میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۸
 
 
اعتراضات ضد سعودی مردم یمن، پاکستان و مالزی شدت گرفت
اعلام برائت از خائنین به فلسطین
اعلام برائت از خائنین به فلسطین
 

سران سعودی با هزینه‌های بسیار در حالی به دنبال نمایش چهره‌ای مثبت از خود هستند که اعتراض‌های مردم یمن، پاکستان و مالزی واهی بودن این ادعاها را آشکارتر ساخته است.
مردم استان‌های مختلف یمن به دعوت رهبر انصارالله به خیابان‌ها آمدند و در اعتراض به رفتار اخیر وزیر خارجه دولت مستعفی در ورشو، بر حمایت از فلسطین تأکید کردند و هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را مردود دانستند. در راستای لبیک به دعوت «عبدالملک بدرالدین الحوثی» رهبر انصارالله، مردم شهرهای مختلف یمن تظاهرات گسترده خود را برگزار کردند. این تظاهرات‌ها تحت عنوان «برائت از خائنان» در بیش از ۲۰ شهر از جمله «صنعا، صعده، الحدیده، المحویت، عمران، ذمار، اب، تعز، الجوف، الضالع، حجه و البیضا» برگزار شد. شبکه المسیره از آغاز تظاهرات مردم در برخی استان‌ها از جمله صعده خبر داد. شرکت‌کنندگان پرچم یمن ، فلسطین و تصاویر عبدالملک الحوثی را در دست دارند، بر روی پلاکاردهای خود شعارهایی در رد هیمنه آمریکا و سیاست‌های آن در منطقه نوشته‌اند و شعارهای در حمایت از فلسطین و قدس سر می‌دهند.
«یوسف الفیشی» از رهبران انصارالله طی سخنانی در این تظاهرات اعلام کرد: راهپیمایی امروز مردم یمن پیامی به جهان و ملت‌ها برای عمل به مسئولیت‌هایشان است؛ آنچه در ورشو رخ داد بر ایستادگی ما و برحق بودن مسأله‌ای که برای آن می‌جنگیم، تأکید کرد. وی در واکنش به نشستن «خالد الیمانی» وزیر خارجه دولت مستعفی در کنار «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ورشو گفت: ادعاهای ترس از ایران، آنها را در آغوش اسرائیل انداخت؛ ما در زمان کشف حقایق هستیم؛ ملت ما کسانی که روابط (با اسرائیل) را عادی‌سازی می‌کنند، نخواهند بخشید و به مقابله با دشمنان خواهند رفت. محل برگزاری تظاهرات مذکور در استان «البیضاء» در شهرهای «البیضا و رادع» و در استان «عمران» در شهرهای «عمران و قفله عذر» است.
در همین حال ساکنان شهرهای مختلف پاکستان در مخالفت با سفر پیش‌روی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به اسلام آباد تجمعات اعتراضی برگزار کردند. حاضران در تجمع با در دست داشتن دست نوشته هایی، محمد بن سلمان و سیاست هایش را محکوم و از این فرد به عنوان شخصیتی یاد کردند که مردم پاکستان از حضورش در اسلام آباد ناخرسند خواهند بود. در این تجمع تصاویری در دست برخی از حاضران دیده می‌شد که بیانگر نقش محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستانی و به راه انداختن جنگ علیه یمن بود. در برخی دست نوشته‌ها نیز از ولیعهد عربستان به عنوان شخصیت دلخواه آمریکا و رژیم اسرائیل یاد شد. از سوی دیگر در پی انتشار خبر سفر ولیعهد عربستان به چند کشور آسیایی از جمله مالزی ، تعداد زیادی از گروههای مدنی و سیاسی این کشور با ارسال نامه ای سرگشاده به محمدسلمان ولیعهد سعودی نسبت به این سفر اعتراض کردند.
این گروهها می گویند در مالزی کسی به این سفر خوشامد نمی گوید زیرا دولت عربستان علیه منافع مسلمانان، کشورهای عربی و مظلومان اقدام کرده و با ستمگران و دشمنان اسلام تبانی کرده است.۱۷ گروه ، نهاد و سازمان مدنی و سیاسی مالزیایی با انتشار این نامه سرگشاده به نام ولیعهد عربستان نوشتند: دولت عربستان در همکاری با آمریکا و اتحاد با صهیونیست ها درصدد است تا تلاش کشورهای اسلامی و حتی عربی را برای آزادی خود از تسلط دیرینه خارجی و فقر و عقب ماندگی خنثی سازد.
این گروههای مالزیایی تاکید کردند: سازمان ها و نهادهای مدنی به عنوان کسانی که به دموکراسی ،آزادی و حمایت از فلسطین اعتقاد دارند، به شدت در قبال این موضوعات ابراز نگرانی می کنند. پایان دادن به رژیم آپارتاید صهیونیست ها و بازگشت آوارگان فلسطینی به کشورشان به مساله ای فراموش شده برای کسانی که دست اندرکار دموکراسی و حقوق بین الملل هستند تبدیل شده است. این درحالی است که صهیونیست ها از سال ۱۹۸۴ اکنون سرزمین فلسطین را از صاحبان اصلی آن ' فلسطینی ها' پاکسازی کرده اند و آنها را تحت بدترین شرایط انسانی ، بدون حقوق طبیعی اولیه مانند خانه ،آب و غذای کافی و شرایط بهداشتی و آموزشی مورد نیاز قرار داده اند.
لازم به ذکر است صندوق بین‌المللی "نجات کودکان" در گزارشی اعلام کرد که در پنج سال گذشته بیش از ۵۰۰ هزار نوزاد در سراسر جهان به خاطر درگیری‌ها کشته شده‌اند. تعداد میانگین تلفات کودکان در مناطق جنگ زده در سراسر جهان سالانه بیش از ۱۰۰ هزار و یا روزانه ۳۰۰ نوزاد است.در این گزارش آمده است: بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ میلادی دست کم ۵۵۰ هزار تلفات نوزاد زیر یک سال به خاطر درگیری‌ها در ۱۰ منطقه جنگ زده اصلی ثبت شده است.

کد مطلب: 107974
 
Share/Save/Bookmark