میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۷
 
 
لندن بر تقویت روابط نظامی با ریاض تاکید کرد
اصرار انگلیس بر کشتار مردم یمن

در اقدامی که بسیاری از ناظران سیاسی و حقوق بشری آن را اصرار لندن بر کشتار مردم یمن می‌دانند، تقویت تجهیزات نظامی ریاض، محور گفت‌وگوی وزیر دفاع انگلیس با معاون وزیر دفاع عربستان بود.
در ادامه همکاری‌ها و نقش آفرینی انگلیس در کشتار مردم یمن و البته تقویت تروریسم در منطقه توسط سعودی، خبرگزاری رسمی عربستان سعودی اعلام کرد بن والاس، وزیر دفاع انگلیس تاکید کرد که کشورش تمایل دارد روابط خود با عربستان سعودی را در زمنیه دفاعی و به ویژه برای صادرات تجهیزات نظامی تقویت کند.بن والاس در جریان دیدار با خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان سعودی از آنچه نقش این کشور در مقابله با تهدیدات ثبات منطقه از جمله حفاظت از آزادی تردد کشتیرانی خوانده، قدردانی کرد. این اقدام در حالی صورت گرفت که کمک نیروی دریایی انگلیس به نیروی دریایی ائتلاف سعودی و آموزش نحوه محاصره یمن به پرسنل سعودی، امارات و بحرین از سوی یک رسانه فاش شد. یک وبگاه خبری از همدستی نیروی دریایی انگلیس با نیروی دریایی عربستان، امارات و بحرین و ارائه آموزشهای لازم به آنها در زمینه محاصره بنادر یمن پرده برداشت.
به نوشته وبگاه «دیلی ماوریک» ، نیروی دریایی انگلیس در سپتامیر (مهر) ۲۰۱۵ یک افسر نیروی دریایی امارات متحده عربی را برای آموزشهای لازم چهار هفته ای در زمینه نحوه محاصره بنادر یمن به شهر «پورت موث» در جنوب انگلیس دعوت میکند. به گفته برخی منابع مطلع، نیروی دریایی کوچک بحرین نیز برای محاصره دریایی یمن به ائتلاف کمک کرده و برخی نیروهای بحرینی در جریان نبرد در یمن کشته شدند. به نوشته این منبع خبری، در مارس (فروردین) ۲۰۱۶ نیز افسران نیروی دریایی انگلیس یک دوره یک هفته‌ای را برای آموزش ۱۵ ملوان سعودی برگزار کردند. نیروی دریایی انگلیس سپس در سپتامبر ۲۰۱۶ تا مارس ۲۰۱۷ نیز دوره ای تحت عنوان «Exclusive Economic Zone Protection » را برای پرسنل اماراتی و عربستانی برگزار کرد.
«سید احمد الوادایی» از تحلیلگران موسسه «دموکراسی و حقوق بحرین» آموزشهای دریایی انگلیس به ائتلاف آل سعود را شرم آور خواند و گفت: «در ازای پایگاه دریایی انگلیس در بحرین، دولت فاجعه انسانی بی سابقه‌ای را در یمن تسهیل کرد.»این نشریه در بخش دیگر به دامنه برنامه های آموزشی نیروی دریایی انگلیس در سال ۲۰۱۹ برای نیروی دریایی امارات اشاره کرد و نوشت، شماری از کماندوهای اماراتی در «لیمپستون» در جنوب انگلیس در دوره ای ۶۰ هفته ای نحوه عملیات آبی خاکی و عملیات از بالگرد را فرا گرفتند. خبرنگار روزنامه «دیلی تلگراف» چاپ انگلیس نیز در توییتی نوشت که انگیس فروش سلاح به عربستان را مجددا آغاز می‌کند. این در حالی است که سال گذشته ممنوعیت فروش تسلیحات به عربستان به دلیل نقض حقوق بشر در یمن و ممنوع شده بود.
لازم به ذکر است دیروز جنگنده های متجاوز سعودی با بمباران مجدد «الحدیده» یمن بار دیگر توافق استکهلم مبنی بر برقراری آتش بس در این استان را نقض کردند.این در حالی است که جنگنده‌های سعودی همزمان با بمباران الحدیده، مناطق مختلفی از استان‌های صعده و البیضاء را نیز هدف قرار دادند.از زمان امضای توافق استکهلم که بر لزوم برقراری آتش بس در الحدیده تأکید دارد، ائتلاف متجاوز سعودی کوچک‌ترین پایبندی به این توافق نداشته است. «محمد عبدالسلام» در پیامی توئیتری از عربستان به عنوان اجراکننده نقشه‌های قدرت‌های استکباری یاد کرد و با اشاره به کشتار هزاران حاجی یمنی توسط سعودی ها، افزود که این رژیم گذشته خونباری دارد.«محمد عبدالسلام» در صفحه توئیتر خود نوشت: یک قرن از کشتار هزاران حجاج یمنی توسط عربستان سپری شد؛ کشتاری که بزرگترین و وحشیانه‌ترین جنایت در حق حجاج یمنی بود و به کشتار تنومه معروف گشت.وی همچنین احیای یاد و خاطره قربانیان این کشتار را زنده نگه داشتن مظلومیتی توصیف کرد که همچنان به صورت حمله و تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن و محاصره این کشور ادامه دارد.

کد مطلب: 114417
 
Share/Save/Bookmark