میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
وزیر خارجه آمریکا با پادشاه عربستان دیدار کرد
باج‌خواهی پومپئو با پرونده خاشقجی
باج‌خواهی پومپئو با پرونده خاشقجی
 

در ادامه سیاست آمریکا برای باج‌گیری از سعودی، وزیر خارجه آمریکا در سفر به ریاض به دیدار شاه سعودی رفت و به او گفت که کشورش از ناپدید شدن روزنامه‌نگار سعودی در ترکیه نگران است.
این روزها آمریکا با بهره‌گیری از پرونده خاشقجی به دنبال استمرار طرح باج‌گیری و سرکیسه کردن سعودی است «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا که به عربستان سعودی سفر کرده با شاه سعودی در «ریاض» دیدار و گفت‌وگو کرد.
وی در ادامه حضورش در ریاض، با «محمد بن‌سلمان» ولیعهد نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. پایگاه خبری «العربیة» با انتشار این خبر به نقل از سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نوشت که پامپئو پس از ریاض عازم ترکیه خواهد شد.
طبق بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، پامپئو در این دیدار به شاه سعودی گفته که کشورش از ناپدید شدن جمال خاشقچی روزنامه‌نگار سعودی مقیم آمریکا نگران است. سفر پامپئو به عربستان یک روز پس از تماس تلفنی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با ملک سلمان درباره روابط دوجانبه میان ریاض و واشنگتن و جدیدترین تحولات منطقه بخصوص پرونده جمال خاشقچی صورت گرفت. ترامپ در این گفت‌وگو از روند همکاری مشترک سعودی - ترکی درباره پرونده ناپدپد شدن «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار و منتقد دولت سلمان و بن‌سلمان تقدیر کرد و طی پستی که در توئیتر، اعلام کرد: «من فورا وزیر خارجه کشورمان را برای دیدار با پادشاه (عربستان سعودی) به این کشور می‌فرستم».
جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ۵۹ ساله سعودی مقیم آمریکا، سه‌شنبه دهم مهر (دوم اکتبر) پس از مراجعه به کنسولگری سعودی در استانبول، ناپدید شد اما سه روز بعد رسانه‌های ترکیه اعلام کردند که شواهد نشان‌دهنده کشته شدن خاشقچی پس از ورود به کنسولگری است امری که عربستان آن را رد کرد و مدعی شد خاشقچی از کنسولگری خارج شده است. شبکه خبری سی.ان.ان در گزارشی اعلام کرد که مقامات سعودی بعد از آنکه در این خصوص تحت فشار قرار گرفته‌اند احتمالا برای پذیرش مسئولیت قتل خاشقچی آماده می‌شوند؛ اما اعلام خواهند کرد که او به شکل غیرعمد و در بازجویی کشته شده است.
روزنامه آلمانی «زوددویچه» نوشت که اطلاعاتی در دست دارد که بر طبق آن، تدارکات سفر برنامه‌ریزی شده «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان به ریاض فعلا متوقف شده است.
قرار بود که ماس اواخر ماه جاری میلادی (اکتبر) به عربستان سعودی برود تا درپی دیدار سپتامبر گذشته با «عادل الجبیر» همتای سعودی خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، رویکرد دیپلماتیک مورد نظر برلین برای بهبود روابط با ریاض پیگیری شود، اما به نظر می‌رسد پرونده مفقود شدن «جمال خاشقچی» به عاملی برای تنشی دوباره میان طرف سعودی و آلمانی تبدیل شده است.
دولت و وزارت خارجه آلمان از ریاض خواسته‌اند تا درباره وضعیت خاشقچی روشنگری کند. همچنین وزرای خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس هم بیانیه صادر کردند. در این بیانیه آمده است: «باید تحقیقاتی معتبر برای روشن شدن حقیقت در مورد اینکه چه اتفاقی افتاده، انجام شود.

کد مطلب: 106479
 
Share/Save/Bookmark