میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۵
 
 
خطیب‌زاده:
پیام تهران به واشنگتن؛ دست از راهزنی بردار

 سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه هر اقدامی که ناقض حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و ناقض قوانین و مقررات بین‌المللی باشد با جدیت و بدون لحظه‌ای تردید پاسخ داده می‌شود، بار دیگر خطاب به آمریکا گفت که دست از راهزنی بردارد.
سعید خطیب‌زاده در واکنش به اظهارات مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا که از بازگشت تحریم‌ها خبر داده و گفته که جهان با این اقدام امن‌تر خواهد شد، گفت:‌ جهان خیالی پامپئو امن‌تر نخواهد شد. از روزی که تصمیم گرفت در این فضای پر مکر و دروغ وارد شود، دنیای ذهنی خودش را هم ناامن کرد. دنیا با اقدامات آمریکا جز جنگ، خشونت و ناامنی چیزی به خود ندیده است. میراث شوم سال‌ها حضور آمریکا در مناطق مختلف دنیا به ویژه منطقه غرب آسیا از افغانستان تا فلسطین مظلوم، چیزی جز این میراث شکست خورده و در عین حال خانمان برانداز برای مردم منطقه نبوده است.
خطیب‌زاده افزود: آنچه آمریکا مجددا درگیر آن است یک گردن کشی دیگر است و به لیست یاغی‌گری‌های آمریکا اقدام دیگری را اضافه کرده است. البته هیاهو برای هیچ بوده است. برای آمریکا تصور می‌کنم که تلخ ترین روزها و ساعات رقم می‌خورد. انتخاب آمریکا این بوده که در طرف اشتباه تاریخ بایستد و وظایف خود را فراموش کرده است.
این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: پیام تهران به واشنگتن روشن است، به جامعه جهانی برگرد، به تعهداتت برگرد و دست از یاغی گری و سرکشی بردار، جامعه جهانی تو را خواهد پذیرفت.
سخنگوی وزارت خارجه درباره بازگشت قطعنامه ۱۹۲۹ براساس ادعای آمریکایی‌ها و بازرسی از کشتی‌ها و هواپیماهای ایرانی و در پاسخ به این سوال که اگر کشوری یا خود آمریکا دست به چنین اقدامی بزند، واکنش تهران چه خواهد بود؟ اظهار داشت: آمریکا در ادعای خود بسیار منزوی است. اینکه آمریکا در مرکز ادعایی قدرت خود این چنین منزوی شود، بهترین نشانه است که به شما بگوید چقدر قدرت آمریکا پوشالی و تصنعی است.
خطیب‌زاده ادامه داد: آمریکا وقتی نتوانست در فضای سیاسی و روندهای حقوقی به آنچه می‌خواهد برسد دوباره به سیاست قلدری برگشته و می‌خواهد از این طریق کارهایش را جلو ببرد. دنیا در حال تغییر است و اطراف قدرت در حال تغییر هستند و به خاطر سیاست‌های کوته بینانه ترامپ و شرکا اولین قربانی این تغییر در نظام بین الملل، خود آمریکا شده است.
وی گفت: سه کشور اروپایی که متحدان قطعی آمریکا هستند امروز مجدد یک نامه نوشتند و گفتند آمریکا نه تنها این حق را ندارد بلکه تصمیم آن هیچ اثر حقوقی ندارد. آمریکا به خوبی می‌داند که چقدر ادعایش بیهوده و بی اثر است.
این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به برآمدن قدرت‌های مستقل و آزاده‌ای مانند ایران بیان کرد: هم مبتنی بر منشور ملل و هم دفاع از حق مشروع کشور و هم دکترین دفاعی ایران، هر اقدامی که ناقض حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و ناقض قوانین و مقررات بین‌المللی باشد با جدیت و بدون لحظه‌ای تردید پاسخ داده می‌شود و پیام‌های لازم به آمریکا داده شده است. بار دیگر هم این پیام داده می‌شود که دست از راهزنی هوایی، دریایی و زمینی بردارد، چرا که دوران راهزنی‌ها تمام شده است.
وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات وزیر خارجه انگلیس درباره گسترده‌ کردن برجام نیز عنوان کرد: برجام توافقنامه‌ای است که یک بار مذاکره شده و یک بار جمع بندی شده و امضا شده و مهر و موم شده است، هر اقدامی که بخواهد این مهر و موم را باز کند، یعنی پایان برجام ما از همه کشورها انتظار داریم به بدیهیات روابط بین‌الملل و تعهدات حقوقی خود پایبند باشند.
خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا با توجه به نشست مجمع عمومی درباره تحولات راجع به برجام نشستی پیش بینی شده است؟ بیان کرد: برنامه‌ای برای این کار نیست. همه دنیا می‌گویند اتفاقی نیفتاده است و فقط در دنیای خیالی پامپئو رخ داده و این اقدامات آمریکا خریداری ندارد. وی همچنین عنوان کرد: اگر کسی بخواهد پای خود را از گلیم خود بیرون بگذارد واکنش ما سخت خواهد بود. سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پیشنهاد روس‌ها برای انجام میانجیگری و مذاکره با آمریکا عنوان کرد: ما به نیات دوستان و شرکای خود شک نداریم و گفته شده و منتقل شده است. آنچه ما به آن با یقین می‌رسیم اقدامات سرکشانه آمریکا بر ضد ملت و دولت ایران است این تردیدهایی است که به طور جدی به دوستان ما منتقل شده است.
وی درباره نقش سازمان ملل در جلوگیری ازاعمال تحریم‌ها علیه ایران بیان کرد: دو موضوع را از هم جدا کنید یکی موضوع برجام و دیگری اقدامات یکجانبه و غیرقانونی آمریکاست. در موضوع برجام واقعیت این است که تعهدات طرف‌های مقابل به ویژه اروپایی‌ها به خصوص از روزی که ترامپ تصمیم گرفت از برجام خارج شود، به طور فزاینده‌ای انجام نشده است و در این موضوع شفاف و صریح بودیم و چندین بار مکانیسم حل و فصل اختلاف را فعال کردیم و براساس آن اقدامات متناسب خود را در چارچوب بندهای برجام و پنج گام کاهش تعهدات را انجام دادیم، البته طرف‌های اروپایی تلاش‌هایی کردند که ناکام بوده است و آخرین آن اینستکس بود که آن هم نتوانست انجام شود.
خطیب زاده بیان کرد: در موضوع اقدامات یکجانبه آمریکا که برخی برای انتخابات آمریکا و برخی برای فشار روانی به مردم ایران است، تا به حال متحد عمل کرده‌اند هم مکتوب هم شفاهی و هم در سازمان ملل و نمایندگان چین، روسیه، و کشورهای دیگر عضو برجام و حتی اعضای غیردائم شورای امنیت در این زمینه شفاف عمل کردند و یک جا نه بزرگی که در صورت ترامپ و پامپئو بارها گفته شده، گفته شود که آمریکا از رویکرد یکجانبه و عهدشکنانه خودش دست بردارد.
سخنگوی وزارت خارجه درباره سخنرانی ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا بیان کرد: این امر مرسومی بوده که ظریف به نیویورک سفر می‌کرده در این نشست‌ها شرکت و سخنرانی می‌کرده است و ترس تیم فعلی آمریکا این بوده که صدای رسای ایران به گوش بقیه نرسد و تحریم ظریف هم در همین راستا بوده است که اثر عملی نداشته است. این گفت‌وگوها و مراودات با مردم و اندیشکده‌های آمریکا همواره بوده است، معضل و مشکل فعلی ما دولت و رژیم کنونی در کاخ سفید است.
خطیب‌زاده درباره افتتاح سفارت ارمنستان در سرزمین‌های اشغالی و تاثیر آن بر مناقشه قره باغ بیان کرد: یک رژیم جعلی غاصب در سرزمین‌های فلسطینی‌ بیش از ۷۰ سال است تعدی می‌کند و این رژیم غاصب حتی متعلق به آن سرزمین نیست چه برسد به این منطقه تاریخی باستانی.
وی افزود: در طی چند ماه گذشته به دوستان در ارمنستان گفتیم و به کاردار آنها را وزارت خارجه خواستیم و اعلام کردیم این رژیم نه در سرزمین اشغالی جایگاهی ندارد نه در اینجا. سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: رویکرد ما همواره روشن بوده است. هیچ مناقشه‌ای در این منطقه نظامی حل نخواهد شد، با دوستان در آذربایجان و ارمنستان در تماس هستیم و نکات خود را گفتیم و همچنان معتقدیم هیچ یک از قدرت‌های فرامنطقه‌ای برای رضای خدا و حسن نیت در منطقه حضور ندارند بهترین راه‌حل، منطقه‌ای است. ایران بارها کمک کرده و باز هم کمک خواهد کرد که مشکل حل شود. سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی عنوان کرد: دولت آمریکا و رژیم فعلی در کاخ سفید هیچ انتخابی ندارد، جز اینکه اول از همه به قوانین و نرم‌های بین‌المللی احترام بگذارد، ثانیا اقدامات مجرمانه خود را متوقف و ثالثا خسارت‌ها به مردم ایران را جبران کند، در این مسیر قطعا جامعه جهانی باید در مقابل این اقدامات آمریکا یک صدا بایستد.

کد مطلب: 115427
 
Share/Save/Bookmark