میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۱
 
 
آیت‌الله موحدی‌کرمانی:
شیعه انگلیسی در بین مردم عراق نفوذ کرده است
شیعه انگلیسی در بین مردم عراق نفوذ کرده است
 

خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: برخی گروه‌های منحرف که ما آنها را شیعه انگلیسی می‌‌دانیم در بین صفوف مردم عراق نفوذ کرده‌اند که مردم این کشور باید هوشیار باشند.
آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی در خطبه‌‌های دوم نماز جمعه در سخنانی، به تحولات عراق و لبنان اشاره کرد و گفت: مردم عراق در طول ۱۰۰ سال اخیر به دلیل ساختار غلط برنامه منظم شده و توزیع بودجه در فقر و تبعیض به سر می‌برند، بودجه کشور بین احزاب و گروه‌ها و فراکسیون‌‌ها توزیع می‌شود، مردم عملا بهره‌ای از بودجه ندارند.
وی با بیان اینکه مردم عراق در تجمعات خیابانی‌شان خواهان عدالت و حل مشکلات بودند و هستند، اظهار داشت: مرجعیت محترم عراق، دولت را موظف به اصلاحات و رسیدگی به اعتراضات کرده‌اند، در عین حال آنچه در روزهای اخیر شاهد بودیم و شنیدیم، فقط اعتراض و مطالبه اصلاحات اقتصادی نبود، دشمنان عراق هم بیکار ننشته‌اند و از گوشه‌ای وارد شده‌اند و در بعضی شهرها، به‌خصوص بصره و عماره، به خشونت روی آورده‌اند و مردم مظلوم و بی‌گناه را مورد حمله قرار داده‌اند و جمع کثیری را کشته و عده‌ بیشماری را مجروح کردند، حتی بعضی از متدینین را قطعه‌قطعه کرده و بعضی را در آتش سوزاندند؛ توجه کنیم که دشمنان مترصد فرصتی است که بر موج سوار شود و این اوضاع را به‌وجود می‌آورد.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: سفیر آمریکا هم در عراق، طبق اطلاعی که پیدا کرده‌ایم، به صورت علنی از خشونت حمایت می‌کند و به صراحت نیروهای انتظامی عراق را از کنترل این رفتارها منع می‌کند و این در حالی است که دولت آمریکا در طول ۱۶ سال گذشته، روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت از عراق، تحت عنوان غرامت جنگی، بهره می‌گیرد.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران در بخش دیگری از سخنانش به تحولات اخیر لبنان اشاره کرد و گفت: ریشه اصلی تظاهرات مردم در لبنان عدم اعتنای دولت به مشکلات معیشتی مردم است، در طول سال‌های گذشته، دولت حریری از خارج وام گرفته و مردم لبنان را بدهکار کرده است و این در شرایطی است که این وام‌ها در زندگی مردم بهبود ایجاد نکرده است.
آیت‌الله موحدی‌کرمانی افزود: در حالی که نیاز سالانه اداره اقتصاد و معیشت مردم لبنان حدود ۱۵ میلیارد دلار است، دولت‌های مختلف این کشور، با بی‌تدبیری، حدود ۱۲۰ میلیارد دلار بدهی، روی دست مردم گذاشته‌اند که سود سالانه این وام‌ها، از درآمد سالانه دولت بیشتر است؛ مردم از فساد و تبعیض به تنگ آمده‌اند و چاره کار خود را در اعتراض دسته‌جمعی دیده‌اند.
وی با بیان اینکه دولت لبنان باید از این آهنگ عمومی برای اصلاح استفاده کند، اظهار داشت: استعفای نخست‌وزیر لبنان نشان داد که بعضی از دسته‌های سیاسی لبنان، مصلحت رژیم صهیونیستی و آمریکا و بعضی دولت‌های عرب را بر مصلحت مردم ترجیح می‌دهند، استعفای نخست‌وزیر می‌تواند سبب تشدید اعتراضات خیابانی شده و در نهایت طوایف مختلف را به یکدیگر درگیر کند.
آیت‌الله موحدی‌کرمانی تأکید کرد: مقاومت لبنان با اکثریتی که در مجلس این کشور دارد، می‌تواند دولت تشکیل دهد، اما گرایشی به آن ندارد و مایل است قوانین و توافقاتی که در حدود ۳۰ سال اخیر میان طیف‌های لبنانی برقرار بوده است را مراعات کند و شیعیان و حزب‌الله کماکان بازوی یاری همه لبنانی‌ها باشد، از خدا می‌خواهیم که هر چه زودتر این فتنه‌ها را خاموش کند و مردم لبنان و عرق هر چه سریع‌تر طعم وحدت را بچشند.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران با تأکید بر اینکه طبق آیات صریح قرآن، اصلا نباید از دشمن بیگانه ترسید، خطاب به مسئولان کشور، گفت: مراقب باشید، از دشمن نباید ترسید، اما از فاصله طبقاتی باید ترسید، از رو آوردن مسئولین به زندگی اشرافی و اشرافی‌گری و دریافت حقوق‌های کلان و فراموش کردن مستضعفان باید ترسید، دشمن خارجی را قوی دیدن و خود را ضعیف پنداشتن، خطری است که باید از آن ترسید.
براساس این گزارش، نمازگزاران در حین سخنان خطیب نماز جمعه تهران شعار «مرگ بر غارت‌گر بیت‌المال» را سر دادند که آیت‌الله موحدی‌کرمانی در واکنش به شعار آنها، گفت: الحمدالله دست مقتدر رئیس قوه‌قضائیه باز شده و دانه‌دانه مچ مفسدان را می‌گیرد و به مجازات می‌رساند.
آیت‌الله موحدی‌کرمانی ادامه داد: نپرداختن به ذخایر و ظرفیت‌های داخلی و خیره شدن به دشمن و خارج و نیز نپرداختن به ظرفیت‌‌های بالفعل و بالقوه و بهره نگرفتن از نیروی با نشاط و جوان انقلابی، موضوعی است که باید از آن ترسید، از بیماری اجرایی و اداری باید ترسید، از تزریق صحنه‌‌های آلوده و مسموم به جوانان از طریق فضای مجازی باید ترسید، از حاکمیت ثروت در فصل انتخابات و وعده‌های دروغین کاندیداها باید ترسید.
وی در ادامه با اشاره سالروز ۱۳ آبان، گفت: ۱۳ آبان یادآور تبعید امام به ترکیه، یورش نیروهای شاه به دانشجویان و دانش‌آموزان، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و نیز شهادت حسین فهمیده است.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران همچنین به شیوع بیماری سرطان طی سال‌های اخیر اشاره و تأکید کرد: ملاحظه می‌کنید سرطان خیلی توسعه پیدا کرده است، آقایان پزشکان دقت کنند، ببینند چه عاملی باعث توسعه سرطان شده است، یکی از پزشکان در جمعی از نخبگان گفت که رنگ‌هایی که به آب‌ نبات‌ها می‌زنند، سرطان‌زاست؛ پزشکان بررسی کنند؛ مسئله بیماری مهم است، مخصوصا که می‌گویند دارو کم شده است، اینها را حل کنید، مردم مقاوم و صبور هستند، بالاخره باید مردم را هم مورد توجه قرار داد و با آنها با دلسوزی رفتار کرد.
آیت‌الله موحدی‌کرمانی در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته تهران، گفت: زرق و برق دنیا ما را از آخرت غافل نکند، ابدیت قیامت است، سعادت و شقاوت ابدی آنجاست، ای کسانی که دنیا گول‌تان زده و می‌زند، ای کسانی که به بیت‌المال تجاوز می‌کنید، می‌دزدید و می‌برید، یادتان باشد در قیامت نمی‌توانید پاسخ‌گو باشید.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران در پایان خاطرنشان کرد: مردم به مسئولین امنیتی و فرهنگی کشور اعتماد می‌کنند، بچه‌های‌شان را به مدرسه و دانشگاه می‌فرستند، این مغزها امانت در دست شماست، مراقب باشید، این مغزها را با چی پُر می‌کنید، پدران و مادران، ببینید، این نوجوان و کودک شما چه صحنه‌‌هایی در گوشی‌های موبایل می‌بیند، مراقبت کنید؛ آیا اجازه می‌‌دهید به وزارت بهداشت که غذای مسموم در اختیار مردم بگذارد و بگوید خودتان تشخیص دهید، مگر می‌شود؟

کد مطلب: 111392
 
Share/Save/Bookmark