میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۴
 
 
منتقد را خاموش نکنید

یک نماینده مجلس مرتکب اشتباه و تخلفی شده، اکثر مردم جامعه نیز نسبت به آن واکنش نشان دادند و آن را یک رفتار نامناسب و دور از شأن نماینده مجلس شورای اسلامی دانستند، حال با چنین رفتاری چگونه باید برخورد کرد؟
ماجرای نماینده مردم سراوان در گمرک را همه دیده و خوانده‌اند، افکار عمومی در جریان آن قرار دارد، مجلس شورای اسلامی نیز باید به مطالبه افکار عمومی در این زمینه توجه داشته باشد، منافع مجلس در منافع مردم است، مردم نیز از نمایندگان خود مطالبه‌ای جز رعایت شئون نمایندگی را ندارند و اگر یک نماینده خارج از شأن نمایندگی رفتار کرد، باید با آن برخورد شود.
همه شواهد نشان می‌دهد که نماینده سراوان در یک رفتار غیر اخلاقی، با مأمور گمرک با لحنی ناپسند سخن می‌گوید و او را با الفاظی زشت خطاب قرار می‌دهد، این موضوع پس از پیگیری‌های بسیار که برای مجلس و کشور هزینه ساز بود، سرانجام با برگزاری جلسات متعدد علنی و غیر علنی در مجلس تنها به تذکر کتبی و درج در پرونده ختم شد.
هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این نتیجه رسید که نماینده سراوان در رفتار خود با مامور گمرک ناپسند برخورد کرده است و به همین خاطر این موضوع باعث شد تا این هیأت او را محکوم به کسر از حقوق، تذکر و درج در پرونده کند.
این که چنین حکمی منصفانه و عادلانه است یا نه با افکار عمومی است، اما این که مجلس شورای اسلامی به خاطر برخی انتقاداتی که به مجلس و نماینده سراوان شده واکنش نشان داده و حتی با پیگیری‌هایی که انجام داده یکی از منتقدین را ممنوع التصویر کرده است، به زیان مجلس تمام خواهد شد.
جایگاه مجلس شورای اسلامی در نظام جمهوری اسلامی ایران یک جایگاه رفیع است، آنجا که حضرت امام(ره) می‌فرمایند، مجلس عصاره فضائل ملت است، نشان می‌دهد که چه جایگاهی در جامعه و نظام اسلامی دارد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در دیدار نمایندگان مجلس در خرداد ماه با ایشان فرمودند، «امام فرمودند مجلس عصاره همه فضائل ملت است، دقت کنید، نگفتند عصاره همه خصلت‌های ملت.»
آیا عصاره همه فضائل ملت باید به خود اجازه بدهد که با یک شهروند رفتاری همچون رفتار نماینده مردم سراوان داشته باشد؟ قطعاً چنین رفتاری در قاموس مجلس شورای اسلامی جایگاهی ندارد و حال که انتقاداتی از سوی افکار عمومی و برخی شخصیت‌ها نسبت به این رفتار شده است، باید انتقادات را هر چند تند و تیز، پذیرفت یا این که منتقدین را ساکت کرد؟
نمایندگان مجلس که خانه ملت است، نباید اجازه دهند که فضایی علیه این مجموعه کارآمد و تأثیرگذار که بسیاری از تصمیمات کلان کشور در آن گرفته می‌شود، شکل بگیرد.
انتقاداتی که از مجلس در این چند روز گذشته تاکنون به خاطر رفتار یک نماینده شده است، باید باعث شود تا وکلای ملت از این پس نسبت به سخنان، رفتارها و کردار خود دقت بیشتری داشته باشند نه این که انتقادپذیر نباشند و سعی کنند تا صدای منتقد را خاموش کنند.
چنین رفتاری نفی آزادی بیان و مغایر با آرمان‌های انقلاب اسلامی است، آیا رفتاری که آن نماینده مجلس از خود بروز داده شأن و جایگاه خانه ملت را زیر سوال برده است یا انتقادی که یک فرد روحانی به نام حجت الاسلام زائری با جمله «شرم بر این مجلس» جایگاه مجلس شورای اسلامی را تضعیف کرده است؟
صدا و سیمای جمهوری اسلامی، رسانه‌ای ملی است که نخستین وظیفه آن صیانت از آرمان‌های انقلاب اسلامی و دفاع از حقوق مردم است، اگر در این رسانه از وجود برخی افراد و اشخاص، که اتفاقاً مشی انتقادی دارند و افکار عمومی نیز آن را می‌پذیرد، خالی شود، اعتماد مردم نسبت به رسانه ملی و هر ارگان و نهادی که ضعف و ناتوانی و اشتباهی در آن سر می‌زند، از بین خواهد رفت.
رئیس سازمان صدا و سیما به همراه مجری برنامه‌ای که حجت الاسلام زائری در آن حضور داشته و آن جمله را گفته است، به مجلس احضار شدند و از آنها بازخواست شده و ریاست سازمان نیز قول داده است که آقای زائری ممنوع‌التصویر خواهد شد. آیا چنین تصمیمی با وجود فضای رسانه‌ای گسترده، می‌تواند مثبت ارزیابی شود؟
اگر قرار باشد که هر نهاد و سازمانی رأی و نظر خود را به این سادگی به سازمان صدا و سیما تحمیل کند، آیا می‌توان به استقلال سازمانی اعتقاد داشت که باید سعی کند، بازتاب دهنده مطالبات مردم باشد؟

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 107521
 
Share/Save/Bookmark