های مبارز فلسطین با تکیه بر آموزه‌‏های اصیل اسلامی، گسترش روز افزون انتفاضه و در پی آن ایجاد وحشت و ناامنی برای اشغالگران متجاوز، به چالش کشاندن سیاست‏‌های رژیم صهیونیستی و … از دیگر نتایج این موضوع مهم است.
در حقیقت حضرت امام با اعلام این روز در ماه مبارک رمضان آرمان آزادسازی قدس شریف را با معنو‌ی‌ترین ایام امت اسلامی پیوند داده و در تقویم مذهبی ملت‌های مسلمان جانمایی کردند، به گونه‌ای که حتی خیانت و غفلت برخی دولت‌های اسلامی نتوانست بر این مراسم سیاسی‌ـ مذهبی سایه بیندازد و تلاش‌های امپراتوری رسانه‌ای استکبار و حامی صهیونیست‌ها نیز قادر به کم‌رنگ کردن آن نبوده است.
دستاورد‌ها و پیامد‌های روز جهانی قدس به ویژه پس از شکست‌های خفت‌بار رژیم صهیونیستی در جنگ‌های ۳۳ روزه، ۲۲ روزه، ۸ روزه و ۵۱ روزه در مصاف با حزب الله لبنان و حماس فلسطین به گونه‌ای است که هراس و وحشت پایان‌ناپذیری را برای آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها رقم زده و آنان را وادار به سرمایه‌گذاری چند وجهی برای تضعیف انتفاضه و مقاومت اسلامی از رهگذر جنگ‌های نیابتی و جنایات تروریست‌های تکفیری - سلفی در سوریه، عراق و یمن ساخته است.
طراحی هوشمندانه روز جهانی قدس و فرصت سازی برای نشان دادن وحدت و اراده امت اسلامی در قبال حل مساله فلسطین و دفع غدّه سرطانی اسرائیل به عنوان اولویت اول جهان اسلام توسط حضرت امام خمینی (ره) یک تصمیم راهبردی بود که طی سالهای پس از انقلاب ، سبب شد در میدان رقابت سنگین و تنازع بین قدرت‌های جهانی، آرمان آزادی قدس شریف به پلی در میان گذشته ، حال و آینده مسلمانان مبدل شود و بازگرداندن جایگاه کریمانه امت اسلامی در روی زمین را بشارت دهد.
اهمیت روز جهانی قدس امسال
اگرچه خیانت و جهالت برخی از سران عرب و دنباله روی از سیاست‌های کاخ سفید در چند سال اخیر توانسته حاشیه امنی برای رژیم صهیونیستی پدید آورد، اما روز جهانی قدس امسال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است .
باید در نظر داشته باشیم یکی از اهداف اتفاقات اخیراً در خاورمیانه و پدیده جنگ‌های نیابتی تلاش برای شعله‌ور کردن آتش اختلاف در درون جهان اسلام بود و موجب شد که حتی برخی گروه‌های فلسطینی‌ ولو اندک را نیز با خود همراه کرده و بر روند سازش با رژیم صهیونیستی را تسریع کند. در این شرایط بود که ترامپ تصمیم به انتقال سفارت امریکا به قدس شریف گرفت و امریکا در حقیقت نشان داد که اهداف خود را برای حفاظت از رژیم اشغالگر قدس دنبال می کند. انتقال سفارت رژیم اسرائیل به قدس شریف و ایجاد کمربند امنیتی برای کل سرزمین های اشغالی، یهودی سازی قدس و بقیه سرزمینهای فلسطین و تحمیل نوعی از جنگ نسل چهارم بر همه کشورهای عربی و اسلامی به این معنا است که امریکا و حامیان رژیم صهیونیستی در تلاش هستند تا تمامی ارتش هایی که ممکن است امروزه بالقوه و فردا بالفعل شوند و خطر مواجهه با رژیم صهیونیستی را تشدید کنند از بین ببرند.
در سال جاری شکست تروریسم تکفیری موجب شد که بار دیگر آرمان آزاد سازی قدس شریف از حاشیه بیرون آمد و بار دیگر هدف مقاومت جهان اسلام پررنگ تر شود. در این میان انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف که بار دیگر تاکیدی بر حمایت امریکا از صهیونیسم جهانی بود، ضرورت مبارزه و جهاد برای آزادی قدس شریف را بیش از پیش روشن کرده است.
نباید از نظر دور داشت که طرح معامله قرن به دنبال نابودی آرمان فلسطین و مقاومت است، در حالی که روز قدس به دنبال حفظ این آرمان و زنده نگهداشتن فلسطین است.
در این میان علنی شدن روابط پنهان و پشت پرده برخی سران کشورهای عربی مثل امارات و عربستان سعودی نیز ضرورت حمایت از فلسطین و قدس شریف را بیشتر یادآور می شود. مقام معظم رهبری پیرامون تلاش‌ها برای به فراموشی کشاندن موضوع فلسطین، می‌فرمایند: سال‌های متمادی است که سعی می‌شود مسئله قدس فراموش شود. روز قدس، درست تیری است به قلب این توطئه؛ حرکتی است برای خنثی کردن این توطئه خباثت‌آمیزی که استکبار و صهیونیسم و طرفداران و همکارانشان دست به یکی کرده‌اند تا به‌کلّی مساله فلسطین را به دست فراموشی بسپارند.
شرایط امسال برگزاری روز قدس بسیار حساس است چون هم‌شکنندگی رژیم‌صهیونیستی در داخل و هم مشکلاتی که به دلیل مسائل سیاسی و اقتصادی و کرونا برای این رژیم به وجود آورده وضعیت دشواری را برای این رژیم ایجاد کرده است. عدم توفیق در انتخابات، ایجاد نشدن دولت مستقر و مستقلی را در رژیم صهیونیستی در طی ۶ ماه گذشته از یک سو و از سوی دیگر مهاجرت معکوس و عدم مقابله با کرونا همگی مسائلی است که دست به دست هم می‌دهند که این رژیم شکننده‌تر از گذشته باشد.
کرونا موجب شادی صهیونیست نمی شود
در همین حال در سالی که ویروس منحوس کرونا اجازه برگزاری تجمعات از جمله برگزاری راهپیمایی روز قدس را در کشورهای دنیا سلب کرده، زنده نگه داشتن آرمان قدس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است .
در این میان شاید رژیم صهیونیستی از این موضوع احساس سرخوشی کند اما ملتهاى مسلمان بویژه ملت مسلمان ایران با زنده نگه داشتن آرمان قدس حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام کرده و نشان می دهند که این آرمان فراموش شدنی نیست.
در این میان تمرکز در بهره‌گیری از رسانه‌ها و فضای مجازی می‌تواند در هر چه پررنگ تر شدن آرمان روز قدس موثر باشد و عدم برگزاری تجمعات و راهپیمایی‌ها در روز قدس به معنای فراموشی ملت فلسطین نیست؛ بلکه این آرمان از طرق دیگر از جمله فضای مجازی دنبال خواهد شد.
باید گفت نقش صداوسیما در بهره گیری از فیلم های مستند، راهپیمایی های گذشته و فیلم های سینمایی مربوط به روز قدس و فلسطین هم در شبکه های داخلی و هم برون مرزی، بسیار حائز اهمیت است.
برگزاری کنفرانس و گردهمایی های روز قدس از طریق فضای مجازی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
باید گفت امسال همه عدالتخواهان جهان می توانند راهپیمایی روز قدس را به به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی خواهند کشانده و با زدن هشتک، درج پوستر های چند زبانه حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام و تاکید کنند که هویت تاریخی یک ملت چیزی نیست که بتوان با چهارتا امضای جعلی با توافق با رژیم غاصب اسرائیل از آن ملت فلسطین سلب کرد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه انتفاضه ملت فلسطین فراتر از سرزمین‌های اشغالی رفته و وارد مرحله‌ سرنوشت‌سازی شده است، گفت: زمزمه پایان اسرائیل غاصب در خیابان‌های تل‌آویو به گوش می‌رسد.
بخصوص اینکه امسال روز قدس با سخنرانی به یادماندنی رهبر معظم انقلاب به صورت مستقیم برای همه ایرانیان و جهانیان برگزار می شود که نکات قابل توجهی در این سخنرانی مطرح خواهد شد.

کد مطلب: 113849
 
Share/Save/Bookmark