میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۹
 
 
شروط مقاومت یمن برای پایان جنگ

همزمان با اذعان جهانیان به شکست سعودی در یمن، سخنگوی انصارالله یمن با تقدیر از نیروهای یمنی، توقف حملات و عملیات‌های نظامی را به توقف تجاوزات ائتلاف سعودی مشروط کرد.
ساعاتی پس از توافق طرف‌های یمنی بر سر مکانیزم جدید آتش‌بس و توقف درگیری‌ها در «الحدیده» در غرب یمن، «محمد عبدالسلام» رئیس هیأت مذاکره‌کننده یمنی و سخنگوی جنبش انصارالله، از ادامه یافتن عملیات‌ها تا پایان حملات ائتلاف سعودی خبر داد. عبدالسلام در توئیترش نوشت: «پاسخ مردم ما هرگز متوقف نخواهد شد مگر اینکه تجاوزات دشمن آمریکایی-سعودی و محاصره یمن پایان یابد و اگر دشمنان طور دیگری فکر می‌کنند، در توهم به سر می‌برند». عبدالسلام در ادامه از گسترش حملات علیه مواضع ائتلاف سعودی-اماراتی تقدیر کرد و این حملات را «دفاع مشروع» با استفاده از سلاح های متعارف دانست.
مسئولان یمنی معتقدند که این حملات موشکی و پهپادی بود که ائتلاف سعودی را بار دیگر مجبور به نشستن پای میز مذاکره کرده است. هیأت یمنی و هیأت وابسته به دولت عبد ربه منصور هادی روز گذشته (دوشنبه) پس از گذشت هفت ماه از توافق استکهلم سوئد، بار دیگر گرد هم آمدند و ساعاتی پس از آن سازمان ملل مدعی شد که طرف‌های مذاکره بر سر مکانیزم جدید آتش‌بس در الحدیده به توافق رسیده‌اند. مفاد این توافق هنوز اعلام نشده است. همزمان با این گفت‌و‌گو، یگان پهپادی یمن با چند فروند پهپاد «قاصف k۲» پایگاه هوایی «ملک خالد» در منطقه «خمیس مشیط» در جنوب عربستان را هدف قرار داد. در این حملات، انبار سلاح و آشیانه هواپیماها و دیگر تاسیسات نظامی در فرودگاه ملک خالد هدف قرار گرفت. خبر دیگر آنکه شماری از مردم یمن در اعتراض به تداوم جنایات رژیم سعودی در این کشور، در مقابل مقر سازمان ملل در صنعاء تجمع کردند. از سوی دیگر هیأت صنعا در جدیدترین دور گفت‌وگوها با نظارت سازمان ملل پیشنهاد داد اجرای مراحل اول و دوم توافق «سوئد» به صورت همزمان انجام شود اما طرف مقابل اعلام کرد، باید بند اول این توافق، اجرایی و مابقی آن به زمان دیگری سپرده شود.
، نیروهای ارتش یمن و انصارالله در راستای تلاش برای اجرایی شدن توافق «سوئد» در تاریخ ۱۱ تا ۱۴ ماه می (۲۱ تا ۲۴ اردیبهشت) به صورت یک‌جانبه از سه بندر کلیدی در غرب یمن خارج شدند و از آن زمان تا کنون دیگر مذاکره‌ای میان طرفین یمنی انجام نشده بود.
همزمان با بحران شکست در یمن، در عرصه دیگر نیز سعودی با بحران مواجه شده است چنانکه به دنبال گزارش اخیر نماینده سازمان ملل در خصوص مشارکت ولی‌عهد عربستان در قتل روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۰۵ رأی موافق در مقابل ۷ رأی مخالف، لایحه مؤاخذه عاملان قتل «خاشقچی» را تصویب کرد.
لایحه فوق تحت عنوان «قانون حقوق بشر و جوابگویی عربستان سعودی» که «تام مالینوفسکی» نماینده ایالت نیوجرسی آن را تهیه کرده، هم‌اکنون که در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب درآمده است و برای رأی‌گیری به سنا فرستاده می‌شود. این لایحه در حالی در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب درآمده است که اخیراً‌ «آگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل در تحقیقات حول قتل «جمال خاشقچی» اعلام کرد «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی و تعدادی از مقامات عالی‌رتبه این کشور در قتل این روزنامه‌نگار عربستانی دست داشته‌اند.

کد مطلب: 109935
 
Share/Save/Bookmark