میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۷
 
 
افشاگری وزارت دفاع روسیه در آستانه سفر اردوغان به مسکو
ارتباط مقرهای نظامی ترکیه با تروریست‌ها

رئیس جمهور ترکیه امروز در حالی راهی مسکو می‌شود که وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که مقرهای بازرسی نظامی ترکیه در منطقه ادلب با مراکز تروریستی در ارتباط هستند و درواقع تروریست‌ها از این مقرها استفاده می‌کنند.
ژنرال ایگور کوناشنکوف با انتقاد بی‌سابقه از عملکرد ترکیه در شمال سوریه اعلام کرد: نتیجه یک سال و نیم توافق درباره سوریه با ترکیه در سوچی، ارتباط یافتن تروریست‌ها با نظامیان ترکیه شده است. به گفته مقام روس، وضعیت منطقه امن ادلب که در نتیجه اقدامات متقابل ارتش سوریه، تروریست های گروه هیات تحریر الشام به مسافت دور از حلب رانده شدند، زمان حساس دیگری بود. کوناشنکوف ادامه داد: در سال ۲۰۱۸ نه فقط کشورهای غربی بلکه سازمان ملل هم از امضای توافقنامه سوچی درباره ادلب استقبال کرد. وی افزود: بخش کلیدی این تفاهم نامه تعهد ترکیه به جداسازی تروریست ها از معارضان میانه رو و دور کردن تروریست ها از محدوده امن ادلب تا ۱۵-۲۰ کیلومتر و خارج کردن تسلیحات سنگین توپخانه ای از این منطقه بود. در هفته‌های اخیر منطقه امن ادلب بر اثر تحرکات تروریست‌ها متشنج شده و ورود ارتش ترکیه به این منطقه و درگیری آن با نیروهای ارتش سوریه و نیز گلوله باران مناطق پیرامون ادلب ازسوی گروه های تروریستی بر تنش‌ها افزوده است. تفاهمنامه سوچی بین روسای جمهوری روسیه و ترکیه که در سال ۲۰۱۷ امضا شد ازجمله شامل جداسازی مخالفان سوری میانه رو از تروریست‌ها می‌شود.به گفته کوناشنکوف، حمله‌های گسترده توپخانه‌ای و گلوله باران مناطق مسکونی سوریه و حملات به پایگاه حمیمم، رویدادهای روزمره شده است. وی خاطرنشان کرد که ترکیه با نقض معیارهای بین المللی به ادلب سوریه لشکرکشی کرد اما غرب این مساله را نادیده می‌گیرد. وی افزود: تهدیدهای علنی برای نابودی همه واحدهای ارتش سوریه و بازگرداندن جاده ام.۵ در سوریه تحت کنترل تروریست ها را آمریکا و کشورهای اروپایی، حق قانونی آنکارا برای دفاع از خود می‌خوانند. از سوی دیگر سخنگوی کرملین گفت امید دارد در گفت‌وگوی‌های میان رهبران روسیه و ترکیه، توافقی بر سر اقدامات لازم برای آتش‌بس در شمال غرب سوریه میسر شود.«دیمیتری پسکوف» سخنگوی دولت روسیه گفت: «قصد داریم بحران ادلب را به بحث بگذاریم. انتظار داریم بتوانیم [با ترکیه] بر سر بحران [سوریه]، علت بحران، اثرات مخرب این بحران به درک مشترکی دست یابیم و وارد [روند انجام] یک سری اقدامات مشترک ضروری شویم».پوتین اردوغان قرار است امروز در مسکو با یکدیگر دیدار کنند. اردوغان دیروز گفته است، انتظار دارد گفت‌وگویش با پوتین منتج به دستاوردی درخصوص آتش‌بس در شمال غرب سوریه شود. در این میان وزیر دفاع ترکیه با اشاره به تداوم عملیات نظامی این کشور در شمال غرب سوریه، گفت برای صحبت درباره حل بحران ادلب از طریق راهکارهای سیاسی به مسکو سفر می‌کند. «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه مدعی شد عملیات نظامی جدید این کشور در شمال غرب سوریه طبق برنامه‌ریزی‌ها پیش می‌رود. به نوشته وبگاه شبکه «اِی‌هابر»، آکار طی نشست خبری پیش از سفر به روسیه، گفت هدف از سفر روز پنجشنبه به مسکو، حل بحران ادلب از طریق ابزارهای مسالمت‌آمیز و راهکارهای سیاسی است. در این میان یک هیأت بلندپایه آمریکایی در سایه درگیری‌های شدید در استان ادلب سوریه، به شهر ادلب رفت و از آنجا از ترکیه حمایت کرد. شبکه خبری الجزیره با بیان این خبر نوشت که این هیأت در سایه درگیری‌های شدید در استان ادلب وارد خاک سوریه شد و این هیأت از آمادگی آمریکا برای تجهیز ترکیه به تسلیحات نظامی و کمک‌های بشردوستانه خبر داد.
خبر دیگر آنکه معاون وزیر خارجه سوریه با بیان اینکه روسیه در کنار سوریه در نبرد واحدی علیه تروریسم است، گفت که همکاری دو کشور در چارچوب قوانین بین المللی و مصوبات آستانه است. معاون وزیر خارجه سوریه اعتماد کشورش به سوریه در جنگ با تروریسم را کامل و غیرقابل تردید توصیف کرد. «فیصل المقداد» در نشست خبری مشترک با «الهادی الحویج» وزیر خارجه دولت شرق لیبی در پاسخ به سوال روزنامه سوری الوطن گفت: «اعتماد سوریه به دوستان روس آن کامل و غیر قابل تردید است. آنها در چارچوب قوانین بین المللی و به منظور اجرای مصوبات آستانه با سوریه همکاری می‌کنند». از سوی دیگر مرکز آشتی روسیه در سوریه اعلام کرد که تروریست‌ها در «سراقب» در تلاش بودند در این منطقه حمله شیمیایی به راه بیندازند که به علت بی‌تجربگی خود شیمیایی شدند.
تکاوران حاضر در گروههای تروریستی «جبهه النصره» و «اجناد القوقاز» که تحت حمایت ترکیه قرار دارند، حملات گسترده‌ای به شهرک راهبردی «سراقب» در استان ادلب سوریه انجام دادند.
یک منبع در لشکر ۲۵ ارتش سوریه خبر داد که این درگیری‌ها به شدت در جریان بوده و تا بعدظهر، از شدت آن کاسته شده و هیچ تغییری در نقشه میدانی این منطقه، رخ نداده است.این منبع به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که ارتش سوریه در جریان دفع این حملات گسترده، حدود ۱۵۰ تروریست را از پای درآورد.
تروریست‌ها پس از این حمله ناکام، به سمت مواضع خود در شهرکهای «افس» و «النیرب» در شمال و جنوب غرب سراقب عقب‌نشینی کردند. تروریست‌ها قصد داشتند در غرب سراقب عملیات خود را به سرانجام برسانند که موفق نشدند. در جریان دفع این حملات گسترده، چندین خودرو و جنگ‌افزار متعلق به تروریست‌ها منهدم شد.

کد مطلب: 113103
 
Share/Save/Bookmark