میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۴۱
 
 
سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد:
معرفی حسین فریدون به زندان
سوگلی‌های در «بند»
معرفی حسین فریدون به زندان
 

سخنگوی قوه قضاییه گفت: پس از چندین نوبت تحقیق از حسین فریدون و افراد مرتبط با او که بازداشت هستند برای وی قرار صادر شد و چون نتوانست آن را تأمین کند بازداشت شد.
حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در صد و چهاردهمین نشست خبری خود در این‌باره اظهار داشت: از افرادی هم که مرتبط بودند تحقیق شد. برخی افراد بازداشت هستند. برای ایشان قرار تامین صادر شد.
اژه‌ای گفت: چون قرار تامین را تامین نکردند به زندان معرفی شد اما اگر قرار را تامین کنند آزاد می‌شوند. قرار بازداشت موقت نیست. وی درخصوص قرار تمکین فریدون گفت: مسائل مالی در این زمینه مطرح است اما معوقات بانکی نیست.

۱۰ سال حبس برای جاسوس دوتابعیتی
از سوی دیگر سخنگوی قوه قضاییه به صدور حکم برای یکی از عوامل نفوذی آمریکا که تابعیت آمریکایی و یکی دیگر از کشورهای خارجی را داشت، اشاره کرد و گفت: وی با نفوذ خاصی وارد ایران شده بود که با تلاش ماموران وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شد.
اژه‌ای اعلام کرد: این عامل نفوذی آمریکا در دادگاه بدوی به ۱۰ سال محکوم شده که قابل تجدید و نظرخواهی است که اگر حکم قطعی شد شاید بیشتر در مورد نفوذ وی توضیح دهم. وی خاطرنشان کرد: این فرد مستقیما از ناحیه آمریکایی‌ها هدایت می‌شد.

بازدید ۵۰ سفیر و کاردار از زندان اوین
در ادامه سخنگوی قوه قضاییه گفت: بازدیدکنندگان از زندان اوین معتقد بودند از مراکزی که لازم بوده بازدید کردند و پاسخ سوالات خودشان را گرفته‌اند اما افراد ضد انقلاب بابت این بازدید ابراز ناراحتی کردند که باید به حالشان تاسف خورد.
حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای با تاکید بر اینکه قوه قضاییه از هر طرح و برنامه‌ای که در جهت حقظ حقوق شهروندان باشد استقبال می‌کند افزود: البته شما به این موضوع توجه داشته باشید که در کشور ستاد حقوق بشر داریم و آیت‌الله آملی‌لاریجانی از تأسیس یک مرکز موازی گلایه داشتند.

رسیدگی سریع به قتل فجیع آتنا
وی همچنین به بحث قتل آتنا پرداخت و اظهار داشت: در بررسی‌های اولیه نتیجه حاصل نشد و به افرادی مظنون شدند که فرد متهم هم در دسته آنها بود که با قرائن و شواهد همین فرد را دادستانی تحت تعقیب قرار داد.
اژه‌ای اعلام کرد: این فرد در مدت اول بازداشتی خود به خانم خود پیغام می‌دهد یک مقدار موادمخدر در فلان نقطه منزل مسکونی خود دارم که آن را جابجا کن؛ خانم این فرد نگران می‌شود و این اطلاعات را به ما می‌دهد که بعد از بررسی به جنازه می‌رسند.
سخنگوی قوه قضاییه باتاکید بر رسیدگی هر چه سریع‌تر به این پرونده گفت: متهم در اثنای رسیدن به این قتل به مورد دیگری اعتراف می‌کند و می‌گوید مدت‌ها قبل خانم دیگری را به قتل رسانده است. وی ادامه داد: با همه تحقیقاتی که انجام شد تاکنون آثاری از آن جسد کشف نشده است البته پیگیری‌ها ادامه دارد.

از تشکیل پرونده شکایتی نسبت به قراردادهای نفتی بی‌اطلاعم
در ادامه سخنگوی قوه قضاییه گفت: من نشنیدم در مورد قراردادهای نفتی شکایتی به دیوان عدالت رسیده باشد البته نشنیدن من به معنی نبود شکایت نیست ولی اگر شکایتی باشد در دیوان رسیدگی می‌شود.
اژه‌ای گفت: در مورد ٢٠٣٠ افرادی شکایت کردند پرونده‌ای تشکیل شده، دیوان از مسئولین ذیربط سوال کرده و پاسخ خواسته و هنوز منجر به رأی نشده است. وی درخصوص اظهارات دبیر کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه و واکنش وزیر ارتباطات گفت: اینکه یک استفاده بهینه از فضای سایبر داشته باشیم مورد حمایت همه است.

همکاری قوه قضاییه با بانک مرکزی
همچنین محسنی‌اژه‌ای به همکاری این نهاد با بانک مرکزی در جهت احقاق حقوق مردم خبر داد.
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: برخی از این شرکت‌ها مجوز ندارند که باید جلوی آنها را گرفت؛ برخی از آنها مجوز داشته و تخلفاتی دارند که باید آنها را اصلاح کرد و در صورت عدم اصلاح منحل کرد و آنهایی را که می‌توانند در مسیر دقیق قرار بگیرند، هدایت کرد.
وی در ادامه سخنان خود به چند اشتباه که در روزهای آتی بدان پرداخته شده، اشاره و بیان داشت: ظاهرا یک مصاحبه‌ای کرده بودند با فرد دیگری و در زیرنویس صداوسیما از قول بنده مطلبی را درخصوص کاسپین اعلام کرده بودند که بعداز اینکه به من گفته شد من اعلام کردم که با احدی در این مورد حرف نداشته‌ام. وی ادامه داد: این موارد اصلاح شد اما برخی روزنامه‌ها دیروز (شنبه) مطلب غیرصحیح را منتشر کردند و باید بگویم درست نیست.
سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد:‌ مدتی پیش در رابطه برخورد با کار چاق‌کن‌ها میزان کشفیات را ۱۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرده بودند که ۱۵ میلیارد تومان صحیح بوده است.

برگ سبز ناجا سندرسمی محسوب نمی‌شود
سخنگوی قوه قضاییه گفت: رئیس قوه قضاییه در بخشنامه‌شان اعلام کرده‌اند که چنانچه سندی توسط دفترها ثبت نشده باشد (برگ سبز ناجا) در محاکم سند رسمی حساب نمی‌شود.
وی درخصوص الزام به صدور سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی گفت: درباره سند خودرو و اعلام نظر مجلس باید به این نکته توجه کرد که آقای لاریجانی موضوع نامه‌نگاری را تکذیب کرد. وی افزود: ایشان گفتند که هیچ نامه‌ای خطاب به قوه قضاییه و جای دیگری ننوشتم و ندادم.
اژه‌ای تصریح کرد: رئیس قوه قضاییه در بخشنامه خود در تاریخ ۲۱ اسفند سال ۹۵ توضیح داده قانون چه می‌گوید و در آخر هم گفته‌اند محاکم اسنادی را قبول می‌کنند و جنبه قانونی می‌دهند که در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده باشد.

ناجا می‌توانست در همان روز قدس با توهین‌کنندگان برخورد کند
سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اینکه ناجا می‌توانست در همان روز قدس با توهین‌کنندگان برخورد کند گفت: در هر صورت هنوز در مرحله رسیدگی است و کیفرخواست صادر نشده است.
وی همچنین در مورد پرونده املاک شهرداری گفت: تعدادی از این املاک قراردادشان فسخ شد، برخی مبالغ بازگردانده شد، از ١٨٥ نفر تحقیق شد پرونده در حال بررسی است و هنوز به دادگاه نرفته است. اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری درباره کپی‌برداری از مدارک علمی و اینکه برخی رسانه‌ها درخصوص کپی‌برداری مدرک دکتری رئیس‌جمهور مدارکی و مطالبی را منتشر کردند و اینکه قوه قضاییه ورود کرده است یا خیر گفت: باید شاکی خصوصی داشته باشد و اگر هم داشته باشد، در صلاحیت دادگاه روحانیت است.

احمدی‌مقدم بازداشت نیست اما پرونده دارد
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که پرونده احمدی‌مقدم در بحث فروش نفت به کجا رسیده و اینکه آیا این فرد بازجویی و بازداشت شده است گفت: همان طور که آن زمان هم گفتم، آقای احمدی‌مقدم بازداشت نیستند اما پرونده دارد.
اژه‌ای در پاسخ به این سوال که رئیس مجلس در همایش سراسری قوه قضاییه خطاب به شما گفتند مراقب باشید در دام کشمکش‌های رسمی نیفتید و چه جریان‌های رسانه‌ای پشت این کشمکش‌ها هستند افزود: در آن نشست ایشان یک سری وظایف قوه قضاییه در برنامه ششم را یادآوری و مطالبه‌گری کردند، همان طوری که از دولت مطالبه‌گری کردند.
وی افزود: مسئله دیگر اینکه گفتند که ما طوری صحبت کنیم که افراد از سرمایه‌گذاری نگران نشوند که موضوع درستی است. البته به دولت هم توصیه داشتند که یک کابینه انقلابی معرفی کند که حرف پسندیده‌ای است. مطلبی هم که درباره من گفتند به این خاطر بود که حواسم جمع باشد.

حرف‌های احمدی‌نژاد در نامه‌اش خلاف واقع است
همچنین اژه‌ای درخصوص نامه سرگشاده احمدی‌نژاد درخصوص بازداشت یکی از مقامات دولت اسبق و در موارد ذکرشده در آن سخن گفت.
وی اظهار داشت: احمدی‌نژاد یک نامه سرگشاده خطاب به ملت نوشتند که فرازهای مختلفی داشت که بخش عمده آن مسائلی که اظهار نظر شده خلاف واقع است؛ چراکه ایشان مثل همیشه مسائلی را شنیده و این بار از خود متهم شنیده و به استناد آن مطالبی را گفته‌اند. وی گفت: بخشی از آن نامه حتماً قابل تعقیب قضایی است.
سخنگوی قوه قضاییه اظهار داشت:‌ در این نامه نوشته که اتهام ایشان بوده که مصوبه دولت را اجرا کرده و ۳۰۰ میلیون تومان پاداش را به تعدادی از اعضای دولت اسبق داده که باید بگویم که به هیچ عنوان ایشان به این اتهام دستگیر نشده و اصلاً و مطلقاً چنین چیزی نیست.
سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد: اتهام ایشان عبارت است از تصرف غیرمجاز، اختلاس و تبانی در معاملات دولتی. وی به برخی دیگر از اظهارات اشاره و اعلام می‌کند: می‌گویند اجازه ندادی از بیرون برای این فرد غذا بیاورند؛ که باید گفت این خلاف قانون نیست، اما مع‌ذلک ایشان زمانی که دراختیار وزارت اطلاعات بودند، بارها و بارها برایشان غذا از بیرون تهیه می‌شد و هزینه را نیز خود دستگاه تقبل می‌کرد.
اژه‌ای گفت: باید بگویم که ایشان مکرر و مکرر با خانواده در تماس بودند و در سوئیت نیز نگهداری می‌شدند که اگر هتل هم نبود، از برخی خانه‌های ما بهتر بود. وی در پاسخ به سؤالی درخصوص اعتصاب غذای این فرد گفت: در این مورد چیزی نمی‌دانم.

تحت عنوان کاسبان تحریم پرونده‌ای به قوه قضاییه نیامده است
سخنگوی قوه قضاییه درخصوص اظهارات سخنگوی دولت درخصوص کاسبان تحریم گفت: تحت عنوان کاسبان تحریم هیچ پرونده‌ای به قوه قضاییه نیامده است.
حجت‌الاسلام محسن اژه‌ای درخصوص اظهارات احمد احمدی‌لاشکی نماینده مردم نوشهر و چالوس در نطق قبل از دستور چهارشنبه گذشته در مجلس و انتقادات ایشان از بانک مرکزی و اینکه این فرد اعلام کرده این بانک، بانک مرکزی نیست بلکه دزد مرکزی است اظهار داشت: من اینجا ننشسته‌ام که نسبت به هر کسی و یا هر مطلبی نظر بدهم؛ من این مطلب را نه شنیده‌ام و نه اطلاعی دارم.

پرونده جاسوس دستگیرشده در دفتر آشنا در جریان رسیدگی است
سخنگوی قوه قضاییه درخصوص پرونده یاشار سلطانی گفت: ظاهراً برای ۸ مرداد برای رسیدگی به این پرونده تعیین وقت شده است.
وی در پاسخ به پرسشی درخصوص قضیه متروی شهر ری و کشته شدن ضارب و اینکه آیا مأمور ناجا در این زمینه مقصر بوده یا نه، اظهار داشت: مأمور ناجا اگر چنانچه آموزش لازم را دیده باشد و ضوابط تیراندازی را رعایت کرده باشد، مقصر نیست، حتی اگر فرد کشته شود.
اژه‌ای درخصوص دستگیری جاسوسی در دفتر آقای آشنا گفت: قبلاً نیز اعلام کرده‌ام که یک فردی در دفتر ایشان دستگیر شده، اما اینکه چه نوع ارتباطی دارد، باید بررسی شود. پرونده در جریان رسیدگی است؛ تمام نشده و نظر نهایی را نداده‌اند.

کد مطلب: 100098
 
Share/Save/Bookmark