میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۶
 
 
تظاهرات‌ ضدنژادپرستی در مینیاپولیس به سایر شهرهای آمریکا گسترش یافت
چراغ‌سبز ترامپ برای کشتار معترضان
چراغ‌سبز ترامپ برای کشتار معترضان
 

به رغم تهدید ترامپ مبنی بر صدور فرمان شلیک نیروهای امنیتی به معترضان به نژادپرستی پلیس آمریکا، تظاهرات‌ها علیه نهادینه‌شدن نژادپرستی در رفتار نهادهای مجری قانون با سیاه‌پوستان آمریکایی به چندین شهر بزرگ این کشور سرایت یافته است.
اعتراض به قتل نژادپرستانه «جورج فلوید»، مظنون سیاه‌پوست غیرمسلح به دست یک افسر پلیس سفیدپوست، اکنون از «مینیاپولیس» به سایر شهرهای بزرگ آمریکا سرایت کرده است. انتشار ویدئویی از برخورد خشن یک افسر سفیدپوست با فلوید که زانویش را روی گردن او فشار می‌دهد موج جدیدی از خشم و اعتراض به نژادپرستی نهادینه‌شده در ساختار جامعه آمریکا را موجب شده است.
چهار افسر پلیس که تشخیص داده شده در قتل فلوید دست داشته‌اند اخراج شده‌اند اما خانواده فلوید گفته‌اند خواستار آن هستند که افسران خاطی به مشارکت در قتل متهم شوند. معترضان در شهر مینیاپولیس یک ساختمان متعلق به پلیس را به آتش کشیدند و طبق گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان اعتراضات اکنون به شهرهای دیگری مانند فینیکس، دنور، لوییویل و ممفیس سرایت پیدا کرده است.
سی‌ان‌ان در تازه‌ترین خبرها از زود و خورد میان معترضان و پلیس در شهر مینیا‌پولیس خبر داده است. گفته می‌شود پلیس از اسپری فلفل و باتون برای متقرق کردن جمعیت از نزدیکی اداره پلیس استفاده کرده است.
خشم مردم در شهر مینیاپولیس فوران کرده و معترضان با حضور در خیابان‌های این شهر علیه خشونت‌های پلیس تظاهرات می‌کنند.انتشار ویدئویی در فضای مجازی که لحظات آخر زندگی جرج فلوید را نشان می‎دهد همچون بنزینی، آتش خشم مردم را شعله ور کرد. در فیلمی که در شبکه‎های اجتماعی منتشر شده صدای جرج فلوید شنیده می‎شود که می‎گوید خواهش می‎کنم، نمی‎توانم نفس بکشم. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که از حوادث مینیاپولیس خشمگین شده، با جانی خواندن معترضان، تهدید به شلیک به آنها کرد. ترامپ گفت: من با فرماندار تیم والز صحیت کردم و گفتم ارتش با اوست. هر زمانی که غارت شروع شد، تیراندازی آغاز می شود در ادامه بحران در آمریکا تصمیم اخیر کاخ سفید برای عدم انتشار برآورد‌های اقتصادی نیم ساله آمریکا در تابستان امسال، از سوی سیاست‌مداران و اقتصاددانان آمریکایی با واکنش‌های مواجه شده است. متخصصان بودجه در آمریکا عنوان کرده‌اند که به یاد ندارند کاخ سفید در گذشته برآورد‌های اقتصادی خود را پنهان کرده باشد. دو نفر از مشاوران ارشد «دونالد ترامپ» در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ وی، به او درباره موقعیت سستش در چند میدان اصلی رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۲۰ هشدار دادند. بنا بر نتایج جدیدترین نظرسنجی «راسموسن»، ۵۷ درصد رأی‌دهندگان بالقوه در انتخابات آتی آمریکا عملکرد «دونالد ترامپ» را حمایت نکردند. نتایج این نظرسنجی نشان داد ۴۲ درصد رای‌دهندگان احتمالی در انتخابات آتی، عملکرد ترامپ را مورد قبول قرار دادند، در حالی که ۵۷ درصد عملکرد وی را تایید نکردند.
لازم به ذکر است در طول دوره شیوع کرونا در آمریکا بیش از ۴۰ میلیون نفر از شهروندان این کشور بیکار شده اند. دو میلیون و صد هزار نفر دیگر از شهروندان آمریکا پرونده بیکاری را در روز‌های اخیر پرکرده اند و به این ترتیب تعداد شهروندان آمریکایی که در ماه‌های اخیر در پی شیوع ویروس کرونا در این کشور به شکل همیشگی یا موقت بیکار شده اند به ۴۰ میلیون نفر رسیده است. پایگاه اینترنتی نیویورک تایمز در گزارشی از واشنگتن تحت عنوان «گرسنگی کودکان در آمریکا رو به افزایش است» نوشت: گرسنگی در میان کودکان آمریکایی به شکل بی سابقه‌ای افزایش یافته است. با این حال، برنامه اضطراری که کنگره آمریکا دو ماه پیش برای کمک به کودکان گرسنه در این کشور ارائه کرد تنها بخش کوچکی از ۳۰ میلیون کودک آمریکایی را که قرار بود مشمول این برنامه شوند تحت پوشش قرار داده است. خبر دیگر آنکه اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در توئیتی به زبان انگلیسی قتل خشونت‌بار مرد سیاهپوست به دست پلیس آمریکایی را محکوم کرد.یک منبع در وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن در واکنش به تظاهرات گسترده آمریکایی‌ها در اعتراض به قتل یک شهروند سیاه پوست توسط پلیس این کشور تاکید کرد: ملت آمریکا از تبعیض نژادی رنج می‌برد. کمیسیونر عالی دفتر حقوق بشر سازمان ملل ضمن محکوم کردن قتل یک سیاه‌پوست آمریکایی توسط پلیس، از مقامات این کشور درخواست کرد اقداماتی فوری برای جلوگیری از وقوع چنین جنایاتی انجام دهند. در این میان ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه دستور اجرایی در لغو حمایت قانونی در پیگرد رسانه‌های اجتماعی را امضا کرد. روند تحولات آمریکا حکایت از تشدید فضای سرکوب در این کشور دارد.

کد مطلب: 113923
 
Share/Save/Bookmark