میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۷
 
 
انتقال سفارت آمریکا به قدس فاز جدید مقاومت فلسطین را رقم زد
ایستاده در غبار
ده‌ها شهید و صدها زخمی در روز نکبت
ایستاده در غبار
 

در آستانه برگزاری مراسم انتقال سفارت‌ آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی، گروه‌های مختلف فلسطینی از جمله جنبش حماس و جهاد اسلامی، مردم فلسطین را به حضور گسترده و پرشور در راهپیمایی میلیونی دعوت کردند در حالی که در سرکوب‌گری صهیونیست‌ها دهها شهید و بیش از هزار زخمی برجای گذاشت.
همزمان با مراسم انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی، این شهر حالتی به شدت امنیتی پیدا کرده، هزاران پلیس و نیروی واکنش سریع در این شهر مستقر شدند و صهیونیست‌ها مشغول برگزاری مراسم‌های تحریک‌آمیز خود بودند.
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در نیمه آذرماه گذشته (۱۳۹۶) قدس را به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی معرفی کرد و وعده داد سفارت این کشور را از تل‌آویو به قدس منتقل خواهد کرد. این وعده ترامپ دیروز و همزمان با اشغال فلسطین عملی شد.
رژیم صهیونیستی نظامیان بسیار زیادی در این شهر مستقر کرده و قدس شبیه پادگان نظامی شده است. همچنین بیش از ۱۶۰۰ شهرک‌نشین تحت تدابیر شدید امنیتی وارد مسجدالاقصی شدند ؛ همچنین درگیری‌هایی میان نظامیان رژیم صهیونیستی و تعدادی از فلسطینی‌های معترض به این یورش رخ داد و یکی از نگهبانان مسجدالاقصی بازداشت شد. «میکی روزنولد» سخنگوی پلیس صهیونیستی در صفحه توئیتر خود اعلام کرد آمادگی‌های امنیتی گسترده‌ای برای مراسم انتقال سفارت انجام شده و هزاران نیروی امنیتی اسرائیلی از جمله پلیس مرزی، نیروهای واکنش سریع و نیروهای مبارزه با تروریسم در این تأمین امنیت شرکت خواهند داشت.
ایوانکا ترامپ دختر رئیس جمهوری آمریکا به‌همراه جارد کوشنر همسر وی برای شرکت در این مراسم وارد فرودگاه بن‌گوریون تل‌آویو شدند. یک تحلیلگر صهیونیست گفته است: غزه همچون بمبی است که در مقابل ما (صهیونیست‌ها) منفجر خواهد شد.
«تسیون نانوس» تأکید کرده است غزه به بمبی تبدیل خواهد شد که در برابر اشغالگران منفجر خواهد شد.
وی گفته است: این جشن‌ها (جشن سالگرد اشغال سرزمین فلسطین و تشکیل رژیم جعلی صهیونیستی) و پدیده‌های شادی که ما در آن به‌سر می‌بریم، هرگز به ما سودی نخواهد رساند، تا زمانی که با غزه به این شکل رفتار می‌کنیم،‌ این منطقه به بمبی در برابر ما تبدیل و منفجر خواهد شد.
شورای ملی راهپیمایی بازگشت و درهم شکستن محاصره روز شنبه اعلام کرده بود که امروز دوشنبه روز خیزش ملی خواهد بود و همه ملت‌ فلسطین از جمله در نوار غزه، کرانه باختری، آوارگان داخل و خارج و مناطق اشغالی ۱۹۴۸ مخالفت خود را با انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی و معامله قرن اعلام خواهند کرد.
شبکه ماهواره‌ای فلسطین الیوم هم گزارش داد شهرک‌نشینان شعارهای نژادپرستانه علیه فلسطینی‌ها به‌روی دیوارها و خودروها در شهرک صهیونیست‌نشین شعفاط در شمال قدس اشغالی نوشته‌اند.
انس حمدان قدیج جوان ۲۱ساله فلسطینی در شرق خان‌یونس به‌ضرب گلوله نظامیان صهیونیست به شهادت رسید. تظاهرات گسترده در خیابان القدس در شهر البیره در چارچوب فعالیت‌های مربوط به راهپیمایی میلیونی بازگشت و مخالفت با انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی از دیگر تحولات مربوط به فلسطین است.
رئیس باشگاه اسرای فلسطینی از بازداشت ۳۳۰۰ شهروند فلسطینی از لحظه‌ای که رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم خود مبنی بر انتقال سفارت کشورش به قدس اشغالی را اعلام کرد، تاکنون خبر داد.
یکی از رهبران ارشد جنبش حماس با اشاره به خروش ملت فلسطین علیه توطئه انتقال سفارت آمریکا به شهر اشغالی قدس تأکید کرد: امروز روز نفرین آمریکا خواهد بود و زمین را زیر پای اشغالگران به لرزه درخواهیم آورد.
رسانه‌های فلسطینی از موفقیت شهروندان در عبور از دیوار حائل و حرکت به‌سمت سرزمین‎های اشغالی و راهپیمایی گسترده مردم در کرانه باختری اشغالی همزمان با مردم غزه خبر دادند.
رئیس اتحادیه جهانی علمای مقاومت ضمن انتقاد از انتقال سفارت آمریکا به قدس، نماینده ملت فلسطین را جوانانی دانست که در نوار غزه جان خود را فدا می‌کنند. انتقال سفارت آمریکا به‌دست ترامپ در روز اشغال فلسطین، دهن‌کجی او به مسلمانان است تا هم نکبت ۱۹۴۸ را یادآوری کند هم اینکه به فلسطینیان می‌خواهد بگوید برای همیشه با صهیونیست‌ها همراه است.
منابع فلسطینی از زخمی شدن یک کشاورز به‌ضرب گلوله نظامیان صهیونیست در شرق اردوگاه البریج در نوار غزه خبر دادند.
۵۴ سفیر خارجی مقیم تل‌آویو مراسم ویژه رژیم اسرائیل پیش از انتقال سفارت آمریکا به شهر اشغالی قدس را تحریم کردند. رئیس‌جمهور ترکیه در واکنش به انتقال سفارت آمریکا به قدس گفت: آمریکا با انتقال سفارت خود به قدس، طرف فلسطینی را که بارها مطالبه خود برای صلح را ثابت کرده، مجازات می‌کند.
رئیس سابق دفتر سیاسی جنبش حماس از کشورهای عربی و اسلامی خواست اجازه انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی را ندهند. در آستانه انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس، سفری چندساعته به مصر ترتیب داد و در جریان آن، با وزیر اطلاعات این کشور، پیامدهای «راهپیمایی بازگشت» را مورد ارزیابی قرار داد.
سفیر فلسطین در مصر اعلام کرد که از اتحادیه عرب برگزاری نشستی فوری به‌منظور مواجهه با تصمیم آمریکا درباره یهودی‌سازی قدس اشغالی را درخواست کرده است. صهیونیست‌ها ۷۰ سال با طرح‌های رنگارنگ اشغال، فلسطین را تبدیل به زندان فلسطینیان کرده‌اند. اما امروز زبان مقاومت دمار آنها را درآورده است و دیر نیست زمانی که طومارشان را مقاومت به‌هم بپیچد. جنبش حماس با صدور بیانیه‌ای حضور گسترده شهروندان فلسطینی در تظاهرات سالروز اشغال فلسطین را خواستار شد.
اتحادیه جهانی علمای مقاومت دیروز و همزمان با انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس و نیز سالروز اشغال فلسطین، کنفرانسی با حضور شخصیت‌های مختلف لبنانی، سوری، فلسطینی، عراقی و غیره برگزار کرد.

کد مطلب: 104375
 
Share/Save/Bookmark