میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۳۳
 
 
ناگفته هایی از بازار سیاه سقط جنین مادران سرگردان وكودکاني كه هرگز به دنيا نمي‌آيند
ناگفته هایی از بازار سیاه سقط جنین
مادران سرگردان وكودکاني كه هرگز به دنيا نمي‌آيند
 
كبري هرنده:
هنگامی که کودک خود را در آغوش می گیرید و با لبخند معصومانه اش احساس خوشبختی و سعادت می کنید و حاضر نیستید حتی یک لحظه او را از خود جدا کنید به این موضوع فکر کرده اید که ممکن بود فرزند شما قبل از تولد به سرنوشت کودکان سقط شده دچار شود .سقط جنين از جمله معضل هاي بهداشتي – پزشكي در تمام جوامع است كه تهديد جدي براي سلامت خانواده و جامعه محسوب مي شود. عوامل محيطي و جسماني متعددي وجود دارند كه باعث سقط جنين مي شوند كه مشكلات خانوادگي، مشکلات اقتصادی ، تعداد زياد فرزندان، آموزش ناكافي و وقوع بارداري هاي ناخواسته، از جمله عواملي هستند كه سبب شده تا والدين سقط را تنها راه حل رفع اين مشكلات دانسته و در اين رابطه استفاده از روش هاي غيربهداشتي و سقط هاي غيرقانوني سالانه سلامت ميليون ها انسان را در معرض عوارض جدي از جمله مرگ قرار مي دهد.

آنچه كه هست
سقط جنین ، خارج کردن عمدی و قبل از موعد طبیعی جنین از بطن مادر است به نحوی که حمل زنده خارج نشود و یا حداقل قابل زیست نباشد.حمل عبارتست از کودکی که در شکم مادر قرار داشته و از نظر علم پزشکی به دوران بعد از هفت ماهگی تا قبل از به دنیا آمدن طفل اطلاق می شود.
سقط پايان يافتن بارداري قبل از هفته 20 حاملگي ناميده مي شود كه در اين صورت جنين كمتر از 500 گرم وزن دارد. از هر 10 بارداري، يك مرتبه احتمال وقوع اين پديده وجود دارد كه اغلب پيش از هفته دوازدهم اتفاق مي افتد زيرا زنده ماندن جنين تا پايان سه ماهه اول بارداري درصد سقط را كاهش مي دهد.
سقط عمدي دسته ديگري از انواع سقط ها هستند كه عوارض شديد و پرخطري را ممكن است به دنبال داشته باشد. در صورتي كه سقط طبي، با مجوز قانوني در شرايط استريل بيمارستان و با رعايت تمام اصول توسط پزشك متخصص انجام مي شود عوارض آن كمتر از سقط غيرقانوني خواهد بود.
عنصر مادی جرم سقط جنین به دو صورت محقق می شود :
1 . سقط جنین به وسیله‌ به کار بردن وسایل فیزیکی 2 . سقط جنین به وسیله‌ به کار بردن وسایل شیمیایی
كورتاژ كه يكي از شايع و پرعارضه دارترين روش هاي سقط جنين محسوب مي شود در زنان با بارداري اول در شرايط غيراستريل و مخفيانه با خطر وقوع عفونت هاي بسيار شديد و مهلك همراه است به طوري كه اين افراد اغلب دچار عفونت هاي پايدار، تخريب و چسبندگي بافت رحم، پارگي و خونريزي شديد و نازايي مي شوند زيرا عموماً كورتاژ هاي غيرقانوني توسط افراد بدون تخصص و مجوز ودر مكان هاي غيراستريل انجام مي شود.

سقط جنین از دیدگاه قانون
م – امینی کارشناس ارشد حقوق در گفتگو با خبرنگار سیاست روز در مورد مجازات سقط جنین در قانون این چنین می گوید: «- به موجب ماده 489هرگاه زنی جنین خود را سقط كند دیه آن را در هر مرحله‌ای كه باشد باید بپردازد و خود از آن دیه سهمی نمی‌برد.
- چنانچه افرادی غیر از طبیب یا ماما یا داروفروش یا اشخاصی كه به عنوان طبابت یا مامایی یا جراحی یا داروفروشی اقدام می‌كنند به واسطه دادن ادویه یا وسایل دیگری موجب سقط جنین زن گردند به مجازات حبس از شش ماه یا یك سال و پرداخت دیه محكوم می‌گردند. ( صدر ماده 623)
- هرگاه طبیب یا ماما یا داروفروش و یا اشخاصی كه به این عناوین اقدام می‌كنند، گرچه از نظر قانونی مجاز به مداخله در این حرفه‌ها نباشند، مباشرت به اسقاط جنین نمایند یا وسایل سقط جنین را فراهم سازند مجازات آنها طبق ماده (624) ق.م.ا. حبس از دو تا پنج سال و پرداخت دیه است .
در بحث‌های پیرامون سقط جنین، چنین وانمود می‌شود که مخالفت با قانون سقط جنین ( که در ایران سقط درمانی نامیده می‌شود) تنها خاص ایران نبوده و در کشورهای دیگر نیز این امر عادی است،موضوعی که نه فقط در کشور ما، بلکه در بیشتر نقاط دنیا محل بحث و کشمکش فراوان میان موافقان و مخالفان بوده است .
غیرقانونی بودن سقط جنین در ایران و بسیاری از ‌ کشورها یک تفاوت اساسی دارد و آن هم این است که در ایران قوانین سقط درمانی فقط تا پایان سه ماه اول بعد از حاملگی وجود دارد. به این معنا که زن در سه ماه اول بارداری خود در کدام موارد می‌تواند، سقط جنین کند و در کدام موارد این امر جرم محسوب می‌شود. در حالی که در کشورهای دیگر، سقط جنین تا سه ماهگی اصولاً جرم محسوب نمی‌شود و قوانینی که وضع شده، برای بعد از این سه ماه معتبر است.»

بازار سياه
با وجودی که سقط جنین در مطب پزشک متخصص نیز دارای خطراتی است، بسیاری از مادران مجبورند سقط خود را در مراکز غیر قانونی و فاقد حداقل امکانات انجام دهند که این باعث در خطر قراردادن جان آنها می شود.
با وجود انجام سقط های غیرقانونی توسط افراد ناشناس، داروها و آمپول های این عمل نیز در بازارهای سیاه همراه با عارضه به فروش می رسد كه سقط ناقص را به همراه دارد.یک مادر سرگردان و وحشت زده بعد از كلي تحقير و گشت زدن وارد بازاري مي شوند كه هيچ پاسخگويي ندارد. گویا هزينه سقط غير قانوني از 400 هزار تا 3 ميليون و 500 هزار تومان است و قيمت آمپول كه به آمپولهاي هندي شهرت دارند براي سقط نيز از 30 تا 200 هزار تومان در بازارهايي كه آدرس آن را همه مي دانند خريد و فروش مي شود. در بسياري از اين موارد دارويي كه در اختيار متقاضي قرار مي گيرد فاسد و بدون استاندارد بوده و بعد از استفاده مرگ مادر را به همراه دارد .
در این میان عده ای از دلالان و واسطه گران با آشیانه کردن در بعضی از مطب های پزشک زنان ، آرایشگاهها ، سالن های بدنسازی و غیره به دنبال یافتن طعمه ای برای فرستادن به این مراکز و گرفتن حق واسطه‌گری خود می باشند .
فرهاد – خ که همسر و فرزندش قربانی یکی از همین مراکز شده است با تاسف بیان می کند : همسر من بعد از یکسال ازدواج ما باردار شده و چون به شدت از بارداری ترسیده و علاقه ای به بچه دار شدن نداشته بدون اطلاع من به یکی از همین مراکز می رود و با پرداخت هزینه بالایی کودکمان را سقط ‌می‌کند ولی چون این مرکز آلوده و غیربهداشتی بوده بعد از چند ساعت دچار خونریزی شدید شده و در راه رساندنش به بیمارستان جان خود را از دست می دهد .
وی در ادامه از مسئولین می خواهد که علاوه بر اطلاع رسانی بهداشتی در این زمینه به مردم مقامات قضایی در برخورد با این افراد سودجو و قاتلین پنهان قاطع باشند.

آمار و ارقام مربوط به سقط جنین
طبق آمار جهانی سالانه حدود پنجاه میلیون سقط جنین در جهان رخ می دهد که سی میلیون از این تعداد قانونی و بیست میلیون به طور غیر قانونی انجام می گیرد. همچنین حدود 585000 زن در جهان به دلیل عوارض ناشی از حاملگی جان خود را از دست می دهند که حدود یک سوم تا یک چهارم از این تعداد به علت سقط جنین است که حدود 20 نفر از آنها سقط‌های غیر قانونی بوده است.
سقط جنین های غیرقانونی در کشور ما معمولا در خفا و به صورت پنهانی انجام می گیرد . بنابراین ارائه کردن یک آمار دقیق و کامل بسیار مشکل و تقریبا غیر ممکن است . طبق برآوردهای غیر رسمی به نظر می رسد در ایران حدود هشتاد هزار سقط جنین در سال انجام می گیرد. سقط‌های غیر قانونی جنین در ایران موجب مرگ صدها زن در سال می شود و همینطور طبق آماری که یکی از خبرگزاری ها اعلام کرده است سالانه حدود 2 هزار مورد سقط جنين قانوني با تشخيص قطعي 3 پزشک متخصص، تأييد پزشکي قانوني و رضايت زن و شوهر در کشور انجام مي‌شود.
دکتر سلیمی روانشناس اجتماعی در این زمینه اظهار می دارد : وجود جمعيت جوان در ايران كه بيش از 50 درصد جمعيت زير 25 سال را تشكيل می ‌دهد، تغيير و تمايل نگرش زنان جوان در داشتن خانواده با بعد كوچک، تاخير در ازدواج به دليل مشكلات اقتصادی، گذار از جامعه سنتي به جامعه مدرن، جلو افتادن تحولات بلوغ و نيز بالا رفتن متوسط سن استقلال شغلي و ازدواج، نبود هر دو والدين در خانواده، تاثير ماهواره و اينترنت، باعث افزایش سقط جنین های غیرقانونی در مکان هایی دور از استاندارد پزشکی می شودو برای همین منظور بررسي مسئله سقط جنين و سقط‌ های غيرقانونی و غیر بهداشتي را در جامعه ضروری مي كند.
هر چند که از این قضیه نمی توان گذشت که مشکلات روحی مادران بعد از سقط که به صورت پنهانی انجام داده اند چند برابر می شود و همینطور احساس گناه و عدم تعادل روحی تا مدتها با آنها می ماند.

سخن آخر
در بند بند تمام مطلبی که در بالا خواندید شاید تنها چیزی که به آن توجه نکردیم کودک بی گناهی بود که می خواست زندگی کند ولی ما او را محکوم به مرگ کردیم .
کد مطلب: 64486
 
Share/Save/Bookmark