میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۱۷
 
 
روحانی:
دولت مصوبه مجلس را مضر می‌داند
نرفتنم به مجلس به خاطر رعایت پروتکل‌ها بود
دولت مصوبه مجلس را مضر می‌داند
 

رئیس‌جمهور گفت: گمانه‌زنی‌‌هایی که ممکن است در رسانه‌ها مطرح شود که حضور نیافتن من در مجلس به خاطر مصوبه مجلس است که البته دولت با آن مصوبه موافقت ندارد و آن را برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند، امّا نرفتن به مجلس صرفاً ‌به دلیل پروتکل‌‌های بهداشتی بوده نه
روحانی، در جلسه هیأت دولت با اشاره به تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس و حضور نیافتن خود در صحن علنی مجلس گفت: بسیار علاقمند بودم که طبق سالهای گذشته سخنان امروزم خطاب به مردم و نمایندگان مجلس در صحن علنی مجلس ایراد می‌شد.
روحانی ادامه داد: دشمنان ما همه توان خودشان را برای فشار به مردم و تسلیم شدن مردم در این دهه به‌ویژه در سه سال اخیر یعنی سال‌های ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ به‌کار گرفتند و تحریم را تبدیل به یک جنگ تمام عیار اقتصادی کردند، امّا در عین حال، ما فکر می‌کنیم با شکست این جنگ و فشار حداکثری، شرایط در سال آینده شرایط متفاوتی خواهد بود؛ نه‌تنها به خاطر اینکه ترامپ با سیاست‌های غلطش نسبت به ایران و جهان شکست خورد،‌ بلکه هر دولتی در آمریکا روی کار می‌آمد، ناچار بود به خاطر شکست جنگ اقتصادی و فشار حداکثری در برابر ملّت ایران سر تسلیم فرود بیاورد.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم تورم چهار سال اوّل فعالیت را از سال ۹۳ تا ۹۶ در کنار هم مقایسه کنیم، در این چهار سال متوسط تورم ما یازده و نیم بوده و رشد اقتصادی ما بالای ۴ بوده است، بنابراین در مقایسه با یک زمان بلندمدت پنجاه ساله، شرایط اقتصادی بی‌نظیری را دولت تدبیر و امید توانست بوجود بیاورد. در زمینه اشتغال که یکی از نکات بسیار مهم و حائز اهمیت است و امروز هم مهم است، می‌دانیم که از سال ۸۵ تا ۹۱ تقریباً‌ رشد اشتغال ما تقریباً صفر بوده است. یعنی ما تقریباً خالص‌اشتغال نداشته‌ایم.
روحانی با اشاره به ایجاد ناگهانی پدیده کاهش جمعیت فعّال کشور از سال ۹۳ گفت: همین امسال که سال سختی را می‌گذرانیم از لحاظ آمار، بیکاری ما کاهش پیدا کرده، امّا مشکلی که ما داریم این است که جمعیت فعال کشور هم کاهش پیدا کرده است، یعنی مردم به‌دنبال شغل و کار نمی‌آیند؛ به دلیل شرایط اقتصادی و به دلیل بیماری.
روحانی با بیان اینکه قبل از سال ۹۲ هر قطعنامه‌ای که علیه ایران مطرح می‌شد، روسیه و چین هم رأی مثبت به آن می‌دادند، گفت: در این دوره ما شرایطی را بوجود آوردیم و قدرت سیاسی‌ای را بوجود آوردیم که آمریکا در سازمان ملل گاهی یک یا دو رأی بیشتر نداشت و همه قدرت‌های بزرگ اعم از اتحادیه اروپا، روس و چین مخالفت کردند. تنها مسئله سیاسی نبود؛ ما در زمینه حقوقی هم به هر دادگاه بین‌المللی علیه آمریکا رفتیم در مراحل اولیه موفقیت به‌دست آوردیم که البته مراحل نهایی‌اش در جریان حقوقی است که باز امیدوار هستیم به موفقیت نهایی برسد.
وی با بیان اینکه بسیار مهم است در این شرایط که آمار و ارقام و شرایط سال‌های گذشته را دقیقاً مورد توجه قرار دهیم، گفت: شرایطی که امروز در زمینه هسته‌ای داریم به مراتب بالاتر از هشت سال پیش است. قدرتی که امروز در زمینه هسته‌ای داریم؛ از سانتریفیوژ IR۲ و IR۱ که بخشی از IR۲ ناقص بود، امروز به IR۸ و IR۹ رسیده‌ایم. ما امروز قادر هستیم IR۲M را در زنجیره‌های متعدد غنی‌سازی کنیم. چنین قدرتی نه در هشت سال گذشته و نه در هیچ زمان تاریخ ایران نبوده است.
وی با بیان اینکه در ماه‌های اخیر ما شاهد یک حرکت مثبت در زمینه اقتصادی هستیم، اظهار داشت: در مهرماه امسال نسبت به مهرماه پارسال، تولید و فروش فعالیت‌های اقتصادی ما مثبت بوده؛ با رشد ۵/۶ در تولید و یازده و نیم درصد در فروش و همچنین در طول هفت ماهه ابتدایی سال جاری در بخش صنعت ما با رشد ۶/۴ و رشد فروش ۸/۹ روبرو بوده‌ایم. خب علی رغم این فشارها تولید داخلی ما حرکت بسیار خوبی داشته در سال جدید. سال جهش تولید بود و بحمدلله در زمینه‌های مختلف حرکت بسیار خوبی انجام گرفت و علی رغم اینکه در مسئله تأمین دلار با مشکلاتی مواجه بودیم امّا در تولید داخلی با رشد بسیار خوبی مواجه شدیم.
روحانی با اشاره به تقدیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به مجلس شورای اسلامی گفت: رقم درآمد عمومی ۸۴۱ هزار میلیارد تومان است. رقم، یک رقم افزایشی است نسبت به سال گذشته و ما معتقد هستیم که با کمک همدیگر این رقم قابل تأمین است. هم در بخش درآمدهایی که داریم از قبیل مالیات، گمرکات، ‌عوارض و امثال این‌ها هم در زمینه نفت و هم در زمینه اوراق و هم در زمینه فروش سهام که تقریباً درآمدهای اصلی بودجه را تشکیل می‌دهد.
روحانی با بیان اینکه در بودجه تلاش شده به اقشاری که در فشار هستند کمک شود، اظهار داشت: در بودجه ۱۴۰۰ افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان ۲۵ درصد و معافیت مالیاتی از سه به چهار میلیون رسیده و حداقل دریافتی را از ۲.۸ به ۳.۵ رسانده‌ایم.
وی ادامه داد: ۱۶ هزار میلیارد تومان برای مبارزه با فقر مطلق قرار دادیم و کمک معیشتی به ۶۰ میلیون نفر و یارانه برقرار است و بیمه رایگان برای ۳۰ میلیون نفر در نظر گرفته شده است. ضمن این که اعتبارات بخش سلامت را به بیش از دو برابر رسانده‌ایم و استخدام سه هزار نیروی جدید بهداشت و درمان در نظر گرفته شده است.
رئیس جمهور با بیان این که بودجه عمرانی ۱۰۴ هزار میلیارد تومان خواهد بود گفت: امیدواریم با این بودجه بتوانیم طرح‌های استانی و ملی را سریعتر تکمیل کنیم. ضمن این که در بودجه توجه خاصی به تولید، اشتغال، اقشار محروم شده است و مسئله اشتغال، عدالت اجتماعی و حمایت از صندوق های تأمین اجتماعی از دیگر مسائل مهم بودجه بوده است.

کد مطلب: 116318
 
Share/Save/Bookmark