میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۳
 
 
در نشست ژنو برای کمک‌های انسان‌ دوستانه به افغانستان آشکار شد
رنج ۶۰۰ میلیون دلاری اشغالگران برای افغان‌ها
سوئیس دیروز میزبان کنفرانسی با حضور دبیرکل سازمان ملل و رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ بود که مبالغ مطرح شده برای کمک بشردوستانه برای رفع نیازهای اولیه مردم افغانستان بیانگر رنجی ۶۰۰ میلیون دلاری است که اشغالگران به مردم این کشور تحمیل کرده‌اند.
اشغالگران در حالی افغانستان را ترک کردند که حاصل ۲۰ سال حضور آنها از یک سو بی ثباتی سیاسی و از سوی دیگر بحران انسانی بوده است بگونه‌ای که گزارش‌ها شان می‌دهد ۱۸ میلیون افغان نیازمند کمک‌های بشر دوستانه هستند. این وضعیت بحرانی موجب شده تا سازمان ملل متحد دیروز در «ژنو» سوئیس، گردهمایی را با هدف جمع آوری کمک مالی برای افغانستان برگزار کرد.هدف از برگزاری این کنفرانس تأمین دست کم ۶۰۰ میلیون دلار کمک مالی برای مردم افغانستان بوده که در آستانه ورود به یک بحران انسانی قرار دارند.در این کنفرانس ، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، پیتر مائورر رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ و نمایندگانی از دهها کشور ازجمله هایکو ماس وزیر خارجه آلمان حضور داشتند.
حدود یک سوم از کمک جمع آوری شده صرف برنامه غذایی سازمان ملل می‌شود حال آنکه ارزیابی این نهاد در دو ماه اخیر نشان می‌دهد که ۹۳ درصد از هزار و ۶۰۰ تبعه افغان که مورد نظرسنجی قرار گرفتند؛ به دلیل فقر مالی، به غذای کافی دسترسی ندارند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که افغانستان امروز گرفتار زنجیره بحران‌هایی است که برجای مانده از اشغالگران است.
خبر دیگر از افغانستان آنکه وزیر خارجه قطر در اولین سفر رسمی یک هیات خارجی به افغانستان در دوره طالبان، با رئیس کابینه این کشور دیدار و رایزنی کرد. این اولین دیدار رسمی یک هیات خارجی با دولت جدید کابل از زمان سقوط «اشرف غنی» و روی کار آمدن طالبان در افغانستان است. در این میان وزارت خارجه آلمان اعلام کرد در دومین پرواز شرکت هوایپمایی قطر ۴۵ شهروند این کشور از کابل خارج شدند.
یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان به خبرگزاری «دی پی آی» گفت که برای خارج ساختن اتباع بیشتر این کشور از افغانستان تلاش‌ها جریان دارد.سرپرست سابق سازمان اطلاعات خارجی آمریکا (سیا) با بیان این که طالبان در افغانستان پیروز شد و بزرگ ترین قدرت نظامی جهان را شکست داد، خاطرنشان کرد، نحوه خروج نیروهای آمریکایی از این کشور گروه‌های تندرو در سراسر جهان را تقویت کرد.
همچنین سران کشورهای بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی) پس از اجلاس که از طریق ویدئویی برگزار شد، بر سر بیانیه «دهلی نو» توافق کردند.در این بیانیه آمده است: تمام کشورهای بریکس آخرین تحولات در افغانستان را با نگرانی دنبال کرده و از تمام ذینفعان در تحولات این کشور می‌خواهند از خشونت اجتناب کرده مسائل را از طریق مسالمت‌آمیز حل و فصل کنند. از سوی دیگر رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی که اخیرا به افغانستان سفر کرده بود، در مصاحبه‌ای نتایج این سفر را مثبت ارزیابی کرد.
در این میان سلطه طالبان بر افغانستان نگرانی ها درباره تکرار بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ را تکرار کرده است و کشورهایی مانند یونان را بر آن داشته تا با استمداد از اتحادیه اروپا مانع از ورود پناهجویان افغان به این کشور شوند. وزیر خارجه فرانسه که به دوحه سفر کرده است نیز در کنفرانس خبری مشترک با همتای قطری خود، گفت که در خواست جامعه جهانی از طالبان روشن است.به نوشته الجزیره، لودریان به خبرنگاران گفت که پاریس از تلاش‌های قطر برای خارج کردن شهروندان فرانسوی از افغانستان بسیار ممنون است و شراکت پاریس و دوحه باعث شده است تا دو کشور فرصت‌های زیادی برای همکاری در افغانستان داشته باشند. از سوی دیگر یک مقام طالبان گفت که مقامات روسیه و ترکیه برنامه‌های خود را برای انتقال کمک‌های بشردوستانه به فرودگاه کابل در آینده نزدیک اطلاع داده‌اند.
«عبدالهادی حمدانی» سرپرست تازه منصوب شده فرودگاه بین‌المللی کابل گفت، اخیراً هواپیماهایی از قطر، بحرین و امارات متحده عربی، علاوه بر هواپیماهای ازبکستان، قزاقستان و پاکستان در این فرودگاه فرود آمده اند. روسیه و ترکیه نیز به ما اطمینان داده‌اند که در روزهای آینده هواپیماهایشان اعزام خواهند شد. هواپیماهای آنها همراه کمک‌های بشردوستانه برای مردم افغانستان عازم کابل میشود.
وی درعین حال تاکید کرد که مشکلات خاصی وجود دارد که مانع از سرگیری کامل تردد هوایی بین المللی مسافران می شود. این مقام مسئول خاطرنشان کرد: «تقریباً ۱۰-۱۵ درصد مشکلات فنی در پایانه‌های پروازهای بین‌المللی هنوز حل نشده است. با این وجود، ما در حال برنامه ریزی برای حل آنها در آینده نزدیک هستیم.وی افزود که هیچ مشکل امنیتی در مورد پروازهای داخلی که در ۴ سپتامبر از سر گرفته شد وجود ندارد و مسافران می‌توانند آزادانه به کابل یا خارج از آن پرواز کنند. خبر دیگر آنکه وزیر آموزش عالی افغانستان اعلام کرد به دنبال ایجاد یک برنامه درسی اسلامی و قابل قبول است، از اینرو برخی مواد آموزشی متناقض با شریعت اسلامی از برنامه درسی حذف خواهند شد تا این نظام آموزشی بتواند هم با ارزش‌های تاریخی، ملی و اسلامی منطبق باشد و هم با نظام آموزشی سایر کشورها رقابت کند. خبر دیگر آنکه محمد نعیم، سخنگوی گروه طالبان ادعاها درخصوص این که این گروه شبه نظامی به ایمن الظواهری، رهبر القاعده از سال ۲۰۱۱ تا کنون پناه داده را تکذیب کرد. اخیرا مایکل مورل، مدیر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا گفت که الظواهری در افغانستان زندگی میکند و طالبان به او پناه داده است.
کد مطلب: 119640
 
Share/Save/Bookmark