میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۰
 
 
دست رد «حناچی» به سینه شورای شهر

مدیریت جدید کلانشهر تهران مدام از نبود پول در شهرداری و بدهی‌های سنگین گذشتگان سخن می‌گویند و توقف اقدامات عمرانی و... را نتیجه بی‌پولی و بدهی‌ها اعلام می‌کنند.
محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران میزان بدهی شهرداری تهران را ۵۴ هزار میلیارد عنوان و تهمت‌های به مدیریت سابق وارد کرد. محمد باقر قالیباف شهردار اسبق شکایت کرد و در نهایت میرلوحی در دادگاه محکوم شد و نتوانست ۵۴ هزار میلیارد بدهی شهرداری را اثبات کند.
محمدباقر قالیباف شهردار اسبق تهران در برنامه تلویزیونی بدون توقف حضور پیدا کرد و ۵۴ هزار میلیارد تومان بدهی شهرداری یک دروغ بزرگ است و من آن را تکذیب می‌کنم، متأسفانه وقتی افراد کار نمی‌کنند و می‌خواهند در قدرت بمانند پس باید دروغ بگویند، ذلت بپذیرند و و زد و بند کنند.
به گفته شهردار اسبق تهران، وقتی شورای شهر چهارم تمام شد گزارش دارایی‌ها و بدهی‌ها را در شورا مصوب کرده که بدهی‌ها چقدر است و دارایی‌ها چقدر و این مصوبات را تحویل شورای پنجم داده و مصوبه علنی شورای شهر است.
وی گفت: جالب است بدانید که بدهی‌های ما حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان بود که ۱۴ هزار میلیارد در دوره آقای نجفی خودشان تأیید کردند که طلب قطعی از دولت است، غیر از آن یک میلیارد دلاری که دولت دهم به ما نداد که مصوبه مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که باز هم آن را ندادند که خود آنها گفتند ۲۵ هزار میلیارد تومانش مربوط به اتمام پروژه‌های آینده است، مگر پروژه آینده جز دیون است، دیون به پولی گفته می‌شود که کاری انجام شده و پرداخت نشده است.
وی ادامه داد: حتی می‌گویند اموال شهرداری فروخته شده، در شهرداری تهران لیست اموال وجود دارد زمین‌ها و اموال شهرداری نسبت به مدیریت قبل در صورت جلسات مصوبات شورای شهر و در حساب بررسی سالانه به دو برابر افزایش پیدا کرده، این‌ها واقعاً بحث‌های غیر منطقی است، حالا نگاه کنید از کجا این اشکالات پیدا می‌شود که می‌گوئید رفاه نیست به خاطر اینکه یک تصمیماتی باید گرفته شود به خاطر همین بحث‌ها آن تصمیمات گرفته نمی‌شود.
صحبت‌های قالیباف اعضای شورای پنجم را بر آشفت؛ تا جایی که محسن هاشمی فردای همان روز در ابتدای جلسه علنی شورای شهر به اظهارات قالیباف تاخت و گفت: بخشی از سخنان قالیباف در صداوسیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و می‌بایست صداوسیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.
وی با بیان اینکه متأسفانه در روزهای اخیر برای شورا اتفاقات غیر منصفانه‌ای رخ داد گفت: دو عضو شورا یعنی میرلوحی و خدا کرمی به دادگاه احضار شدند و نتوانستند از خود دفاع کنند و اشد مجازات برای میر لوحی صادر شد که امیدواریم در واخواهی و تجدید نظر این مشکل حل شود.
بعد از صحبت‌های اعضای شورای شهر، محمدحسین رنجبران روابط عمومی صداوسیما اعلام کرد که تلویزیون به شهردار پیشین و منتقدان فرصت برابر داده است و طرفین تمایل داشتند بیشتر به صورت یک‌جانبه حضور یابند.
وی ادامه داد: با توجه به استفاده دو طرف از تریبون رسانه ملی درباره موضوع شهرداری تهران بهتر است از این پس مساله بدهی‌های شهرداری تهران به جای اینکه در صداوسیما بررسی شود در مراجع قانونی و ذی‌صلاح بررسی و جمع‌بندی شود تا نتیجه‌گیری درستی درپی داشته باشد.
بعد از اظهارت هاشمی میرلوحی در تذکری خواستار برخورد قضایی با قالیباف از سوی شهرداری تهران شد.
میرلوحی با بیان اینکه هنگامی که ما مدیریت شهری را در دست گرفتیم بانک‌ها همکاری نمی‌کردند، اظهار کرد: مثلاً برای ساخت پل صدر فاینانس خارجی گرفته بودند، اما کارهایش را انجام ندادند و ما آمدیم و با بانک‌ها گفت‌وگو کرده و حتی مجوز انتشار ۲۰۰۰ میلیارد اوراق مشارکت را گرفتیم و حتی برخی حساب‌ها نیز استحمال شده، اما دقت داشته باشید که فقط مدیریت شهری ۲۰ هزار میلیارد تومان به بانک شهر بدهی دارد و باید بخشی از بدهی‌هایمان را بدهیم تا آنها به خط شش مترو پول تزریق کنند.
عضو کمیسیون بودجه‌ای شورای شهر تهران با بیان اینکه ما با پدیده‌ای مواجه هستیم که روزانه ۱۷ میلیارد تومان سود بانکی باید شهرداری پرداخت کند، ادامه داد: شهرداری باید برنامه‌ای بیاورد و در آن مشخص کند که بدهی‌ها را چگونه می‌خواهد پرداخت کند و اخباری دریافت کرده‌ایم دال بر اینکه آنها در حال تدوین این برنامه هستند.
این موضوع به اینجا ختم نشد و زهرا نژادبهرام منشی هیات رئیسه شورای شهر تهران در توییتی نوشت: ادعاهای آقای قالیباف که در برنامه بدون توقف از شبکه ۳ صداوسیما پخش شد است نکته‌ها و فرض‌های را در ذهن متبادر می‌کند که شاید بتوان از بخش فرض‌ها گذشت اما در مورد ادعاهایی که درباره وضعیت مدیریت شهری مطرح شده نمی توان بی‌تفاوت بود.
وی گفت: تنها در یک مورد شهرداری تهران ۳۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهی دارد که وقتی بدانیم شهرداری تهران در فاصله یکسال و اخیر وامی دریافت نکرده است پرواضح است که این بدهی متوجه مدیریت شهری در دوره قالیباف است.
بعد از اظهارت اعضای شورای شهر تهران مبنی بر برخورد قضایی با شهردار اسبق و انتشار لیست بدهی‌ها پیروز حناچی شهردار جدید تهران واکنش نشان داد و گفت: ما ترجیح می‌دهیم به کار خود ادامه دهیم.
موضوع بدهی‌های شهرداری تهران ادامه دارد و هر روز اعضای شورای شهر یک رقم جدید برای بدهی‌های اعلام می‌کنند و هنوز عدد دقیق مشخص نیست. از سوی دیگر فعالیت عمرانی در شهر متوقف شده و برخی از اعضای شورای شهر برای اداره شهر معتقد هستند که مردم باید هزینه را بپردازند چراکه شهرداری اوضاع خوبی ندارد و دولت هم در شرایط مناسب نیست. فارس

کد مطلب: 108029
 
Share/Save/Bookmark