میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
روایت اوضاع آشفته مردم خوزستان از زبان نمایندگان استانی
روحانی به‌خاطر خوزستان جواب پس می‌دهد
روحانی به‌خاطر خوزستان جواب پس می‌دهد
 

خوزستان نفس ندارد، خوزستان برق ندارد، خوزستان آب ندارد، خوزستان تعطیل است، خوزستان... همه این‌ها عنوان خبرهایی است که در دو هفته اخیر از استان خوزستان شنیده‌ایم خبرهایی که به دلیل تکرار مکرر و البته تشکیل نشدن جلسه مدیران ارشد در این استان باعث شد تا رهبر معظم انقلاب هم نسبت به احقاق حق مردم این خطه به مسئولان کشوری تذکر بدهند، چیزی که حالا شنیده شده باعث کلید خوردن طرح سوال از رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس خواهد شد، طرحی که چراغ خاموش فعلا ۳۷ امضا جمع کرده و به عقیده نمایندگان استان در صورت علنی شدن می‌تواند امضای اکثر قریب به اتفاق نمایندگان را بگیرد.

تماس تلفنی ابتکار با وزیر بهداشت عراق!
می‌گویند دنبال کانون‌های داخلی بروید، می‌گویند بررسی کنید و مشکل را برطرف کنید تا مردم این استان نفس بکشند، کار به جایی رسید که حتی مقام معظم رهبری با اشاره به این جمله که «حوادث اخیر جنوب کشور حقیقتاً دل انسان را می‌خراشد» تذکر دادند که مسئولان باید موضوع را پیگیری کنند، اما خانم ابتکار همچنان از تهران در حال پیگیری ماجرا در خارج از مرزهاست. بر همین اساس چند ساعت بعد از تذکر رهبری ابتکار با وزیر بهداشت عراق درخصوص گرد وغبار صحبت و با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی خود با "عدلیه حمود" وزیر بهداشت عراق، گفت: مهم‌ترین محور این گفت وگوی تلفنی، توفان‌های گرد و غبار و ضرورت مهار کانون‌های گرد و غبار عراق به ویژه کانون‌های موثر بر مناطق غربی و جنوبی ایران همچون تالاب‌های مرزی بود!
اینکه این مسئول حاضر به حضور در صحنه نشده و هنوز دنبال حل مشکل در خارج از مرزها را دارد جای بسی تامل دارد!! اما نمایندگان استان که ظاهرا از پیگیری‌ای اینچنینی ناامید شده‌اند طرح سوال از رئیس‌جمهور را کلید زده‌اند.

آنهایی که پاسخگو نیستند
چهار روز است با موبایل و ثابت استاندار خوزستان را می‌گیریم و کسی بر نمی‌دارد و جوابمان بوق ممتد است، معاون درمانی این استان همچنین، مسئولان محیط‌زیست و برخی نمایندگان هم در دسترس نیستد. سیدشریف حسینی با وعده یک ساعت بعد دل‌خوشمان می‌کند اما از آن یک ساعت ساعت‌ها می‌گذرد و در دسترس نیست. در این بین اما دل‌خوشیم که مسئولان به دلیل درگیری‌هایی که برای پیگیری ماجرای خوزستان دارند وقت پاسخ تلفن را ندارند. در این بین اما دو نماینده فعلی و یک نماینده قبلی که در بازرسی مجلس مشغول است پاسخگوی ما می‌شوند تا یادمان برود در نشست‌های خبری خانم ابتکار به دلیل نوشتن از حق مسلم رد دعوت نمی‌شویم و این معاونت دوست ندارد سوالات روزنامه را پاسخ دهد.

ناصری‌نژاد: طرح سوال از رئیس‌جمهور در دستور است
مجید ناصری‌نژاد رئیس مجمع نمایندگان خوزستان دل پری از جای خالی دولت در بین مردم خوزستان دارد و با اشاره به اینکه از روز اول این موضوع را به رئیس‌جمهور گفته است، می‌گوید: شرایط خوزستان بحرانی است و این بحران به سطح بالایی رسیده است، موضوع از ده سال قبل آغاز و با بی‌تفاوتی تشدید شد. مسئولان رسیدگی نکردند و بر همین اساس می‌گویم که مشکلات بیشتر خواهد شد ما قبل از این در مراحل مختلف پیگیری داشتیم سوال و استیضاح و مکاتبه با دولت اما به هیچ جایی برای احقاق حقوق مردم خوزستان نرسیدیم.
وی ادامه داد: در دور هفتم مجلس خودم از متکی سوال پرسیدم، از باقی وزرا هم همینطور در این دوره از همان اول از وزیر نیرو سوال دارم، دنبال تحقیق و تفحص و انتقال آب هستیم و استیضاح وزیر نیرو را در دستور کار داریم، همزمان با ورود بحران به همراه همه نمایندگان استان در هیات رئیسه تجمع کردیم، پزشکیان در هیات زئیسه مجلس حتی اطلاعیه تذکر به رئیس‌جمهور را پیشنهاد کرد بنویسیم و این کار نوشته و قرائت شد.
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان ادامه داد: تقریبا همه نمایندگان تذکر دادند و مصاحبه‌های مختلف داشتند حالا در دستور نمایندگان برای سوال از رئیس‌جمهور در دستور کار قرار دارد و باید بگویم که این موضوع را ما دنبال می‌کنیم.
وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی خوزستان مسئولین اجرایی هستند که برخورد جدی با حوادث نکردند و زمانی برای حل ماجرا نگذاشتند ادامه داد: سال گذشته همین اوضاع بود اما وقتی جو آرام شد و بحران فروکش کرد موضوع را فراموش کردند و اگر مسئولان سال ۹۳ مشکل پیش آمده را تدبیر می‌کردند اوضاع اینچنین پیش نمی‌رفت.

مدیریت سهل‌انگار و بی‌تفاوتی
ناصری‌نژاد ادامه داد: متاسفانه مدیریت در این ماجرا سهل‌انگارانه و بی‌تفاوت بوده است. داد زدیم و گفتیم جلوی عامل اصلی را بگیرید که انتقال آب است اما این موضوع را ملی ندیده و فکر کردند ما استانی با ماجرا برخورد می‌کنیم و مثلا به دنبال رای در استان هستیم.گفتند بحث منطقه‌ای می‌کنید و برخی‌ها فکر کردند خوراک تبلیغاتی دارد، اما هنوز هم می‌گویم انتقال آب به صلاح نیست و یکی از تبعات آن تاثیرات ریزگردها است، و وقتی آب خوزستان کم و تالاب خشک و جنگل خشک به صحرا تبدیل می‌شود اینها به منشا گرد و غبار تبدیل می‌شود و معتقدم نود درصد مشکلات از داخل است.
وی در پاسخ به ابتکار که موضع خوزستان را تنها مربوط به داعش می‌داند گفت: آرزو داریم داعش نابود شود اما خشک شدن شادگان و هورالعظیم چه ربطی به داعش دارد؟! مارون و جراحی و زهره هندیجان سه چهار سال است که آب ندارد داعش دشمن ماست اما نمی‌شود همه چیز را به گردن آن انداخت و مشکلات داخلی را ندید.
وی با اشاره به سفر نمایندگان به استان درباره سفری جمعی نیز گفت: رئیس کمیسیون انرژی نماینده ماهشهر در منطقه مستقر است و از دولت دعوت کردیم که جلسه را ببرد به خوزستان، از رئیس مجلس هم خواستیم که به جای رئیس دولت که حاضر به سفر نشده این سفر را انجام دهد.
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان گفت: در همین راستا جلسه کمیسیون و مجمع وزیر نیرو و سازمان محیط‌زیست در کمیسیون انرژی روز پنج‌شنبه با اعضا، حضور وزیر نفت و نیرو و جهاد کشاورزی در خوزستان برگزار می‌شود. تلاش می‌کنیم رئیس‌جمهور یا معاون اول وی را با خود همراه کنیم هر چند که چند بار درخواستمان را بی‌پاسخ گذاشتند.
ناصری‌نژاد گفت: از مقام معظم رهبری نهایت تشکر را داریم و از خداوند درخواست سلامت ایشان را داریم، ایشان در بزنگاه ورود پیدا کردند راه‌حل خروج دادند اما کاش مسئولین به فرمایشات آقا توجه می‌کردند. وی با اشاره به این نکته که اگر رئیس‌جمهور روز اول سفر می‌کردند به اهواز تجمعی برگزار نمی‌شدگفت: امیدواریم مسئولین بیدار بشوند و به هوش بیایند و رسیدگی کنند تصمیمات عملیاتی بگیرند نه‌اینکه فقط توصیه بوده و مسایل کلی گفته بشود، رسیدگی مهم است، باید در عمل رسیدگی جدی کنند، حتی تاحالا نتوانستیم تعطیلات مردم را سامان بدهیم یکی می‌گوید تعطیل و دیگری می‌گوید تعطیل نیست! این خوب نیست.
وی با اشاره به اینکه مشکلات تنفسی چهل درصد افزوده شده گفت: این موضوع نگران کننده است و از دولت همه بیایند به مردم تصمیمات اجرایی بگیرند و بودجه لازم را در نظر بگیرند.

به روحانی گفتم حداقل به فکر رای خودت باش
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان ادامه داد: به رئیس‌جمهور گفتم اگر به فکر مردم نیستید حداقل به فکر رای خودتان باشید، یک روز گرفتاری خوزستان ۸۰۰هزار بشکه تولید نفت را کم کرده است. این موضوع ثروت ملی است، گفتم به فکر مسایل باشید موضوعات امنیتی شوخی بردار نیست.
ناصری‌نژاد خاطر نشان کرد: وقتی ماجرا به جایی می‌رسد که رهبری نگران می‌شود یعنی بحران است و این شوخی بردار نیست. حالا مساله استان نیست کل کشور درگیر است و من فکر می‌کنم روحانی اگر یک روز می‌گذاشتند و خودشان به خوزستان می‌آمدند کار عاقلانه‌ای بود که مردم را آرام می‌کرد.
۳۷ نماینده طرح سوال از رئیس‌جمهور را امضا کردند
جلیل مختار نماینده مردم آبادان هم به سیاست روز گفت: پیشنهاداتی درخصوص کنترل ریزگرد و مالچ‌باشی داده‌اند هزاران مصاحبه صورت گرفته که امیدوارم اثر کند.
وی گفت: بحث ریزگردها و برخورد با آن بحث ملی است، مجلس و دولت به دنبال حل مشکل باشند نه اینکه فقط شعار بدهند. ورود پر برکت رهبری دیروز به این موضوع نشان بر اهمیت موضوع دارد.
نماینده مردم آبادان ادامه داد: اینکه رهبری به مسئولین هشدار بدهند می‌تواند فصل‌الخطابی باشد از دادن شعارها و انداختن مشکلات و دلایل به دوش هم و به دولت قبل پرهیز کنند. به دنبال حل معضل باشند امیدوارم شاهد این باشیم بحث از حالت شعاری از قول و وعده و وعید مسئولین خارج بشود و موضوعیت اجرایی شود و بحران حل شود تا مردم خوزستان آرام شوند.
وی گفت: هنوز جدی وارد سوال از رئیس‌جمهور نشده ۳۷ امضا جمع شده هنوز رسما به هیات رئیسه داده نشده و این موضوع تا حدودی رسانه‌ای نشده و با اینکه مجمع روز پنج شنبه در استان خوزستان گرفته شود در روزهای آینده افزایش پیدا می‌کند و بالا می‌رود.
مختار گفت: به دنبال مطالبات سیاسی نیستیم و تنها خواسته به حق مردم را پی گرفته و اجازه برخورد سیاسی با امضا را نمی‌دهیم.
نماینده مردم آبادان گفت: مردم خوزستان ۸ سال از کشور دفاع کردند و از جان و مال گذشتند شایسته نیستند خوزستانی‌ها بیایند و قضیه را با تفکر سیاسی دنبال کنند و آن چیز که شایسته است احقاق حق مردم است.
وی درباره صحبت ابتکار درباره تقصیر داعش و نبود کانون داخلی ریزگرد نیز خاطرنشان کرد: ما برای اینکه مساله را به گردن دیگران انداخته و شانه خالی کنیم این موضوع را بیان می‌کنیم. هیچ وقت به دنبال ضعف خودمان نرفته‌ایم در حالی که اول منشا داخلی را باید بررسی کنیم و اگر منشا دیگری بود آن وقت می‌گویم خانم ابتکار شما درست می گویید اما وقتی هنوز دنبال حل منشا داخلی نرفتیم ارائه این صحبت‌ها درست نیست.
مختار گفت: الحمدالله مردم خوزستان صبور هستند و عاشق نظام و ولایت و رهبری هستند و اجازه نمی‌دهند هیچ‌کس از پیگیری به حق خواسته‌هایشان بهره‌برداری کند. الحمدلله اعتراضات با مجوز انجام شده و یک بار هم نا بهنجاری در آن نبوده و مردم براساس آن مطالبات به حق می‌کنند. حضور دولت و هیات دولت برای پیگیری موضوع بسیار تاثیر گذار و بارقه امیداست و از روز اول دنبال آن بودیم ولی...
به نظر می‌رسد اگر دولت گلایه‌مندی خوزستان را پاسخ ندهد باید حداقل به نمایندگان آنها در صحن پاسخ داده و مجددا رای اعتماد بگیرد.

مائده شیرپور

کد مطلب: 98597
 
Share/Save/Bookmark