میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۰
 
 
روحانی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا:
مساجد با اجرای دستورالعمل‌ها برای نماز باز می‌شوند
مساجد با اجرای دستورالعمل‌ها برای نماز باز می‌شوند
 

رئیس‌جمهور گفت: مساجد در سراسر کشور با اجرای دستورالعمل‌ها برای نمازهای یومیه باز می‌شود. هم‌چنین محدودیت‌های پاساژها برداشته می‌شود.
حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا ضمن اشاره به اهمیت ۱۵ خرداد در تاریخ کشور گفت: این هفته، هفته‌ای است که هم در آن روز رحلت امام خمینی(ره) بزرگوار است، در چهاردهم خرداد و هم روزی است که مردم برای حفظ جان امام فداکاری کردند و آن پانزدهم خرداد است در این روز مردم با قیام خود در شهرهای مختلف در قم و تهران و ورامین و در شهرهای دیگر هم قیام کردند و هم فداکاری کردند و هم کشته‌های فراوانی و شهدای فراوانی تقدیم انقلاب اسلامی کردند.
رئیس جمهور در مورد موضوع کووید ۱۹ گفت: مساله کووید ۱۹ به عنوان مساله اصلی هنوز در کشور ما ظهور و بروز دارد. این ویروس موجب تحولات بسیار زیادی در مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شد. این ویروس بسیاری از مسائل جهانی شدن را به نحوی زیر سوال برد. مساله مرزها که در دنیا کم رنگ شده بود دوباره آن را پر رنگ کرد.
روحانی اظهار داشت: امروز با شرایط جدیدی در دوران کرونا مواجه هستیم که شاید این روند برای سال‌ها ادامه یابد. زندگی ما محدودتر شده و بخشی از آن مجازی شده است. این را مردم عزیز کشورمان باید باور کنند ما دیگر به این زودی‌ها نمی‌توانیم به شرایط قبل از کرونا برگردیم و ممکن است برای مدت طولانی سبک زندگی را عوض کنیم و بخشی از زندگی ما باید به فضای مجازی برود؛ به این زودی‌ها نمی‌توانیم به هم می‌رسیم با یکدیگر دست بدهیم.
وی بیان داشت: ما مثل گذشته که ده بیست نفر دور هم بشینیم و گل بگوییم و گل بشنویم، برای ماه‌ها این کار را باید ترک کنیم. کسی که مبتلا به این ویروس شد باید بگوییم خود را قرنطینه کند. این دوران از اسفند و فروردین سخت تر است زیرا آن موقع بسیاری علائم بیماری مثل سرفه را داشتند اما الان شکل بیماری عوض شده و برخی نشانه‌های بالینی ندارند.
رئیس جمهور گفت: چون واکسن و داروی قطعی نداریم ویروس در جامعه می‌چرخد؛ به یک استان می‌رود و بعد خسته می‌شود و به جای دیگر می رود. در این شرایط سامان دادن به زندگی و اقتصاد مردم، از مسائل مهم است. در بخش تولید دچار یک تفاوت زیاد در اسفند و فروردین نیستیم اما در بخش خدمات این فاصله را مشاهده می کنیم، متاسفانه یا خوشبختانه در ایام مواجهه با این ویروس ما روزهای خاصی داشتیم، یک دوره آن شب عید بود، یک دوره در ماه مبارک رمضان بود و دوره دیگر در تابستان است که مردم به مسافرت می‌روند و این شرایط را سخت‌تر می‌کند.
در تابستان سفر شروع می‌شود که شرایط ما را سخت تر می‌کند. ما نمی‌خواهیم بگوئیم سفر نروید اما با کرونا زندگی کنید با احتیاط کامل.
روحانی با اشاره به نشاط کادر درمانی کشورمان خاطر نشان کرد: مشکل تجهیزاتی که پزشک و پرستار ما می‌خواهد نداریم.
وی بیان داشت: همچنان برخی کارها ممنوع است. مساجد در سراسر کشور با اجرای دستورالعمل‌ها برای نمازهای یومیه باز می‌شود. همچنین محدودیت‌های پاساژها برداشته می‌شود که قرار بود تا ساعت ۶ بعد از ظهر باز باشند که این محدودیت را برمی‌داریم؛ قرار شد صحن‌های مطهری که از صبح باز می‌شود شب‌هم باز شود که بنا شد این موضوع بررسی شود. شاید مجبور شویم در برخی شهرها مقررات سخت‌گیرانه وضع کنیم.

کد مطلب: 113931
 
Share/Save/Bookmark