میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۶
 
 
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در افتتاحیه نمایشگاه ماشین ابزار اعلام کرد:
اشتیاق بخش خصوصی به حفظ و ارتقاء روابط اقتصادی ایران و اروپا

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در مراسم افتتاحیه سومین نمایشگاه بین المللی صنعت ماشین ابزار که صبح روز سه شنبه ۵ تیرماه در مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب برگزار شد با اشاره سوابق تاریخی تعاملات اقتصادی ایران و اروپا، اشتیاق بخش خصوصی به حفظ و ارتقاء روابط اقتصادی ایران و اروپا را مورد تاکید قرار داد.
دکتر پدارم سلطانی با بیان این که روابط ایران و اروپا در سال‌های گذشته فراز و فرودهای زیادی تجربه کرده است، گفت: در سال‌های اخیر شاهد رشد تبادلات اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا بوده ایم به نحوی که از ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ تبادلات ایران با کشورهای اروپایی از ۱۴ میلیارد یورو به ۲۲ میلیارد یورو افزایش یافته است. نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران ظرفیت‌های اقتصادی ایران را برای اروپایی ها جذاب دانست و افزود: ایران کشوری است که ظرفیت‌های اقتصادی و منابع انسانی و طبیعی بسیار مطلوبی دارد و این ظرفیت ها، توان بلقوه‌ای را براس جهش صنعتی ایران ایجاد کرده است. وی با بیان این که اروپایی ها به خوبی از ظرفیت‌های ایران اطلاع دارند، افزود: به همین دلیل بعد از برجام، افزایش تعاملات اقتصادی بین ایران و اروپا از شتاب خوبی برخوردار بوده و از تعاملات اقتصادی ایران با سایر کشورها پیشی گرفته است. سلطانی در ادامه خروج آمریکا از توافق برجام را موجب به چالش کشیده شدن همکاری شرکت‌های بزرگ اروپایی با ایران قلمداد کرد و گفت: مشکلات و خسارات این چالش تنها به ایران وارد نمی شود به طوری که اخیرا یکی از مسئولان اتحادیه اروپا در اتاق بازرگانی بیان کرد یکجانبه گرایی آمریکایی ها خسارات زیادی به اروپایی ها وارد می‌کند و چالش اخیر خروج آمریکا از برجام، ضعف و آسیب پذیری اتحادیه اروپا را به خوبی برای اعضای این اتحادیه روشن کرد و در نتیجه اروپایی ها باید به دنبال برطرف کردن نقاط ضعف خود باشند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان این که با وجود محدودیت‌های ناشی از خروج آمریکا از برجام، شاهد حضور بهترین شرکت‌های اروپایی در نمایشگاه amb iran ۲۰۱۸ هستیم، افزود: مواضع اروپایی ها در برابر یکجانبه گرایی آمریکا تحسین برانگیز است و حضور آنها در نمایشگاه صنعت ماشین ابزار هم نشان دهنده علاقه مندی اروپا به تعامل اقتصادی با ایران است. بخش خصوصی ایران نیز اشتیاق فراوانی به همکاری با اروپایی ها دارد و ما در مذاکره مستقیمی که در این نمایشگاه با طرف‌های اروپایی خواهیم داشت، راهکارهای افزایش همکاری را تبیین می‌کنیم. وی همچنین از سفر هفته آینده حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و هیات عالی رتبه اقتصادی بخش خصوصی به اتریش و سوئیس در هفته آینده خبر دارد که نشان دهنده عزم ایران به ادامه همکاری با اروپا است.
همچنین در این مراسم دکتر امیرحسین شیروی مدیرکل دفتر صنایع فلزی و تجهیزات وزارت صنعت با بیان این که صنعت ماشین ابزار ایران به شدت نیازمند فناوری نوین است، گفت: ما از سوی دولت حمایت خود را از ورود فناوری نوین به صنعت ماشین ابزار اعلام می‌کنیم و طرحی نیز برای کمک و ارائه تسهیلات به صنایعی که در این راستا اقدام کنند تهیه کرده ایم. وی تصریح کرد: نمایشگاه ها فرصت خوبی برای آشنایی صنعتگران ما با دستاوردهای جدید فناوری هستند و ما امیدواریم فرآیند انتقال فناوری با مشارکت شرکت‌های ایرانی در ساخت تجهیزات انجام شود و ما صرفا خریدار فناوری نباشیم. به گفته مدیرکل دفتر صنایع فلزی و تجهیزات وزارت صنعت، در سومین نمایشگاه صنعت ماشین ابزار برنامه‌های آموزشی برای فعالان صنعتی ایران ترتیب داده شده تا با آموزش و آگاهی لازم نسبت به نوسازی فناوری و تجهیزات خود اقدام کنند.
نماینده اتحادیه اروپا در این مراسم نیز با بیان این که جدیدترین فناوری‌های صنعت ماشین ابزار به این نمایشگاه آورده شده است تا عزم اروپا به گسترش روابط اقتصادی با ایران به نمایش گذاشته شود، گفت: بین المللی کردن شرکت‌های ایرانی و اروپایی و مشارکت دادن بخش خصوصی اروپا و ایران در همکاری‌های برد - برد، راهکار عبور از محدودیت‌های ناشی از یکجانبه‌گرایی برخی کشورها است. کریستو استفانوف پولنداکوف سفیر بلغارستان در ایران که به نمایندگی از اتحادیه اروپا در راس هیاتی بلندپایه در این مراسم حضور داشت، افزود: شعار اتحادیه اروپا تجارت بدون مرز است و ما اینجا هستیم تا شرکت‌های اروپایی را برای تحقق این شعار یاری کنیم. وی با بیان این که در این نمایشگاه با طرف‌های ایران مذاکرات و تعاملات خود را ادامه می‌دهیم، خاطرنشان کرد: شرکت‌های ایرانی و اروپایی در این نمایشگاه فرصت خواهند داشت برای همکاری‌های آتی برنامه ریزی کنند و اتحادیه اروپا نیز به دنبال باز کردن مسیرهایی برای حمایت از ادامه همکاری‌های شرکت‌های ایران و اروپا است. دکتر اریک مِمِر رئیس دپارتمان ویژه سیاست‌گذاری‌های اتحادیه اروپا در امور بازار تک محصول، صنعت، کارآفرینی و کسب وکارهای خرد، دکتر محمد رئوف قادری مدیرعامل مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب، دکتر شیفر رئیس اتحادیه ماشین ابزار آلمان و دکتر مولر رئیس هیات مدیره شرکت نمایشگاهی مسه اشتوتگارت از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.
شایان ذکر است در این نمایشگاه که از روز سه شنبه ۵ تیرماه تا هشتم تیرماه برپاست، بیش از ۱۴۴ غرفه دار از ۱۴ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران، آلمان، ایتالیا، فرانسه، هلند، اتریش، سوئیس، چین، تایوان، ژاپن، جمهوری چک و روسیه حضور دارند.سومین نمایشگاه بین المللی ماشین ابزار و صنایع فلزکاری AMB Iran ۲۰۱۸ همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۷ پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

کد مطلب: 104940
 
Share/Save/Bookmark