میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
هفتمین هفته تظاهرات حق بازگشت برگزار شد
یکپارچگی فلسطین در جمعه آمادگی و هشدار
یکپارچگی فلسطین در جمعه آمادگی و هشدار
 

هزاران تن از ساکنان نوا غزه برای هفتمین هفته پیاپی خود را به مرز با سرزمین اشغالی رساندند تا بر لزوم بازگشت مردم فلسطین به سرزمین خود تأکید کنند که با دخالت ارتش صهیونیستی سرکوب شد.
تظاهرات بازگشت به علت نزدیک بودن به موعد انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس از اهمیت بسیاری برخوردار است و این رویداد توانسته تأثیر خود را بر حضور گسترده فلسطینیان بگذارد.
به نوشته خبرگزاری «صفا» ارتش صهیونیستی اقدام به گماشتن تعداد زیادی تک تیرانداز در اطراف اردوگاه‌های ایجاد شده کرده است، همچنین موانع خاکی و سیمانی و همچنین پوشش وسیع منطقه از سوی پهبادهای اسرائیلی نیز در نطر گرفته شده است. در برخی مناطق نیز درگیری میان جوانان فلسطینی با مأموران صهیونیستی و پرتاب گاز اشک‌آور و پرتاب سنگ وجود دارد.
یک کودک فلسطینی بر اثر اصابت دو گلوله بر ساق پا و دو جوان فلسطینی نیز در شرق شهر غزه به شدت مجروح شده‌اند. یکی از آن دو هنگامی که مشغول برافراشتن پرچم فلسطین در نزدیکی فنس‌های امنیتی بود، مورد اصابت گلوله قرار گرفت. درگیری‌های‌ فلسطینیان و صهیونیست‌ها در آستانه «یوم النکبت» (روز اشغال فلسطین) تشدید شده است. از ۳۰ مارس گذشته و شروع راهپیمایی مسالمت‌آمیز «حق بازگشت» که به مناسبت «روز زمین» در باریکه غزه آغاز شد تاکنون، بیش از پنجاه فلسطینی به ضرب گلوله‌ نظامیان اسرائیلی شهید و بیش از هفت هزارنفر زخمی شده‌اند. از سوی دیگر مردم اندونزي پس از برگزاري نماز جمعه با برگزاري راهپيمايي از ملت فلسطين حمايت کردند.
يکي از افراد حاضر در اين راهپيمايي گفت: "ما به عنوان مسلمانان اندونزي اميدواريم اسرائيل از خاک فلسطين خارج شود زيرا آنجا سرزمين مسلمانان است. ما به اين امر اميد داريم و می‌خواهيم فلسطينيان قدس را به عنوان پايتخت خود داشته باشند." او همچنين گفت: " ما شاهد حمايت فراوان از فلسطيني‌ها نيستيم. به همين دليل، مسلمانان اندونزي از گروه هاي خاص بدون نفوذ دولت و به طور مستقل اين راهپيمايي را برگزار کرده‌اند."
لازم به ذکر است سازمان هلال احمر فلسطین از زخمی شدن ۳۹ نفر از فلسطینیان در درگیری با نظامیان رژیم صهیونیستی در نابلس خبر داد. فلسطینیان با آتش زدن لاستیک، مسیرهای منتهی به آرامگاه حضرت یوسف در شهر نابلس را بستند. وزارت بهداشت فلسطین آماری از تعداد مجروحان و شهدای راهپیمایی‌های بازگشت از آغاز تاکنون ارائه داد. وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد از زمان آغاز راهپیمایی‌های بازگشت (۳۰ مارس) در نوار غزه تاکنون ۴۷ تن به شهادت رسیدند و ۸۵۳۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند.
براساس گزارش خبرگزاری «صفا»، ۴۵۸۹ از زخمی‌ها به بیمارستان منتقل و ۳۹۴۷ آنها به صورت میدانی معالجه شدند؛ در بین مجروحان منتقل شده به بیمارستان ۷۳۹ کودک و ۲۳۸ زن قرار داشتند و ۵ تن از شهدا ، از کودکان زیر ۱۸ سال هستند.
در ادامه این گزارش آمده است ۱۶۶ نفر جراحت خطرناک، ۲۱۱۹ نفر جراحت متوسط و ۱۰۶ نفر جراحت خفیف برداشته‌اند. براساس گزارش وزارت بهداشت فلسطین، ۲۱۶۵ نفر با گلوله جنگی، ۴۰۳ نفر با گلوله پلاستیکی، ۱۰۹۴ نفر بر اثر استنشاق گازهای سمی زخمی شده‌‌اند و ۸۴۷ نفر دیگر جراحت‌‌های دیگری برداشته‌اند.
همچنین ۲۴ نفر از مجروحان این راهپیمایی‌ها دچار قطع عضو شده‌اند. ۱۶۳ نفر از تیم‌های پزشکی نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند یا گازهای سمی استنشاق کرده‌اند. در این میان در اقدامی قابل تامل رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با تاکید دوباره بر احترام به یهودیان، هولوکاست را شنیع‌ترین جنایتی توصیف کرد که تاکنون علیه بشریت انجام شده است. رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پس از اظهارات اخیرش درباره یهودیان اروپا، بار دیگر در جریان دیدار با رئیس‌جمهوری شیلی از رژیم صهیونیستی معذرت خواهی کرد و این در حالی است که وی بر مجازات باریکه غزه اصرار دارد. شیلی به عنوان کشوری واقع در آمریکای جنوبی در سال ۲۰۱۱ از پیوستن فلسطین به یونسکو و نیز سازمان ملل به عنوان عضو ناظر در دوره اول ریاست جمهوری پینه‌را به عنوان اولین رئیس‌جمهوری شیلی که به رام‌الله سفر کرد، حمایت کرد.

کد مطلب: 104319
 
Share/Save/Bookmark