میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۵۴
 
 
ولیعهد سعودی به بهانه مبارزه با فساد شاهزادگان را سرکیسه می‌کند
باج‌گیری‌ ۱۰۰ میلیارد دلاری بن‌سلمان
باج‌گیری‌ ۱۰۰ میلیارد دلاری بن‌سلمان
 

ولیعهد عربستان در حالی تاکنون ۱۰۰ میلیارد دالار از شاهزادگان برای بازداشت نشدن باج‌گیری کرده ادعا کرده که بیشتر شاهزادگان و مسئولانی که در چارچوب طرح مبارزه با فساد بازداشت شده‌اند، حل و فصل مسالمت‌آمیز موضوع اتهامات را به محاکمه ترجیح داده‌اند.
در هفته‌های اخیر ولیعهد سعودی ابعاد جدیدی از اقدامات علیه شاهزادگان را به راه انداخته در حالی که از یک سو به سرکیسه کردن و باج گیری از آنان می‌پردازد و از سوی دیگر برای تثبیت قدرت خود گام بر می‌دارد.
محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفت: نتایج تحقیقات درباره فساد همراه با دو پیشنهاد(یا ارجاع تحقیقات به دادگاه‌ها و باز کردن پرونده‌های جنایی یا امضای توافق آشتی دوستانه) به تمامی بازداشت شدگان در چارچوب مبارزه با فساد ارائه شد. ۹۵ درصد متهمان با گزینه دوم موافقت کردند.
وی افزود: تنها حدود یک درصد از بازداشت شدگان توانستند بی‌گناهی‌شان را ثابت کنند و حدود چهار درصد نیز گفتند که بی‌گناه هستند و از وکلایشان برای اثبات بی‌گناهی کمک خواهند گرفت. محمد بن‌سلمان گفت: حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از طریق کمپین مبارزه با فساد به خزانه دولت بازخواهد گشت و این مقداری است که به خاطر فساد این افراد به هدر رفته بود. محمد بن‌سلمان از اظهارنظر درباره اوضاع سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان خودداری و تنها به گفتن این جملات اکتفا کرد: حریری که یک مسلمان سنی است دیگر هرگز به سرپوشی برای دولت لبنان که اساسا حزب‌الله بر آن سیطره دارد، تبدیل نمی‌شود.
یک روزنامه انگلیسی تأکید کرد شاهزاده‌های بازداشت‌شده در عربستان توسط مأموران امنیتی وابسته به یک شرکت آمریکایی مورد شکنجه قرار گرفته و از پا آویزان شده‌اند. روزنامه «دیلی‌میل» در گزارشی به ارائه توضیحات بیشتری در باره بازداشت شاهزاده‌ها و مسئولان سعودی پرداخت.
شاهزاده‌های بازداشت‌شده در عربستان از سوی مأموران امنیتی وابسته به یک شرکت آمریکایی مورد شکنجه واقع شده و از پا آویزان شده‌اند؛ افراد بازداشت‌شده هم‌چنین مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و به آنها توهین شده است.
دیلی‌میل افزود مأموران مذکور وابسته به شرکت خصوصی آمریکایی «بلاک‌واتر» هستند که در بازجویی و شکنجه مشهور است؛ این مأموران به خواست محمد بن‌سلمان ولی‌عهد عربستان اقدام به این کار کرده‌اند.
در ادامه این گزارش آمده است بن‌سلمان حدود ۱۹۴ میلیارد دلار از حساب افراد بازداشت شده را مصادره کرده است. بن‌سلمان این بازجویی‌ها را شخصا رهبری می‌کند زمانی که مسأله‌ای داشته باشد سوال‌ها را برای بازداشت‌شده‌ها می‌فرستد، اگر به این سوالات در حالت عادی جواب دهند که مسأله حل شده است اما در صورت عدم پاسخگویی، مأموران برای شکنجه وارد اتاق افراد بازداشت شده می‌شوند. از جمله افراد شکنجه‌شده، ولید‌بن‌طلال است. پیش‌تر «میدل ایست آی» از شکنجه شاهزاده‌های عربستانی بازداشت شده از جمله «متعب بن‌عبدالله» پسر ملک عبدالله خبر داد و اعلام کرد تعدادی از شاهزاده‌های بازداشت شده به دلیل مشکلاتی که در نتیجه شکنجه برایشان به وجود آمده، راهی بیمارستان شده‌اند.
خبر دیگر آنکه سعودی همچنان به بحران‌سازی به منطقه ادامه می‌دهد چنانکه کشورهای عربستان، مصر، امارات و بحرین در ادامه تنش با قطر، اتحادیه جهانی علمای مسلمان و شورای اسلامی جهانی را در لیست سیاه تروریستی قرار دادند. کشورهای تحریم کننده قطر در اقدامی، اتحادیه جهانی علمای مسلمان را در لیست سیاه قرار داد.
عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین در بیانیه‌ای مشترک، اعلام کردند که در راستای آنچه که آن‌ها اتخاذ اقدامات علیه تروریسم و خشکاندن منابع مالی آن می‌دادند، اتحادیه جهانی علمای مسلمان و شورای جهانی اسلامی را به همراه ۱۱ شخص دیگر در لیست تروریست قرار داده‌اند. خبرگزاری رسمی عربستان، (واس) گزارش داد، این دو مؤسسه تروریستی بوده و با سوء‌استفاده از گفتمان اسلامی و استفاده از آن به منظور تسهیل در فعالیت‌های تروریستی مختلف، در راستای ترویج تروریسم فعالیت می‌کنند.
در این بیانیه همچنین آمده است، این ۱۱ نفر برای انجام فعالیت‌های تروریستی در سطوح مختلفی به صورت مستقیم تحت حمایت قطر بوده‌اند. ۴کشور تحریم‌کننده قطر، دوحه را به حمایت از این افراد متهم و تأکید کرده‌اند که قطر ویزای سفر در اختیار آن‌ها گذاشته و برای این که بتواند فعالیت‌های این افراد را را تسهیل کند، آن‌ها را در مؤسسات قطری خیریه به کار گماشته است. اتحادیه جهانی علمای مسلمان در سال ۲۰۰۴ به ریاست یوسف القرضاوی و با مشارکت برخی از علمای شیعه و سنی تشکیل شد.
القرضاوی به دلیل گرایش به اخوان‌المسلمین مصر از این کشور تبعید شده و هم‌اکنون در قطر به سر می‌برد. روابط ۴ کشور عربستان، مصر، امارات و بحرین به دنبال پخش سخنان منسوب به تمیم بن‌حمد، امیر قطر از تلویزیون و خبرگزاری این کشور که در حمایت از ایران و انتقاد از عربستان بود، متشنج شد. به دنبال این اظهارات، ۴ کشور مذکور روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده و دوحه را به حمایت از تروریسم و حمایت مالی از گروه‌های افراطی و تروریستی متهم کردند. قطر با رد این اتهامات، تأکید کرده است که اقدامات این کشورها با هدف ضربه زدن به استقلال سیاسی صورت می‌گیرد؛ چراکه دوحه دنبال‌رو سیاست‌های ریاض نیست.

کد مطلب: 101963
 
Share/Save/Bookmark