میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۰
 
 
مراسم روز قدس در سراسر جهان برگزار شد
طنین قدس‌لنا
طنین قدس‌لنا
 

ملت‌های جهان و حتی بسیاری از شخصیت‌های دینی و سیاسی در اکثر کشورهای جهان با برگزاری تظاهرات روز قدس فریاد آزادی فلسطین را سردادند.
واژه فلسطین و حمایت از آن، یکی از کلید‌ واژه‌های ادبیات ملت‌های آزادیخواه جهان است که از ایران آغاز و در شتابی فزاینده به واژه‌ای جهانی مبدل شد. دیروز روز جهانی قدس در بسیاری از کشورهای اسلامی و غیر اسلامی برگزار و بسیاری نیز فردا یک شنبه که آخرین روز تعطیلی ماه مبارک رمضان است را به عنوان روز قدس گرامی می‌دارند.
در همین چارچوب سخنگوی شاخه نظامی حماس از تمامی کشورهایی که روز قدس را گرامی‌ می‌دارند؛ قدردانی کرد و آن را مناسبتی برای وحدت امت اسلام دانست. مردم العوامیه عربستان روز جهانی قدس را بزرگ داشته و به راهپیمایی پرداختند. جالب توجه آنکه وزیر کشور انگلیس در پاسخ به اظهار نظر یک نماینده پارلمان، تظاهرات روز جهانی قدس را «ناراحت‌کننده» خواند و قول داده ممنوع کردن این تظاهرات در انگلیس را بررسی خواهد کرد. «رابرت ینریک» نماینده یهودی شهر «نیووراک» در پارلمان انگلیس که از حامیان سرسخت رژیم صهیونیستی هم محسوب می‌شود، در پارلمان عصبانیتش را درباره برگزاری تظاهرات روز جهانی قدس در انگلیس ابراز داشت.
امسال هم در انگلیس تظاهرات روز قدس روز یکشنبه هفته جاری که روز تعطیل در این کشور است، برگزار شد چراکه روز جمعه روز کاری است. آژانس خبری فلسطینی- ایتالیایی "اینفوپال"، در آستانه روز جهانی قدس اعلام کرد: نیروهای اشغالگر صهیونیستی از زمان "انتفاضه الاقصی" در سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون، بیش از ۳ هزار کودک فلسطینی را کشته‌اند.
سخنگوی گردان‌های عزالدین قسام بر ضرورت وحدت تلاش‌ها برای آزادسازی بیت‌المقدس و فلسطین از لوث صهیونیست‌ها و ریشه‌کنی این غده سرطانی تاکید کرد. سازمان‌های اسلامی و بین‌المللی تخریب مسجد تاریخی النوری در غرب موصل توسط تروریست‌های داعش را محکوم کردند. راهپیمایی روزجهانی قدس با حضور گروه‌های مختلف مقاومت اسلامی عراق زیر مجموعه تشکیلات بسیج مردمی الحشد الشعبی و اقشار مختلف مردم عراق در بغداد و دیگر شهرهای عراق برگزار شد.
عمار حکیم رهبر ائتلاف ملی فراگیرترین مجموعه سیاسی که دولت و بزرگترین فراکسیون را در پارلمان عراق در اختیار دارد، به مناسبت روز جهانی قدس اعلام کرد که روز قدس فراخوانی همیشگی برای بازگرداندن حق غصب شده مسلمانان است. بصره جنوبی‌ترین شهر عراق با شعار "القدس لنا"، راهپیمایی روز جهانی قدس را آغاز کرد. رهبر جنبش انصارالله یمن خواستار مشارکت گسترده در گرامیداشت روز جهانی قدس شد و تاکید کرد که ایران و سوریه حامی مقاومت در برابر استکبار هستند.
درپی فراخوان جامعه اسلامی اتریش، تظاهرات روز قدس امسال امروز ۲۴ ژوئن در شهر وین برگزار می‌شود. نمایندگان گروه‌های مختلف فلسطینی به مناسبت روز قدس بر وحدت جهان اسلام، ضرورت مبارزه با طرح‌های صهیونیستی برای یهودی‌سازی قدس و نیز انتخاب گزینه مقاومت به عنوان تنها راه پیروزی تأکید کردند. «احمد المدلل» از اعضای ارشد جهاد اسلامی فلسطین به وبگاه «الرساله» گفت: روز قدس فرصتی مهم برای برگرداندن نگاه‌های امت اسلامی و عربی به سمت مسأله اصلی یعنی قدس و فلسطین است.
«زیاد النخاله» معاون دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین نیز در مراسم افطاری سفارت ایران در لبنان گفت روز قدس تعیین شده تا به همه آنهایی که اسرائیل و متحدانش را به عنوان حامی می‌بینند یادآوری کند باید با دشمنان مبارزه کرد و در برابر آنها ایستاد نه اینکه با آنها ائتلاف کرد. مردم و شهروندان تونس در پایتخت این کشور راهپیمایی گسترده خود را در سی و هشتمین سالگرد روز جهانی قدس آغاز کردند و پرچم‌های فلسطین و رهبران مقاومت را به اهتزاز درآوردند. شهروندان سوری در دمشق پایتخت این کشور راهپیمایی گسترده خود را در سی و هشتمین سالگرد روز جهانی قدس برگزار کردند.
راهپیمایی روز قدس در شهرهای کراچی، لاهور و اسلام‌آباد برگزار شد. مردم مالزی پس از اقامه نماز جمعه در کوالالامپور پایتخت این کشور جنوب شرق آسیا تظاهراتی به مناسبت روز جهانی قدس، اندیشه ماندگار امام خمینی(ه) برگزار و ضمن تجمع مقابل سفارت آمریکا، همبستگی خود را با مردم فلسطین اعلام کردند. مردم مسلمان نیجریه همنوا با مسلمانان جهان، را در حمایت از آرمان فلسطین، در تظاهرات روز قدس شرکت کردند. خبر دیگر آنکه جنبش مقاومت اسلامی "حماس" و جنبش جهاد اسلامی فلسطین مشارکت هیاتی از تشکیلات خودگردان فلسطین و جنبش فتح را در کنفرانس امنیتی قومیتی صهیونیستی که در شهر "هرتزلیا" برگزار شد، محکوم کردند و آن را ضربه‌ای از پشت به رشادت‌های ملت فلسطین عنوان کردند.

کد مطلب: 99784
 
Share/Save/Bookmark