میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۱
 
 
نگاهی به استیضاح پر حاشیه ربیعی در مجلس
وزیر کار بیکار شد
وزیر کار بیکار شد
 

نمايندگان مجلس با ۱۲۹ رأي مثبت به طرح استيضاح وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي، اعتمادشان را از ربيعي برداشتند.
جلسه علنی مجلس روز گذشته به ریاست علی لاریجانی برگزار شد.

برای حفظ شان مجلس استیضاح نباید انجام شود
در این جلسه عبدالحمید خدری نماینده بوشهر طی تذکری با استناد به ماده ۲۲۳ قانون اساسی افزود:‌ یک بدعتی در مجلس در حال پایه‌گذاری است که این بسیار خطرناک است.
وی بااشاره به اینکه در بحث استیضاح شبهه وجوددارد، افزود: در کمیسیون اجتماعی باید توضیح داده می‌شد که چرا درخواست استیضاح به صورت کتبی به هیأت رئیسه مجلس تقدیم نشد و کمیسیون با وزیر جلسه نکرد. وی خاطرنشان کرد: برای حفظ شان مجلس استیضاح نباید انجام شود.
لاریجانی نیز در پاسخ به خدری اظهار داشت: مطابق اصل ۸۹ قانون اساسی ۱۰ نفر از نمایندگان که طرح استیضاحی را امضا کنند باید حتما این استیضاح مطرح شده و ظرف ۱۰ روز وزیر در صحن مجلس حاضر شود. وی با اشاره به ماده ۲۲۳ قانون اساسی عنوان کرد: چند هفته قبل این استیضاح مطرح شده و یک ماه گذشته هم به کمیسیون برای بررسی ارائه شده است.
لاریجانی خاطرنشان کرد: بنده مطابق آئین‌نامه موظفم این موضوع را اجرا کنم و استیضاح هم انجام شود.
در این هنگام با بیان این جمله اعتراض نمایندگان با صدای بلند در صحن شروع شد و لاریجانی گفت: اگر استیضاح کنندگان همگی درخواست خود را پس بگیرند که عدم برگزاری استیضاح امکان پذیر است در غیر این صورت باید حتما استیضاح برگزار شود.

تنفس برای تصمیم‌گیری درباره استیضاح
به دنبال این مطلب صحن علنی مجلس با حواشی روبرو شد.
هیأت رئیسه اقدام به قرائت اسامی استیضاح کنندگان کرد تا بر این اساس به ارائه سخن بپردازند. اما پس از قرائت این اسامی هیچ کدام حاضر به ارائه سخن نشدند. به دنبال این امر لاریجانی عنوان کرد: آقایان صحبت نمیکنند مگر استیضاح خود را پس گرفته‌اند؟
سپس با اعلام رئیس مجلس، جلسه غیرعلنی شد و با اعلام تنفس قرار شد این موضوع در این نشست غیررسمی بدون حضور خبرنگاران بررسی شود. 

مقرر شده بود هر سه فراکسیون به استیضاح رای دهند
محسن کوهکن نماینده مردم لنجان در حاشیه جلسه علنی اظهار داشت: با توجه به اینکه جلسه غیرعلنی و غیر رسمی شد قرار شد در این نشست استیضاح ربیعی بررسی شود. کوهکن ادامه داد: اتفاقی که افتاد بنده در ۱۰ سال اخیر مجلس سراغ ندارم. وی افزود: با توجه به جلسات فراکسیون مقرر شده بود هر سه فراکسیون مجلس به این استیضاح رای دهند، اما متاسفانه با اعلام برگزاری استضاح ربیعی برخی فضای مجلس را متشنج کردند. بعد از تنفس ۳۰ دقیقه‌ای، مجدداً پارلمان وارد بررسی استیضاح ربیعی شد.

شما استاد مظلوم نمایی و جنگ روانی هستید
علی رستمیان در جریان بررسی طرح استیضاح گفت: اینجانب از طرف کمیسیون اجتماعی و با حکم عزیزی رئیس وقت کمیسیون در سال گذشته مامور رسیدگی به برخی از مشکلات و مسائل در سازمان بهزیستی در برخی استان های کشور شدم.
نماینده سلسله و دلفان افزود: توسط یکی از فرستادگان آقای بندپی به بنده گفته شد ۵۰۰ میلیون تومان به شما می‌دهیم به نام یک خیریه که هیچ حرفی درخصوص مشکلات بهزیستی مطرح نشود، یعنی ۲۰ میلیون تومان به آن خیریه داده شود و ۴۸۰ میلیون تومان را بنده برای توزیع بین فقرا و ایتام بردارم.
وی تصریح کرد: این مسئله را بنده به رئیس مجلس و معاون وزیر اطلاعات گزارش دادم، متاسفانه رئیس سازمان بهزیستی از ۵۰۰ میلیون تومان ۲۰ میلیون آن را به خیریه پرداخت کرده و ۴۸۰ میلیون آن را به خرید ماشین‌های شاسی بلند نه ویلچر برای معلولان اختصاص دادند.
رستمیان خطاب به وزیر کار ادامه داد: این شوی تبلیغاتی نیست، جنابعالی اقدامات خلاف قانون ریاست این سازمان برخورد می کردید، شما حتی سرتان را نیز به نشانه تاسف تکان ندادید.
وی گفت: رئیس سازمان بهزیستی به شهادت مجمع نمایندگان استان لرستان در دو نوبت در استان لرستان حضور پیدا می کند. رئیس سازمان بهزیستی دختران مظلوم بهزیستی را با لباس فاخر در یک سیاه چادر در یک منطقه خوش آب و هوا در نظر گرفته و از این افراد شاهانه پذیرایی می‌کند. این پول ها از کجا تامین می شود؟ ۹۰۰ میلیون تومان صرف هزینه همایش و مهمانی شاهانه آقای بندپی شده است! 

عوامل پشت پرده برای اخلال در استیضاح معرفی شوند
حسن سلیمانی نماینده کنگاور گفت: بنده از امضاء کنندگان ربیعی هستم ولی قرار نبود صحبت کنم. اکنون می‌خواهم توضیح دهم که چرااستیضاح با تاخیر مطرح شد.
وی اضافه کرد: در فضای مجازی گفته شده که نمایندگان به دلیل نرسیدن به مطالباتشان درخواست استیضاح کردند که چنین چیزی درست نیست. کسی که مسئولیت استیضاح را داشته مانع صحبت نمایندگان شد. این افراد سعی کردند وقت را بگیرند تا در مجلس صحبت نشود.
سلیمانی تاکید کرد :‌باید مشخص شود چه عواملی باعث این افتضاح در مجلس شدند.

درگیری دو نماینده بر سر استیضاح ربیعی
پس از برگزاری جلسه علنی برای استیضاح، محجوب نماینده تهران به علت اینکه علی ربیعی در جلسه حضور نداشت مقابل جایگاه هیأت رئیسه حاضر شد.
وی با فریاد به ماده ۲۲۹ آیین نامه داخلی مجلس اشاره کرد و اظهار داشت: آغاز جلسه استیضاح باید همزمان با حضور وزیر استیضاح‌شونده باشد اما او هنوز به داخل صحن علنی نیامده است.
در این زمان رئیس مجلس گفت: هیچ کجای این آیین‌نامه صراحتی برای آغاز جلسه استیضاح با حضور وزیر استیضاح‌شونده ندارد.
محجوب همچنان اعتراضات خود را با فریاد بیان می‌کرد که ربیعی وزیر به همراه انصاری معاون منابع انسانی رئیس‌جمهور و جمعی از نمایندگان دولت وارد صحن علنی شدند. البته حواشی این جلسه استیضاح به همین جا ختم نشد.
یکی از موافقان استیضاح در مخالفت با عملکرد وزیر کار حسین مقصودی نماینده سبزوار بود که پس از ارائه سخنانش هنگامی که به سمت صندلی خود می‌رفت میرزایی نیکو عضو فراکسیون امید با فریاد اعتراضات خود را نسبت به سخنان مقصودی بیان کرد.
در همین حال مقصودی به سمت صندلی میرزایی نیکو رفت و ضمن آن دچار درگیری لفظی شدند. این درگیری‌ها تا جایی ادامه پیدا کرد که مقصودی نماینده سبزوار اقدام به برخورد فیزیکی به سمت میرزایی نیکو کرد که در همین حال محمدرضا تابش عضو هیأت رئیسه فراکسیون امید با پادرمیانی در این برخورد سعی در آرام کردن این دو نماینده داشت که نهایتاً با حضور چند عضو هیأت رئیسه ازجمله امیرآبادی و قاضی‌زاده هاشمی نماینده مردم سبزوار به سمت صندلی خود هدایت شد.

برداشت یک و نیم میلیاردی بانک توسعه
حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار در سخنانی به اظهار داشت: آقای رئیس‌جمهور! امروز مقصر این واقعه و قصه پرغصه مجلس شما هستید. شما دیدید که مجلس سه بار ربیعی را استیضاح کرد اما باز هم او را نگه داشتید.
وی افزود: امروز حرمت امامزاده را بعضا برخی از نمایندگان مجلس از بین برده‌اند؛ آقای ربیعی! شما رند لابیگری و احساساتی و رند همه فتنه‌هایی هستید که مجلس را گرفتار کرده است، بانک توسعه تعاون یک و نیم میلیارد دلار از ذخیره و آینده این مملکت پول برداشت کرده است، متاسفم برای همکارانی که می‌گویند فلان نماینده به خاطر تعویض فلان رئیس، استیضاح وزیر کار را امضا کرده است.

همدم کارگران بودم
علی ربیعی در جریان بررسی طرح استیضاح خود گفت: استیضاح حق نمایندگان بوده و در روز خبرنگار این مسئله را پیوندی مبارک می دانم.
وی با اشاره به اینکه برای سومین بار در طی چند ماه گذشته به مجلس آمده ام، گفت: اگر رویکرد استیضاح کنندگان تحقق پاسخگویی باشد حاضرم به تمامی سوالات پاسخ دهم.
وی با انتقاد از صحبت های برخی نمایندگان مبنی بر ایجاد اغتشاش در مجلس با هدف برهم خوردن جلسه استیضاح افزود: بنده در وقت مقرر در مجلس حضور پیدا کردم حتی زمان خروج از صحن مجلس در جلسه غیرعلنی نیز خطاب به رئیس مجلس تاکید کردم که آمده ام تا به تمامی سوالات پاسخ دهم.
ربیعی با اشاره به آنکه برخی از نمایندگان بنده را متهم به دروغگویی کرده و گفتند در بیشتر مسائل گریه می کنم گفت: اگر بنده از دولت بروم، آیا نابسامانی‌های اخیر در حوزه دلار و مشکلات اقتصادی می شود؟
ربیعی با بیان اینکه با رفتن من فقر در جامعه کاهش نمی یابد، تصریح کرد: به تمامی مواردی که مطرح شده، چند ماه پیش نیز پاسخ داده ام. آیا در طی ۴ ماه گذشته اتفاقی رخ داده که من از آن در جهت بهتر کردن شرایط استفاده نکرده باشم؟
ربیعی گفت: اشاره کردند که در شهرهای دوره‌گردی کرده‌ام اگر این کار را نکنم شما نمی‌گویید که سرمایه اجتماعی کاهش یافته؟. 

کلان شهر ها مشکلی ندارند
هدایت‌الله خادمی نماینده ایذه اظهار داشت: هیچ کدام از نمایندگان کلان‌شهرها استیضاح را امضا نکردند، این یعنی مشکلی ندارند.
وی گفت : ما ۴۰ سال است که می‌گوییم شرایط بحرانی است: وضعیت فساد، بیکاری و افسردگی جوانان به گردن همین هیأت دولت است. اگر به استیضاح رأی ندهیم، یعنی در میان مردم نیستیم.

بازنشسته‌ها نمی‌توانند حقوق دریافت کنند
مسعود گودرزی نماینده مردم ممسنی نیز گفت : امروز وضعیت معیشت مردم به گونه‌ای است که یک کارگر با یک میلیون تومان درآمد دغدغه درمان و معیشت دارد، اکنون بازنشسته‌ها نمی‌توانند از صندوق تامین اجتماعی حقوق دریافت کنند نگرانی آن است که اگر ما نفت نداشته باشیم، چطور می‌خواهیم حقوق بازنشستگان آینده را تأمین کنیم.

رسیدگی هیات نظارت بر ادعای ربیعی
علی لاریجانی پس از ارائه توضیحات وزیر کار و همچنین نمایندگان استیضاح‌کننده اظهار داشت: همکاران می‌توانستند برخی از مطالب را نگویند، چون برخی از مطالب درست هم نیست، بنده از هیأت نظارت بر نمایندگان می‌خواهم در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی کند و گزارش آن را اعلام کند.
وی ادامه داد: آقای ربیعی! چرا حرف مبهم می زنید؟!

کد مطلب: 105571
 
Share/Save/Bookmark