میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۴۶
 
 
اولین قسط طرح کارورزی واریز شد
۱۲۰ هزار کارورز آماده جذب

ثبت‌نام متقاضیان اشتغال در سامانه کارورزی در حالی ادامه دارد که وزیر کار از واریز اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی برای اجرای این طرح و اولین قسط پرداختی به حساب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داده است. این مبلغ یک پنجم کل اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانی است که برای عملیاتی کردن طرح کارورزی اختصاص داده شده و آن طور که وزیر کار می‌گوید با تزریق این اعتبار، ۱۲۰ هزار کارورز آماده ورود به بازار کار خواهند شد.
به گزارش ایسنا، پیش‌بینی می‌شود با واریز اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی در مرحله نخست، ‌طرح کارورزی با قوت بیشتری دنبال شود و جنبه عملی‌تری به خود گیرد.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار نیز با اعلام حل محدودیت منابع طرح کارورزی می‌گوید: خوشبختانه منابعی که برای عملیاتی کردن طرح کارورزی لازم بود تخصیص پیدا کرده و با اعتباری که در اختیارمان قرار گرفته اکنون می‌توانیم قراردادها را ببندیم و افراد وارد کارورزی شوند.
به گفته وی، لیست بنگاههای پذیرنده و کارورزان نیز مشخص شده و در مرحله عقد قرارداد است و به زودی گزارش کاملی از تعداد دقیق افراد ثبت‌نام کننده، واحدهای پذیرنده و کارورز منتشر خواهد شد.
او همچنین از ثبت‌نام ۸۰ هزار نفر در طرح کارورزی خبر داده و درباره آمارهای متفاوتی که از تعداد ثبت نام کنندگان در سامانه اعلام و منتشر می‌شود، می‌افزاید: این افراد در حقیقت کسانی هستند که وارد سایت کارورزی شده‌اند اما الزاما شایستگی حضور در طرح را ندارند و کسانی که شایسته هستند و هنوز فیلتر نشده‌اند ۸۰ هزار نفرند.
وزارت کار در جریان اجرای طرح کارورزی، اعمال مشوق‌های بیمه‌ای برای بنگاههای پذیرنده را درپیش گرفته تا استقبال کارفرمایان برای جذب کارورزان را افزایش دهد.
سیاست دولت دوازدهم این است که تخفیف‌ها و مشوق‌ها را افزایش دهد تا از این طریق سهم بیشتری برای بیمه کارگران در نظر گرفته شود.
هادی ابوی دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران در این باره می‌گوید: این طرح خوب است به شرط آنکه از ریل قانونی خارج نشود و اعتباری که تزریق شده به درستی مدیریت شود.
او از وزارت کار می‌خواهد که بر وضعیت کارورزان و بنگاههایی که در این طرح با آنها عقد قرارداد می‌شود، نظارت کند و در نهایت بر ماندگاری و پایداری شغل متمرکز شود.
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران در عین حال پیشنهاد کرد از آنجایی که در طرح کارورزی، بحث اشتغال و افراد جویای کار مطرح است، وزارت کار با اتخاذ تمهیدات مناسب از به انحراف کشیده شدن طرح جلوگیری کند تا به سرنوشت طرح بنگاههای زودبازده دچار نشود.
به گفته وی مشوق‌های بیمه‌ای نباید به کارگاه‌های تازه تاسیس اختصاص یابد بلکه باید در اختیار صنوف و بنگاه‌های صنعتی با سابقه و تجربه قرار گیرد که هم از ثبات و موقعیت پایداری برخوردار باشند و هم بتوانند چند نیروی کارورز را جذب کنند.

کد مطلب: 101053
 
Share/Save/Bookmark