میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۸
 
 
عبدالله صالح هنگام فرار به عربستان کشته شد
عاقبت کودتا علیه ملت
عاقبت کودتا علیه ملت
 

وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، خبر مرگ علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور سابق این کشور که پس از شکست کودتایش علیه مردم و دولت ملی یمن به دنبال فرار به عربستان بود را تایید کرد.
عبدالله صالح که در روزهای اخیر برای رسیدن به قدرت علیه ملت یمن دست به سلاح شده بود و گزارش‌ها از تبانی وی با سعودی و امارات حکایت داشت دیروز در حال فرار به عربستان کشته شد.
وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است. یک مقام امنیتی خلیج فارس اذعان کرد که علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور سابق یمن به علت انتقال مقادیر زیادی اطلاعات مربوط به دخالت‌های عربستان در یمن برای سوءاستفاده های بعدی و باجگیری از عربستان، به دست مسلحین وابسته به سعودی در حال فرار کشته شده است. این منبع تصریح کرد اتفاق زمانی افتاد که قاچاقچیان عبدالله صالح را با سه خودروی زرهی حمل می‌‌کردند. عربستان با کشتن عبدالله صالح در جهت ایجاد اختلاف بین کمیته‌های مردمی و طرفداران صالح است.
در حالی که خبرهای ضد و نقیضی درباره سرنوشت و محل حضور علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور سابق یمن پس از سیطره انصار الله بر مقر حزب کنگره یمن منتشر شده است، یکی از مقامات ارتش یمن که با انصار الله هم پیمان است کشته شدن او را تایید کرد.یحیی المهدی از مقامات ارتش یمن در گفت وگو با اسپوتنیک کشته شدن صالح را تایید کرد. صالح در حال فرار در جاده ذمار به بیضا به همراه یاسر العواضی و عارف زکاء کشته شده است.
همزمان شبکه خبری «الحدث» وابسته به العربیه در توییتر خود به نقل از یک مقام حزب «المؤتمر» (حزب صالح) ادعا کرد که «صالح حالش خوب است و او اکنون در حال هدایت نبرد [و درگیری با ارتش یمن در صنعا] است. حزب کنگره مردمی یمن که ریاست آن را «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور پیشین یمن برعهده داشت، خبر مرگ صالح را تأیید کرد.
در حالی که پیشتر اسکای نیوز به نقل از این حزب اخبار مربوط به کشته شدن صالح را شایعه نامیده بود، حالا بعد از انتشار تصاویر مربوط به جسد رئیس‌جمهور پیشین یمن، حزب کنگره مردمی یمن هم خبر کشته شدن او را تأیید کرده است. این مقام حزبی که نامش فاش نشد، همچنین گفته است که صالح در انفجار دیروز که در منزلش روی داده آسیبی ندیده است.
خبر دیگر از یمن آنکه دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار توقف حملات هوایی و زمینی علیه کشور یمن شده است. «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد بامداد امروز دوشنبه ضمن ابراز نگرانی در خصوص افزایش درگیری‌ها در یمن، خواستار توقف حملات هوایی و زمینی علیه این کشور شد.
بنا بر گزارش شبکه «الجزیره»، سازمان ملل متحد علاوه بر این خواستار ازسرگیری ورود کالاهای تجاری به کشور یمن شده است. دبیرکل سازمان ملل در ادامه هشدار داد که گرسنگی، بیماری و مرگ، میلیون‌ها نفر از مردم یمن را تهدید می‌کند.
در این میان شبکه «العربیه» اعلام کرد رئیس‌جمهور مستعفی یمن دستوری جدید برای حمله به صنعا تحت عنوان «صنعا العروبه» را صادر کرد. شبکه «العربیه» هدف این عملیات را پایان دادن به تسلط انصارالله،‌کمیته‌های مردمی و ارتش یمن بر صنعا اعلام کرده است. «احمد بن‌دغر» نخست‌وزیر دولت مستعفی یمن هم به تمام کسانی که همکاری با انصارالله را قطع کنند، وعده عفو داد.
این در حالی است که سخنگوی انصارالله از تسلیم صدها شبه‌نظامی که در آشوب‌های اخیر صنعا دست داشته‌اند، خبر داد.«محمد عبدالسلام» سخنگوی انصارالله اعلام کرد صدها شبه‌نظامی پس از اینکه دریافتند تحرکات اخیر «خیانت واضح» است، خود را تسلیم کردند. عبدالسلام در ادامه گفت جنگنده‌های ائتلاف عربی، منازل غیرنظامیان و اموال عمومی را هدف قرار دادند و با تمام توان با شبه‌نظامیان خیانتکار همکاری می‌کنند. وی تصریح کرد دستگاه‌های امنیتی چندین پایگاه نظامی را در صنعا پاکسازی کرده‌اند. در پی شکست مذاکرات میان انصارالله و جناح عبدالله صالح در روز جمعه، درگیری‌های میان هواداران دو طرف در صنعا آغاز شد که ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشته است. لازم به ذکر است سعودی که در حملات نظامی نتوانسته به اهداف خود در یمن دست یابد به دنبال ایجاد بحران داخلی بوده که تحرکات جریان عبدالله صالح در صنعا نمودی از این اقدام است.

کد مطلب: 102113
 
Share/Save/Bookmark