میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۸
 
 
نتایج بررسی قیمت کالاها نشان داد؛
شکاف عمیق دخل و خرج کارگران
شکاف عمیق دخل و خرج کارگران
 

دیر زمانی است که اقتصاد کشور دستخوش نوسانات و گرانی است اما فارغ از تمام شاخص‌های کلان اقتصادی که تحت‌الشعاع این گرانی و رشد بی‌حد و حصر قیمت‌ها قرار گرفته؛ بیشترین آسیب و صدمه در این میان به قشر کارگر وارد شده است که حقوقش به نیمه ماه نرسیده تمام می‌شود و هر تعداد کالای اساسی را از سبد کالای خود حذف می‌کند؛ باز هم نمی‌تواند هزینه معیشتی خود را تامین کند. کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی در بررسی آسیب‌های ناشی از این مساله بر این باورند که افزایش قیمت کالاهای ضروری و خوراکی، نه تنها به کوچک شدن سفره مردم منتج شده؛ بلکه لطمات بسیاری به اعتماد عمومی وارد کرده است.
کارشناسان اقتصادی بر این اعتقادند که حل بسیاری از این موارد در گرو کنترل تورم است و این مساله نیز نظارت دولت را می‌طلبد.به اعتقاد این گروه اگر قیمت کنترل نشده و به روند رو به رشد خود ادامه دهد قطعا باید منتظر تبعات ناگواری بود.
در این زمینه فرامرز توفیقی نماینده کارگران در شورای عالی کار، با اشاره به عمیق‌تر شدن شکاف دستمزد تا معیشت کارگران طی دو ماه گذشته، از توجیه مسئولان مبنی بر «گرانی بی‌منطق و حباب» انتقاد کرده و می‌گوید: متاسفانه قیمت کالاهای اساسی، مسکن و اقلام مصرفی مردم روند جهشی به خود گرفته و این موضوع معیشت مردم را با مشکل مواجه کرده است.
وی با اشاره به کاهش قدرت خرید کارگران و قشر حقوق‌بگیر طی ۲ ماه گذشته افزود: چرا کسی به فکر معیشت جامعه حقوق‌بگیر و دستمزدبگیر نیست؟ تورم تولیدکننده براساس اعلام مرکز آمار ایران دو رقمی شده که تبعات آن طی یک ماه آینده به مصرف‌کننده منتقل می‌شود و در صورت ادامه این وضعیت از نیمه تیرماه قطعا شاهد تورم در بخش مصرف‌کننده خواهیم بود.
این فعال کارگری ادامه داد: رشد اجاره‌بهای مسکن، جهش قیمت نهاده‌های دامی و افزایش اقلام مصرفی مانند گوشت قرمز به کیلویی ۶۰ هزار تومان از جمله مواردی است که قدرت خرید کارگران را به شدت کاهش داده است. رشد قیمت‌ها طی دو ماه گذشته، افزایش دستمزد امسال کارگران را خنثی کرده و شکاف دستمزد تا هزینه معیشت عمیق‌تر شده است.
نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: متاسفانه وزیر کار اعلام می‌کند که گرانی بی‌منطق است، از طرف دیگر مسئولان اعلام می‌کنند افزایش قیمت مسکن و خودرو حباب است. گرانی بی‌منطق و حباب قیمت‌ها تاکی ادامه دارد؟
وی ادامه داد: از ماه‌ها قبل همه نسبت به خروج آمریکا از برجام مطلع بودیم اما هیچ آمادگی برای غلبه بر این شرایط ایجاد نشد و اقدامی صورت نگرفت؛ همه ما می‌دانستیم که اروپا قدرت مقابله با آمریکا را ندارد، ضمن اینکه تجربه آشفتگی بازار را بعد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها تجربه کردیم، بعد از وضع تحریم‌های هسته‌ای از ابتدای دهه ۹۰ این وضعیت ایجاد شده بود اما جای تعجب است که مسئولان از یک سوراخ چند بار گزیده می‌شوند و چرا هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهند. توفیقی تاکید کرد: دست سوداگران باید از دولت و تصمیم‌گیری‌های اقتصادی و هر محفل اقتصادی کوتاه شود.
براساس آخرین اعلام بانک مرکزی، قیمت خُرده فروشی لبنیات در هفته سوم خردادماه نسبت به هفته مشابه سال قبل ۱۰.۷ درصد، تخم مرغ ۵۲ درصد، برنج ۲.۴ درصد، میوه‌های تازه ۱۷.۴ درصد، سبزی‌های تازه ۸.۳ درصد، گوشت قرمز ۲۲.۷ درصد، چای ۲۰.۷ درصد و روغن نباتی ۴.۳ درصد رشد داشته‌ است. همچنین قیمت خُرده‌فروشی گروه حبوب ۰.۹ درصد، گوشت مرغ ۲.۹ درصد و قند و شکر ۳.۲ درصد کاهش یافته‌ است.
نکته جالب دراین میان آن است که گرانی‌ها به حدی افزایش داشته که متولیان برای کاهش یک تا ۵ هزار تومانی کالاها احساس خرسندی کرده و آن را به فال نیک می‌گیرند درحالی که این چند هزار تومان دردی از کارگران بی‌بضاعت درمان نمی‌کند.
روز گذشته رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با بیان اینکه کاهش قیمت گوشت در بازار ادامه دارد، اعلام کرد: لغو مجوز صادرات دام زنده از سوی وزارت صنعت موجب شد تا قیمت گوشت طی سه هفته اخیر ۵ هزار تومان کاهش یابد از طرفی هم به دلیل اینکه در آخر ماه به سر می‌بریم و از طرفی به دلیل گم شدن هوا خریدار کم شده است.
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با بیان اینکه کاهش قیمت گوشت ادامه دارد و در این هفته نیز یک هزار تومان کاهش یافته است، افزود: هرکیلوگرم شقه گوسفندی با ۴۶ تا ۴۷ هزار تومان به مغازه‌ها عرضه می‌شود و آن‌ها نیز با سود ۱۰ درصدی با قیمت هر کیلوگرم ۵۰ تا ۵۱ هزار تومان به فروش می‌رسانند. وی با بیان اینکه گوشت‌های وارداتی نیز در حال عرضه است، گفت: گوشت‌های وارداتی نیز در فروشگاه‌های زنجیزه‌ای و هایپر‌ها و فروشگاه‌های منتخب را تامین می‌کنند و بازار کمبود خاصی وجود ندارد.
ملکی درباره علت کاهش قیمت گوشت قرمز تصریح کرد: لغو مجوز صادرات دام زنده از سوی وزارت صنعت موجب شد دام زنده بیشتر در بازار داخلی عرضه شود و موجب شد تا قیمت گوشت طی سه هفته اخیر ۵ هزار تومان کاهش یابد.
وی درباره پیش‌بینی بازار نیز گفت: اگر این روند ادامه داشته باشد و میزان دام در میادین افزایش یابد انتظار داریم باز هم قیمت کاهش یابد.

کد مطلب: 104790
 
Share/Save/Bookmark