میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۳
 
 
ساخت قبرستان بهانه جدید صهیونیست‌ها برای سلطه برقدس شده است
اشغا‌لگری با شهر مردگان
اشغا‌لگری با شهر مردگان
 

رژیم صهیونیستی که از هر بهانه‌ای برای سلطه بر قدس بهره می‌گیرد این‌بار سعی دارد از ادعای ساخت قبرستان برای تحقق این طرح استفاده کند چنانکه روزنامه گاردین نوشت، دولت رژیم صهیونیستی قصد دارد "شهر مردگان" را در زیرزمین در قدس بنا کند.
حمایت‌های غرب و متاسفانه شکاف در میان کشورهای اسلامی موجب شده تا رژیم صهیونیستی هر روز ابعاد جدیدی از اشغالگری را اجرایی سازد که محور آن را نیز قدس تشکیل می‌دهد. در حالی این روزها ترامپ طرح انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس را مطرح کرده که نوعی رسمیت دادن به سلطه صهیونیست‌ها بر این مکان مقدس مسلمانان و مسیحیان است محافل رسانه‌ای از طرح‌های این رژیم برای ساخت قبرستان‌های جدید در قدس خبر داده‌اند که در اصل هدف از آن اشغال اراضی جدید و گامی دیگر برای سلطه بر قدس است. روزنامه گاردین در گزارشی با عنوان "شهر مردگان زیرزمین، تلاشی برای مهار ازدحام در گورستان‌های قدس"، نوشت: در پایین گورستان اصلی قدس در جبل هرتزل می‌توان تونل عظیمی را مشاهده کرد که البته این یکی از چندین تونلی است که دیده می‌شوند.
این روزنامه نوشت: در این تپه این تونل‌ها به گذرگاه‌های عریضی تقسیم می‌شوند که در اطراف آن دیوارهایی با سوراخ‌های بزرگ دیده می‌شوند. گاردین در ادامه نوشت: این شهر که در زیرزمین است تلاش چندماهه اسرائیل برای حل یک بحران غیرعادی یعنی کمبود مکان‌های دفن مردگان است. سوزاندن اجساد در اسرائیل امری نادر است و قدس به تنهایی به مساحتی برای ۴۴۰۰ قبر جدید در هر سال نیاز دارد. گورستانی که در زیرزمین ساخته می‌شود برای ۲۲۰۰۰ قبر جدید است.
ادعای صهیونیست‌ها در حالی مطرح می‌شود که در اصل آنها با این بهانه به دنبال افزایش اشغال اراضی قدس و سلطه بر آن هستند چراکه پس از ایجاد چنین مکانی به بهانه امنیت و حمایت از این قبرستان‌ها به تشدید فضای نظامی و اشغال اراضی بیشتر می‌پردازند. بعد دیگر این تحرکات را در حمله شهرک‌نشینان به مسجد الاقصی می‌توان مشاهده کرد. پلیس رژیم صهیونیستی به تعدادی از شهرک‌نشینان اجازه داد طی یورش به مسجدالاقصی، صحن قبه‌الصخره را نیز مورد هتک حرمت قرار دهند. فراس الدبس مسئول رسانه‌ای در اداره اوقاف قدس ضمن هشدار در این‌باره گفت یورش‌ها طی سال‌های گذشته شامل ورود به صحن قبه‌الصخره نمی‌شده است.
الدبس افزود این اقدام، تحریک‌آمیز و غیر عادی است که از سوی افسران رژیم اشغالگر که شهرک‌نشینان را همراهی می‌کرد‌ه‌اند، برنامه‌ریزی شده است. قبه‌الصخره همان مسجدی است که گنبد طلایی دارد و سال‌هاست در تمام تصاویر تلویزیونی، پوسترها، کتاب‌ها،عکس‌ها و حتی خبرها هم به نام مسجدالاقصی شناخته می‌شود. در ادامه اقدامات بحران‌ساز صهیونیست‌ها علیه منطقه یک پیش‌نویس قانون اسرائیلی حاکی از آن است که این دولت اراضی کرد را جزو خاک دشمن به حساب نمی‌آورد. براساس این پیش‌نویس، همه مناطق تحت کنترل کردها در خاورمیانه از قوانینی که اسرائیلی‌ها را از سفر یا انجام تجارت در کشورهای دشمن منع می‌کند، استثنا می‌شوند.
کسینیا سویتلووا، نماینده پارلمان رژیم صهیونیستی پیشنهاد مذکور را در کنفرانسی نادر پیرامون روابط بین اسرائیل و مردم کرد اعلام کرد و گفت، این لایحه حضور مردم اسرائیل را در اراضی تحت کنترل کردها با اهداف آکادمیک، تجاری و یا زیارت مقبره عزیزانشان تسهیل می‌کند. این تحرکات در حالی صورت می‌گیرد که نتانیاهو وضعیت مطلوبی ندارد و شاید با این رفتارها به دنبال کاهش اعتراض‌ها باشد.
‌ده‌ها هزار نفر در «تل‌آویو» علیه فساد مالی کابینه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی راهپیمایی و تظاهرات کردند. این تظاهرات تحت عنوان «راهپیمایی شرم» در واکنش به تصویب اولیه قانونی در «کنست» برای ممانعت از محکومیت و علنی‌شدن تحقیقات علیه نتانیاهو، انجام شد. به نوشته وبگاه روزنامه «هاآرتص» تظاهرکنندگان ضمن سر دادن شعارهایی مبنی بر فاسد بودن کابینه، خواستار زندانی کردن نتانیاهو شدند. نتانیاهو بیش از یک سال است که به‌خاطر پرونده فساد مالی، دریافت و پرداخت رشوه و همچنین استفاده از امکانات دولتی برای مصارف خصوصی، تحت بازجویی و تحقیقات پلیس قرار گرفته است.
لازم به ذکر است اقدام آمریکا در انتقال سفارت به قدس با اعتراض‌های بسیاری همراه شده است چنانکه «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب بامداد دیروز گفت هر اقدامی از سوی آمریکا برای اعلام کردن قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی، باعث شعله‌ور شدن خشونت‌ها می‌شود. همچنین «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در تماس تلفنی با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، درباره وضعیت شهر «قدس» گفت‌وگو کرد.
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در تماس‌هایی که با تنی چند از رهبران و رؤسای کشورها داشت درباره تلاش آمریکا برای اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل هشدار داد. همچنین رئیس کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین اعلام کرد درباره معرفی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل یا انتقال سفارت آمریکا به این شهر هشدار داده شده است.
«صائب عریقات» رئیس کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین اعلام کرد هرگونه تصمیمی درباره قدس به معنای پایان روند صلح خواهد بود. یکی از رهبران ارشد جنبش مقاومت اسلامی حماس تأکید کرد که به‌رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی آمریکا در صورتی که عملی شود، موجب تحریک امت اسلامی و عربی شده و همچون جرقه‌های آتش بزرگی خواهد بود که دامنگیر دشمن صهیونیستی خواهد شد.

کد مطلب: 102087
 
Share/Save/Bookmark