میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۳
 
 
ارتش نیجریه سرکوب مسلمانان را تکرار کرد
شهادت عزاداران اربعین حسینی در ابوجا
شهادت عزاداران اربعین حسینی در ابوجا
 

در سرکوبی دیگر که به خواست وهابیون صورت گرفته، در حمله نیروهای پلیس نیجریه به عزاداران اربعین حسینی در شهر ابوجا چهار نفر شهید و دهها نفر زخمی شدند.
شماری از عزاداران امام حسین(ع) در حمله نیروهای پلیس نیجریه به عزاداران اربعین حسینی در شهر ابوجا به شهادت رسیدند و شماری نیز زخمی و تعدادی نیز بازداشت شدند. چهار نفر از شرکت‌کنندگان در راهپیمایی اربعین حسینی در تیراندازی بی‌هدف نیروهای پلیس در شهر ابوجا شهید و ده‌ها نفر نیز زخمی شدند. منابع محلی گفتند پلیس نیجریه شماری از شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی را نیز بازداشت کرد. تعدادی از سازمانهای حقوقی از اینگونه موارد نقض ابراز نگرانی کردند و به دولت نیجریه درباره پیامدهای چنین موارد نقض و آثار منفی آن بر همزیستی اجتماعی و ثبات این کشور هشدار دادند.
سال گذشته نیز این سرکوب تکرار شد چنانکه سخنگوی رسمی جنبش اسلامی نیجریه پلیس این کشور را به استفاده از گازهای سمی در سرکوب شرکت‌کنندگان در مراسم اربعین حسینی متهم کرد. سنوسی عبدالقادر سخنگوی رسمی جنبش اسلامی نیجریه در گفت‌وگو با تلویزیون العالم گفت پلیس نیجریه با گازهای سمی راهپیمایان اربعین حسینی را در شهر کانو سرکوب کرد.
وی ادعاهای پلیس را درخصوص اینکه شرکت‌کنندگان در مراسم اربعین مسلح بودند تکذیب کرد و از مقامات نیجریه تحویل اجساد شهدا و آزادی بازداشت‌شدگان را خواستار شد. عبدالقادر گفت: «ما به صورت رسمی از پلیس مجوز راهپیمایی مسالمت‌آمیز حسینی را خواستار شدیم اما آنها اعلام کردند ما درخواستمان را دیر ارائه
کرده ایم و برای همین به سرکوب آن اقدام کردند. آثار عجیبی بر بدن بیشتر قربانیان دیده می‌شود که این نشان می‌دهد پلیس از گلوله‌ها و گازهای سمی استفاده کرده است. ما تحویل اجساد شهدای خود را برای تدفین آنها خواستاریم و همچنین می‌خواهیم بازداشت شدگان به ویژه نوجوانانی که سن آنها به هجده سال نرسیده است آزاد شوند.»
براساس ادعای مسئولان این ایالت، حبس طولانی مدت و پرداخت جرایم نقدی از جمله مجازات‌های عنوان شده برای همکاری یا عضویت در جنبش اسلامی نیجریه است. این درحالی است که شیعیان این کشور همواره مورد ظلم و سرکوب ارتش و نیروهای امنیتی این کشور قرار داشته‌اند. لازم به ذکر است در جنایتی دیگر ارتش نیجریه با حمله به محل‌های حضور شیعیان این کشور در شهر زاریا، ده‌ها تن از جمله اعضای ارشد جنبش اسلامی نیجریه را به شهادت رساند. در حمله نیروهای ارتش نیجریه به منزل شخصی شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان نیجریه در منطقه «گیسلو» در شهر «زاریا» در ایالت «کادونا» چندین نفر از نزدیکان شیخ زکزاکی به شهادت رسیدند.
جنبش اسلامی نیجریه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در جریان حمله نیروهای ارتش این کشور به محل اقامت شیخ زکزاکی، چندین عضو ارشد این جنبش از جمله شیخ محمد توری، دکتر مصطفی سعید، ابراهیم عثمان و جمی گلیما به شهادت رسیده‌اند.همچنین «زینت ابراهیم» همسر شیخ زکزاکی و سید علی پسر وی نیز در میان ده‌ها شهید حملاتی هستند. شیخ زکزاکی جمعا ۴ پسر داشت که سه نفر از آن‌ها سال گذشته در جریان حمله ارتش به راهپیمایی روز قدس شهید شدند و تنها پسر باقی‌مانده وی یعنی علی نیز دیروز شهید شده است. شاهدان عینی در شهر زاریا پیش از این به فارس گفته بودند که که «شیخ محمود محمد توری» و دکتر «مصطفی»، به ترتیب معاون و پزشک شیخ زکزاکی در این حمله جان خود را از دست داده‌اند. ارتش نیجریه اقدام به آتش‌زدن منزل شیخ زکزاکی کرده و با تخریب بخش زیادی از خانه، شماری از افراد همراه شیخ را کشته و شیخ زکزاکی را بازداشت کرده است.
در جریان درگیری‌های دست‌کم ۱۰ نفر از حامیان شیخ زکزاکی که برای جلوگیری از ورود نیروهای نظامی اطراف محل اقامت وی حلقه انسانی تشکیل داده بودند، به ضرب گلوله نظامیان شهید شده‌اند. گفته می‌شود که بر اثر این حمله که با پرتاب مواد منفجره نیز همراه بوده، بخشی از ساختمان محل اقامت شیخ زکزاکی تخریب شده است.
این جنبش ادعای ارتش مبنی بر تلاش این گروه برای ترور فرمانده ارتش را نیز از اساس رد کرده و آن را «دروغی آشکار» توصیف کرده است. سخنگوی شیعیان نیجریه دولت این کشور را مسئول کامل اتفاقات دو روز گذشته دانسته و اقدامات نظامیان علیه اقلیت شیعه در این کشور را به شدت محکوم کرده است.

کد مطلب: 101819
 
Share/Save/Bookmark