میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۵
 
 
همزمان با آغاز عملیات ارتش در شمال حماه صورت می‌گیرد
بازی تکراری تروریست‌ها با پرونده سلاح‌ شیمیایی

ارتش سوریه در حالی برای عملیات نظامی در شمال حماه آماده می‌شود که منابع روس گفته‌اند، تروریست‌ها در حال آماده شدن برای انجام حملاتی شیمیایی در چند شهر سوریه هستند.
یک منبع مطلع به خبرگزاری «اینترفکس» روسیه گفته است، گروه‌های تروریستی در حال برنامه‌ریزی برای انجام حملات شیمیایی علیه تأسیسات نظامی و غیرنظامی در ادلب هستند. این منبع خبرگزاری اینترفکس همچنین تأکید کرده، گروه‌های تروریستی «جیش العز» و «الحرکه الاسلامیه» برای یک سری حملات همزمان در لاذقیه ، ادلب، حلب و حماة آماده می شوند.
این منبع گفت:‌ «اطلاعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه گروه‌های تروریستی برای انجام این هدف، انبارهای مواد شیمیایی سمی در استان‌های ادلب و لاذقیه ایجاد کرده‌اند». طبق اعلام این فرد: «برنامه‌ریزی برای انجام حمله شیمیایی به صورت همزمان در چند شهر از جمله لاذقیه، ادلب، حلب و حماة در حال انجام است».
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) سوم آذرماه گزارش کرد که تروریست‌ها در استان حلب اقدام به شلیک خمپاره‌های حاوی گاز سمی کلر به محله‌های «شارع النیل» و «الخالدیه» کرده‌اند. این اقدام تروریست‌ها، واکنش تند دولت سوریه و روسیه را درپی داشت. «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه در آن زمان تأکید کرد که این حمله از منطقه کاهش تنشی انجام شده که ترکیه ضامن اجرای تعهدات مبتنی بر عدم درگیری در آن بوده است.
در این میان یک منبع نظامی بلندپایه اعلام کرد که ارتش سوریه همچنان به روند ارسال تجهیزات و اعزام نیروها به جبهه‌های استان حماه ادامه می‌دهد و قصد دارد عملیات خود علیه تروریست‌ها را آغاز کند. یک گروه تروریستی دیگر نیز تلاش کرد که از منطقه عاری از سلاح واقع در ریف ادلب به سمت مواضع ارتش سوریه نفوذ کند، ولی موفق به انجام مأموریت خود نشد.
ارتش سوریه همچنین تروریست‌ها را در اطراف شهرک‌ها و مناطق «حصرایا، أبو رعیدة، الصخر، اللطامنة، وادی الدورات والزکاة والأربعین» واقع در شمال و شمال غرب حماه هدف قرار داد و چند نفر از آنان را از پای درآورد. نیروهای سوری مواضع تروریستها را در مناطق «الهبیط، تل خزنة و التینه» واقع در ریف ادلب هدف قرار دادند و در اطراف محورهای غرب شهر حلب نیز به شدت با آنان درگیر شدند.
خبر دیگر آنکه روسیه در تلاش است تا تعداد نیروهای پلیس نظامی خود را در سوریه افزایش دهد. این در حالی است که آمریکا به تازگی از قصد خود برای خارج کردن نظامیانش از این کشور خبر داده است. طی ۳ ماه گذشته تعداد ایست‌های بازرسی نیروهای روسیه در منطقه کاهش تنش در ادلب و منبج افزایش یافته است.
همچنین نیروهای پلیس نظامی روسیه از ۱۱ ژانویه گشت‌زنی‌های خود را در منطقه منبج آغاز کرده‌اند. در این میان فرستاده جدید سازمان ملل در امور سوریه امروز در نخستین سفر رسمی خود، وارد دمشق شد و قرار است با شماری از مسئولان سوری دیدار و گفت‌وگو کند.
از سوی دیگر معلم وزیر خارجه سوریه و سفیر جدید روسیه در این کشور در خصوص همکاری‌های مشترک میان مسکو و دمشق در زمینه مبارزه با تروریسم رایزنی کردند.

کد مطلب: 107604
 
Share/Save/Bookmark