میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
عملیاتی منحصر به فرد
یمن سرزمینی که با نام مقاومت و ایستادگی مردمانش در برابر متجاوزان و اشغالگران شناخته می‌شود بار دیگر به صدر اخبار محافل رسانه‌ای...

یمن سرزمینی که با نام مقاومت و ایستادگی مردمانش در برابر متجاوزان و اشغالگران شناخته می‌شود بار دیگر به صدر اخبار محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان تبدیل شده است. یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد یگان پهپادی ارتش دو پالایشگاه نفتی آرامکوی عربستان سعودی را با ۱۰ پهپاد هدف قرار داد و افراد شریف و آزاده در عربستان در زمینه اطلاعاتی به ارتش یمن کمک کرده‌اند.وی اعلام کرد که یگان پهپادی با ۱۰ پهپاد پالایشگا‌ه‌های «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو در «شرقیه» سعودی را هدف قرار داد. این عملیات عملیات «توازن بازدارنده شماره دو» نام‌گذاری شده است.
این عملیات بزرگ پهپادی که سعودی نیز نتوانسته آن را انکار و رسما به آن اذعان کرده در حالی صورت گرفته است که چند نکته در قبال آن قابل توجه بوده و آن را به عملیاتی انحصاری مبدل می‌سازد. نخست آنکه این عملیات بیانگر ارتقا توان دفاع یمنی‌هاست در شرایطی است که ائتلاف سعودی از بالاترین تسلیحات نظامی برخوردار است و نیروهای آمریکایی نیز در این کشور مستقر شده اند. با این شرایط عملیات کنونی را باید بعد دیگری از تغییر توازن قدرت در معادلات جنگ دانست چنانکه نام این عملیات نیز توازن بازدارند شماره دو عنوان شده است.
دوم آنکه این عملیات یک اصل مهم دارد که در گذشته نبوده و آن نقش مردم عربستان است. سخنگوی ارتش یمن صراحتا اعلام می دارد که در این عملیات افراد شریف و آزاده در عربستان در زمینه اطلاعاتی به ارتش یمن کمک کرده‌اند. این مسئله بیانگر نارضایتی شدید در داخل عربستان از حاکمان سعودی و رویکرد مردمی به حمایت از مقاومت یمن است که توان بالای یمنی‌ها در آگاهی بخشی در عمق خاک عربستان را نشان می‌دهد. در اصل این رویکرد برتری یمن در عرصه رسانه‌ای و جلب همکاری افکاری عمومی را آشکار می سازد. این امر زمانی مهم تر می‌شود که عربستان که زمانی جنگ را با ائتلافی از دهها کشور آغاز کرده بود امروز حتی امارات را نیز دیگر در کنار خود ندارد حال آنکه یمن توانسته حتی در دل عربستان همراهانی صادق جذب نماید که نتیجه آن چنین عملیات بزرگی باشد. سوم آنکه تاکید یمنی‌ها بر ادامه مقاومت و آغاز راه بودن این عملیات‌ها از نکات مهم است که نشانگر توان و اراده مقاومت است چنانکه سخنگوی ارتش یمن تاکید کرده است تا زمانی که حمله و محاصره ادامه داشته باشد نظام سعودی را وعده می‌دهیم که عملیات‌های آینده ما بیشتر و بیشتر گسترش پیدا خواهد کرد و دردآورتر خواهد بود. بانک اهداف ما روز به روز توسعه پیدا خواهد کرد و راه‌حلی در برابر نظام سعودی جز توقف حملات و پایان دادن به محاصره وجود ندارد.
در مجموع می‌توان گفت آنچه در عملیات پهپادی یمنی‌ها روی داده ابعاد جدیدی از موازنه قدرت است که ارتش و مقاومت یمن آن را اجرایی ساخته‌اند که نشان می‌دهد موازنه جنگ را نه ائتلاف سعودی که مقاومت یمن چینش می‌کند و سعودی گزینه‌ای جز فرار از یمن و اعتراف به شکست نخواهد داشت. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 110771
 
Share/Save/Bookmark