میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۳
 
 
سیاست‌های نژادپرستانه رژیم صهیونیستی ابعاد گسترده‌تری گرفت
حذف زبان عربی روی میز کنست!
حذف زبان عربی روی میز کنست!
 

در چارچوب سیاست‌های نژادپرستانه برای حذف هویت عربی- فلسطینی، پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) در حال بررسی طرح حذف زبان عربی در اراضی اشغالی فلسطین است.
گاردین اعلام کرد که زبان عربی در اراضی اشغالی ۱۹۴۸ بار دیگر به آماج حملۀ مجدد کابینه "اسرائیل" تبدیل شده است و چند وزیر به تازگی پیشنویس قانونی را به کنست برای جلوگیری از بکارگیری زبان عربی ارائه کرده‌اند. این روزنامه انگلیسی در گزارشی نوشت، زبان عربی در اراضی اشغالی فلسطین زبان رسمی است ولی پیشنویس قانون جدید برای کمرنگ کردن و کاهش بکارگیری این زبان تهیه شده است.
وبسایت بی بی سی عربی به نقل از این روزنامه انگلیسی خاطرنشان کرد، پیشنویس قانون جدید که در کمیته حقوقی کابینه تصویب شده است و برای اجرائی شدن باید چند مرحله را در کنست بگذراند ، حق تعیین سرنوشت را فقط متعلق به یهودیان دانسته است در حالی که تعداد قابل توجهی از فلسطینی‌ها در اراضی اشغالی زندگی می‌کنند. به نوشتۀ گاردین؛ این پیشنویس ادعای "اسرائیل" مبنی بر دمکراتیک بودن این رژیم را زیر سؤال می برد و حقوق دیگران را پایمال می‌کند. گاردین اعلام کرد: پیشنویس جدید اذعان می‌کند که زبان عربی همانند زبان عبری زبان رسمی است ولی زبان عبری باید تنها زبان رایج باشد که این امر به معنای تلاش مقامات اسرائیلی برای کمرنگ کردن زبان عربی است. خبر دیگر آنکه در حالی که رسانه‌های رژیم صهیونیستی در اقدامی تبلیغاتی مدعی شده‌اند که «مروان البرغوثی» از اعتصاب غذا دست کشیده، کمیته ملی فلسطین ادعای شکستن اعتصاب غذای این اسیر و دیگر اسیران فلسطینی را تکذیب کرد.
این بیانیه از سوی کمیته هیات امور اسیران و آزادگان فلسطین وابسته به سازمان آزادی بخش فلسطین و باشگاه اسیران فلسطینی صادر شده است. این کمیته در بیانیه‌ای اعلام کرد که ادعاهای اداره امور زندان‌های رژیم صهیونیستی درباره شکستن اعتصاب غذا از سوی برغوثی کذب است و تلاشی برای به زانو در آوردن
منابع خبری بامداد دیروز گزارش دادند که در پی یورش نظامیان صهیونیست به شمال نابلس ده‌ها فلسطینی زخمی شدند. نظامیان صهیونیست همچنین از گاز اشک‌آور و بمب‌های صوتی برای پراکنده کردن فلسطینی‌ها استفاده کرده اند. خبر دیگر آنکه رئیس‌جمهور آلمان در سفر به فلسطین اشغالی ضمن دفاع از دیدار وزیر خارجه‌اش با گروه‌های حقوق‌بشری مخالف کابینه اسرائیل، خطاب به نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت: منتقدان خائن نیستند. اشتاین مایر که اکنون در فلسطین اشغالی به سر می‌برد پس از دیدار با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: «در روزهای اخیر آلمان و اسرائیل دیدگاه‌های کاملا متفاوتی درباره اینکه چه کسی «مخاطب مشروع» است اتخاذ کردند. افراد بسیاری به من گفتند اکنون زمان بسیار بدی برای سفر به اسرائیل است و معتقد بودند لغو یا به تعویق انداختن این سفر مناسب‌تر است.»خبر دیگر آنکه حماس با صدور بیانیه‌ای اسامی بارزترین اعضای دفتر سیاسی این جنبش را اعلام کرد. «خالد مشعل» از سال ۱۹۹۶ منصب ریاست دفتر سیاسی حماس را بر عهده داشت .
«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اولین واکنش رسمی و علنی خود به سند سیاسی جدید حماس، آن را مچاله و در سطل آشغال انداخت؛ این اقدام با واکنش حماس روبرو شد. «سامی ابوزهری» سخنگوی حماس در واکنش به این اقدام گفت: پاره کردن این سند توسط حماس، کار افراد ضعیف و دلیلی بر تاثیر سند مذکور و قدرت آن است؛ وی در ادامه از افکار عمومی جهان خواست درباره این اقدام نژادپرستانه نتانیاهو بیندیشند. خبر دیگر آنکه وزیر دادگستری کابینه بنیامین نتانیاهو در نشستی در نیویورک، از مواضع دولت کنونی آمریکا در حمایت‌های قاطع از این رژیم در سازمان ملل ابراز خرسندی کرده است.
وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی در نشست سالیانه روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» که در نیویورک آمریکا در حال برگزاری است، حضور یافت. وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی در این نشست، بار دیگر ادعای مقامات این رژیم درباره مواضع «ضد اسرائیلی سازمان ملل» را تکرار کرد. وزیر آموزش رژیم صهیونیستی تاکید کرد: در فاصله میان بحر تا اردن هیچ دولت فلسطینی مستقلی تاسیس نخواهد شد. بنت طی مصاحبه با کانال ۷ اسرائیل در حاشیه کنفرانس مطبوعاتی «جروزالم پست» در نیویورک، گفت: «رئیس جمهور (دونالد) ترامپ قطعا دوستی بزرگ برای اسرائیل است و ما از اینکه او را با خود داریم خوشحال هستیم. ما آماده مذاکره (سازش با فلسطینیان) هستیم اما هرگز پیش‌شرط‌ها را نمی‌پذیریم.» خبر دیگر آنکه حدود ۱۵۰۰ فعال مغربی به نشانه همبستگی با اسرای فلسطینی اعتصاب‌کننده غذا، دست به اعتصاب غذا زدند.

کد مطلب: 99197
 
Share/Save/Bookmark