میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
عملیات پهپادی مقاومت یمن بزرگترین پالایشگاه نفتی عربستان را به آتش کشید
پایان آرامش آرامکو
پایان آرامش آرامکو
 

در شکستی دیگر برای ائتلاف سعودی، در حالی که نیروهای آمریکایی و سیستم موشکی آمریکا نیز در عربستان مستقر هستند رقم خورده است چنانکه یحیی سریع اعلام کرد یگان پهپادی ارتش دو پالایشگاه نفتی آرامکوی عربستان سعودی را با ۱۰ پهپاد هدف قرار داد و افراد شریف و آزاده در عربستان در زمینه اطلاعاتی به ارتش یمن کمک کرده‌اند.
ائتلاف آمریکایی- سعودی که از تمام تجهیزات مدرن روز دنیا برخوردار هستند در برابر اراده و ایستادگی ملت یمن ناتوان شده‌اند و هر روز شاهد شکست‌ها و ناکامی‌های گسترده‌تری در برابر اراده یمنی‌ها هستند چنانکه دامنه عملیات‌های دفاعی یمنی‌ها به عمق استراتژیک عربستان رسیده است. پس از آنکه صبح دیروز تأسیسات نفتی آرامکوی سعودی هدف حمله پهپادی قرار گرفت و ساعاتی بعد «یحیی سریع» سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بیانیه‌ای صادر کرد. بر اساس گزارش وبگاه «انصارالله»، وی اعلام کرد: یگان پهپادی با ۱۰ پهپاد پالایشگا‌ه‌های «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو در «شرقیه» سعودی را هدف قرار داد. وی اعلام کرد، این عملیات دقیق بوده و عملیات «توازن بازدارنده شماره دو» نام‌گذاری شده است. سریع ادامه داد: عملیات مذکور در چارچوب حق طبیعی و مشروع ما در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن صورت گرفته است.
وی تأکید کرد: این عملیات یکی از بزرگترین عملیات هایی است که نیروهای ما در عمق سعودی انجام داده و پس از رصد اطلاعاتی دقیق و همکاری افراد شریف و آزاده در داخل عربستان سعودی صورت گرفته است. سریع گفت: تا زمانی که حمله و محاصره ادامه داشته باشد نظام سعودی را وعده می‌دهیم که عملیات‌های آینده ما بیشتر و بیشتر گسترش پیدا خواهد کرد و دردآورتر خواهد بود. بانک اهداف ما روز به روز توسعه پیدا خواهد کرد و راه‌حلی در برابر نظام سعودی جز توقف حملات و پایان دادن به محاصره وجود ندارد. در همین حال در عملیات مشترک یگان توپخانه و پهپادی ارتش یمن علیه مواضع ائتلاف متجاوز در شمال غرب یمن، ۳۰ «مزدور» کشته شدند. یگان توپخانه و پهپادی ارتش یمن عملیاتی مشترک علیه مواضع «مزدوران» سعودی در «حیران» در استان «حجه» واقع در شمال غرب یمن انجام دادند. پیش‌تر یگان موشکی و توپخانه‎ای ارتش یمن ، تجمعات مزدوران را غرب «حرض»،«مثلث عاهم» و حیران (هر سه در استان حجه قراردارند) را هدف قرار داده و خسارت‌های زیادی به آنها وارد کرده بود.
ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در پاسخ به جنایات ائتلاف متجاوز و حملات مداوم آن به مناطق مختلف یمن، مواضع ائتلاف را با موشک، پهپاد یا توپخانه هدف می‌گیرد و در طول پنج سال جنگ علیه یمن، قدرت پاسخگویی خود را بیشتر کرده است. در این میان سخنگوی امنیتی وزارت کشور عربستان سعودی تأیید کرد آتش‌سوزی دیروز در تأسیسات نفتی آرامکو ناشی از عملیات پهپادی بوده است.«منصور الترکی» سخنگوی امنیتی وزارت کشور عربستان سعودی اعلام کرد: در ساعت چهار صبح تیم‌های امنیت صنعتی شرکت آرامکو (برای خاموش کردن) دو آتش‌سوزی در دو کارخانه شرکت در استان «بقیق» و «هجره خریص» وارد عمل شدند. این دو آتش‌سوزی در نتیجه هدف قرار دادن (این شرکت) با پهپاد بوده است؛ جلوی آتش و افزایش گستره آن گرفته شده و تیم‌های تحقیقاتی مربوطه وارد عمل شده‌اند. در لحظات اولیه آتش‌سوزی تأسیسات مذکور، شبکه العربیه در گزارشی از نامشخص بودن علت آن خبر داد اما برخی گمانه‌زنی‌های غیررسمی احتمال حمله پهپادی را مطرح کرده بودند. در مردادماه گذشته نیز، یگان پهپادی ارتش یمن با ده فروند پهپاد تهاجمی مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌های دولت سعودی را در جنوب شرق این کشور و در نزدیکی مرز امارات هدف قرار داده بود.در این میان عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد اگر سعودی‌ها به تجاوزگری خود ادامه دهند، پایان جنگ پایان کار نظام سعودی خواهد بود و نیروهای یمنی ریاض را به تصرف خود در می‌آورند.
محمد البخیتی، یکی از اعضای دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن، در مصاحبه با این شبکه با اشاره به حمله امروز رزمندگان یمنی به تأسیسات شرکت آرامکو و آتش‌سوزی گسترده در این تأسیسات نفتی و همچنین اعتراف رژیم سعودی به آن، تهدید کرد اگر عربستان سعودی به تجاوز و حملاتش به یمن پایان ندهد رزمندگان یمنی، ریاض -پایتخت عربستان- را به تصرف خود در خواهند آورد.
او در پاسخ به این سؤال که آیا یمنی‌ها در حمله به دو میدان نفتی عربستان دست داشته‌اند، گفت: این نخستین بار است که مقامات سعودی عملیات دقیق نیروی هوایی یمن در عمق خاک عربستان را اعلام می‌کنند. این اقدام شاید به این علت صورت گرفت که بعضی فعالان، تصاویری را از آتش‌سوزی بزرگ و ستون‌های دود در تأسیسات شرکت آرامکو پخش کردند. البخیتی در پایان گفت: ملت حجاز باید بپاخیزد، زیرا سیاست‌های سران سعودی که بر اساس منافع آمریکا و اسرائیل اتخاذ شده است و برای همه جهان عرب و اسلام هزینه دارد، به مردم خود عربستان هم آسیب می‌رساند.

کد مطلب: 110772
 
Share/Save/Bookmark