میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۹
 
 
عربستان نمی‌تواند با قدرت روزافزون ایران مقابله کند

یک کارشناس غربی مسائل خاورمیانه با تاکید بر اینکه آل‌سعود در مقابله با قدرت روزافزون منطقه‌ای ایران موفق نخواهد شد، از این کشور خواست به رویکرد مذاکره با تهران روی آورد.
به گزارش تسنیم، سباستین زونس، در گفت‌وگو با روزنامه "تاگس اشپیگل" آلمان به مسئله سیاست خارجی عربستان پرداخته و بخصوص درباره اهداف محمد بن سلمان دربار سیاست‌های خصمانه‌اش در قبال ایران گفت: این سیاست‌ها بخشی از رویکرد پوپولیستی او است.
وی برای اینکه اختلافات را در سطح داخلی تحت کنترل درآورد و سیاست‌های خود را پیش ببرد به یک دشمن خارجی نیاز دارد و آن ایران است. از زمان انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ این کشور در عربستان سعودی به عنوان دشمن شماره یک ارزیابی می‌شود. بن سلمان از این خشم و نفرت برای تقویت قدرت خود استفاده می‌کند.
سباستین زونس، در پاسخ به این پرسش که آیا ایران در واقع یک تهدید بزرگ برای عربستان سعودی است، گفت: در سال‌های گذشته نفوذ تهران در خاورمیانه به شدت افزایش پیدا کرده است. توافق هسته‌ای نیز این امکان را برای ایران فراهم کرده که به صحنه بین‌المللی بازگردد. این کشور شیعی حالا یکی از قدرتمندترین بازیگران منطقه‌ای است. این اصلا خوشایند عربستان سعودی نیست. آل‌سعود احساس می‌کند توسط کشورهایی در بر گرفته شده که تحت نفوذ ایران قرار دارند. محمد بن سلمان می‌خواهد با این مسئله مقابله کند. وی بر این باور است که ایران باید متوقف شود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا بن سلمان در تحقق این هدف خود موفق خواهد شد گفت: واقعا خیر این طور نیست، در تمام درگیری‌های منطقه‌ای که عربستان سعودی به پا کرده است از جمله در یمن، لبنان و یا قطر ایران در نهایت از اقدامات خشونت‌طلبانه و تجاوزکارانه عربستان سود می برد. این رویکردهای بن سلمان بسیار خطرناک است.
این کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد که رهبری عربستان سعودی البته هیچ علاقه‌ای به یک رویارویی مستقیم با ایران ندارد. اما با توجه به پشتیبانی آمریکا و اسرائیل از عربستان در این زمینه این کشور اعتماد به نفس بالایی در مواجه با ایران پیدا کرده است اما، این رویکرد عربستان اشتباه است، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شریک قابل اعتمادی نیست. بنابراین قطعا مناسب تر خواهد بود که عربستان سعودی به رویکرد گفت‌وگو با ایران بپردازد. البته در حال حاضر نمی‌توان از این رویکرد عاقلانه سخن گفت.

کد مطلب: 102716
 
Share/Save/Bookmark