میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۲
 
 
نیروهای یمن تأسیسات اتمی ابوظبی را با موشک کروز هدف قرار دادند
هشداری برای متجاوزان
هشداری برای متجاوزان
 

در واکنش به تجاوزات و البته مداخلات امارات در امور یمن، یگان موشکی یمن اعلام کرد که ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور تأسیسات اتمی «براکه» در حال ساخت شهر ابوظبی امارات را هدف موشک کروز قرار داده اند.
ائتلاف آمریکایی- سعودی که نتوانسته از بمباران و کشتار برای رسیدن به اهدافش در یمن بهره گیرد این بار سناریوی تفرقه افکنی را در پیش گرفته است که تحرکات جریان عبدالله صالح رئیس‌جمهور خلع شده نمودی از آن است. اما واکنش یمنی‌ها به این تحرکات پاسخ‌های جدید به متجاوزان بوده که بخشی از آن شامل امارات می‌شود. یگان موشکی یمن اعلام کرد که ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور تأسیسات اتمی «براکه» در حال ساخت شهر ابوظبی امارات را هدف موشک کروز قرار داده اند. حمله موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به ابوظبی در حالی انجام شد که حدود یک ماه پیش سخنگوی انصار الله گفته بود: ابوظبی هدف اصلی و مستقیم موشک‌های ماست و عملیات در مرزها و عمق خاک عربستان افزایش خواهد یافت.
نیروگاه هسته‌ای براکه امارات در منطقه‌ای در ۵۳ کیلومتری غرب ابوظبی واقع شده است.
پس از چند هفته این برای بار دوم است که ارتش و کمیته‌های مردمی در یمن قدرت موشکی خود را به رخ دشمن سعودی و همپیمانان آن در ائتلاف ضد یمن می‌کشانند. پیشتر نیز ارتش و کمیته‌های مردمی یمن فرودگاه نظامی ریاض را هدف حمله موشکی قرار داده بودند؛ حمله‌ای که خشم گسترده عربستان سعودی را به دنبال داشت و موجب شد تا آل سعود عنان سخن از کف داده و جمهوری اسلامی ایران را متهم به حمایت موشکی از نیروهای یمنی کند. با این حال، موشک هایی که امروز نیروهای یمنی علیه دشمن سعودی و متحدان آن استفاده می‌کنند، ساخت داخل بوده و از هیچ کشوری به این کشور ارسال نشده است. نیروهای یمنی از بدو حملات تجاوزکارانه رژیم سعودی به این کشور، تاکنون از تعداد زیادی از موشک‌های جدید و ساخته دست خود رونمایی کرده اند.حمزه الحوثی، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن نیز در گفت‌وگو با شبکه ماهواره‌ای المسیره فاش کرد: دستگاه‌های امنیتی یمن تماس‌ها و رایزنی‌های مستقیم و مستمر میان رهبران نیروهای وابسته به علی عبدالله صالح با رهبران اماراتی را از ابتدای حملات ائتلاف عربی به یمن رصد کردند. الحوثی تاکید کرد: امارات چندین کامیون اسلحه را با قاچاق از استان‌های جنوبی "الضالع" و "إب" به صنعاء رسانده و در اختیار شبه‌نظامیان وابسته به طارق قرار داد.
وی افزود: رهبران حزب کنگره مردمی سراسری در دوره اخیر دیدارهای متعددی با فرماندهان نظامی وابسته به امارات که در استان الضالع حضور داشتند، برقرار کردند. این عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله در ادامه گفت: حمایت‌های امارات از شبه‌نظامیان طارق به سطوح بالایی رسیده و شامل ایجاد چندین پایگاه برای آموزش شبه‌نظامیان طارق در مناطق تحت کنترل نیروهای وابسته به دشمن در استان شبوه و پایگاه دیگر در منطقه العود در استان اب و حمایت مالی از این پایگاه‌ها بوده است. محمد عبدالسلام سخنگوی انصارالله یمن در توئیتی حمله به تاسیسات هسته‌ای ابوظبی را تایید کرد. امارات عربی متحده، «شلیک موشک» یمنی‌ها به سوی این کشور را «ادعا» خواند و آن را تکذیب کرد.
در همین حال یک منبع مطلع می‌گوید علت اتفاقات اخیر صنعاء که رهبر جنبش انصارالله از آن به «فتنه» یاد کرد، توافق پشت‌پرده عربستان و امارات با رئیس‌جمهور سابق برای بازگرداندن خانواده او به قدرت است.
یک منبع مطلع از اتفاقات یمن فاش کرد که «طی دو هفته گذشته تماس‌های فشرده‌ای میان علی عبدالله صالح و ائتلاف عربی به رهبری عربستان بوده تا طرحی جدید برای به قدرت رسیدن فرزند علی‌عبدالله صالح در یمن تکمیل و آماده شود». روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی الیوم» به نقل از این منبع که نامش را فاش نکرد نوشت: علت کودتای صالح علیه حوثی‌ها و دم زدن علنی او از عربستان، برنامه‌ای است که پشت پرده در ابوظبی در جریان است و هدفش بازگرداندن خانواده صالح به صحنه یمن است زیرا که عربستان با این مسئله موافقت کرده چون در عرصه نظامی یمن ناکام مانده و در عرصه سیاسی در پی تمام کردن نبرد است. وزارت کشور یمن از تسلیم شدن صدها فریب‌خورده و تحت محاصره قرار گرفتن بقایای شبه‌نظامیان خائن در صنعاء خبر داد. لازم به ذکر است به نوشته وبگاه شبکه «العربیه» جنگنده‌های سعودی ۵ بار به مواضع نیروهای انصارالله در بلندی‌های جنوب صنعا حمله کردند.

کد مطلب: 102089
 
Share/Save/Bookmark