میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۶
 
 
سامانه‌های پدافند هوایی سرزمین شامات ۳۸ موشک اسرائیل را ساقط کردند
شکست موج‌های هوایی صهیونیست‌ها در نسیم پدافند سوریه
شکست موج‌های هوایی صهیونیست‌ها در نسیم پدافند سوریه
 

به رغم هیاهوی بسیار صهیونیست‌ها برای بزرگنمایی تجاوزشان به سوریه، وزارت دفاع روسیه با اعلام اینکه پدافند موشکی ارتش سوریه ۳۰ موشک متجاوز صهیونیستی را سرنگون کرده است، گفت که جنگنده‌های اسرائیلی از سه محور به این کشور حمله کردند.
به نوشته خبرگزاری «اینترفکس» در این بیانیه آمده است که در ساعات اولیه دیروز، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی سه بار از سه محور به خاک سوریه تجاوز کردند. وزارت دفاع روسیه می‌گوید که در این تهاجم هوایی، چهار خدمه ارتش سوریه جان خود را از دست داده‌اند و شش نفر هم مجروح شده‌اند. منابع دیگر از جمله گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» وابسته به معارضان، مدعی است که یازده سوری کشته شدند. این بیانیه همچنین می‌افزاید که درپی حمله موشکی رژیم صهیونیستی به سوریه، به بخش‌هایی از فرودگاه بین‌المللی دمشق آسیب جزئی وارد شده است.
وزارت دفاع روسیه نوع موشک‌های اسرائیلی ساقط‌شده توسط پدافند هوایی ارتش سوریه را کروز و بمب‌های هدایت‌شونده اعلام کرد. بامداد دیروز بود که رسانه‌های سوریه از شنیده شدن صدای انفجار در آسمان دمشق خبر دادند. دقایقی بعد، سخنگوی عرب زبان ارتش رژیم صهیونیستی در حساب توئیتری خود نوشت که ارتش این رژیم در حال بمباران اهدافی در خاک سوریه است. شبکه راشا تودی گزارش داد حملات رژیم صهیونیستی به دمشق حدود سی دقیقه طول کشیده است. این حمله جدید در حالی است که رژیم صهیونیستی روز یک‌شنبه نیز قصد داشت مواضعی در جنوب سوریه را از طریق حملات هوایی مورد هدف قرار دهد اما پدافند هوایی سوریه همه این حملات را دفع کرد. همزمان با این تجاوز شورای اروپا از افزودن نام ۱۱ فرد و ۵ نهاد به فهرست تحریم‌های اروپا علیه سوریه خبر داد.شورای اروپا فهرست تحریم‌های سوریه را طولانی‌تر کرد. افراد و نهادهایی که به آنها اشاره شده در زمینه توسعه املاک لوکس و دیگر پروژه‌های مورد حمایت دولت سوریه فعال هستند و یا اینکه طبق آنچه اروپا مدعی شده، به نوعی از منافع دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه بهره‌مند می‌شوند.
در این میان حماس ضمن محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به سوریه، خواستار وحدت امت عربی و اسلامی برای پایان دادن به اختلافات و بحران‌ها با هدف مقابله با تل‌آویو شد. جنبش فلسطینی حماس تجاوز رژیم صهیونیستی به خاک سوریه را محکوم کرد؛ حملاتی که نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی دشمن اصلی امت اسلام و خطر بزرگ علیه وحدت آن است. نخست وزیر رژیم صهیونیستی با تایید حمله موشکی به سوریه، مدعی شد به هرکسی که بخواهد به آنها آسیب برساند، صدمه می‌زنند. از سوی دیگر «هوا چان یینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین از همه طرف‌ها خواست از اقداماتی که موجب تنش بیشتر در سوریه می‌شود خودداری کنند.
«هوا چان یینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین، در نشست خبری هفتگی گفت: «یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه در مرحله‌ای کلیدی قرار دارد... باور داریم تمام طرف‌ها باید از مواضعی که موجب افزایش تنش می شود کوتاه بیایند». روزنامه لبنانی البناء آورده است، نخستین حملات هوایی رژیم صهیونیستی به سوریه از زمان انتصاب رئیس جدید ستاد ارتش این رژیم نتوانست تابوی شکست در سوریه را پایان بدهد. در مقدمه این یادداشت آمده است: تنها پنج روز پس از انتصاب ژنرال «آویو کوخاوی»، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی در روز پانزدهم ژانویه، وی اولین فرمان جنگی خود را صادر کرد و با تصمیم ریاست ستاد نیروی هوایی ارتش این رژیم برای حمله هوایی دیروز به فروگاه بین المللی دمشق موافقت کرد، به گونه‌ای که چهار فروند هواپیمای جنگی رژیم صهیونیستی از جانب دریای مدیترانه و با عبور از آسمان شهرک برجا لبنان به فرودگاه دمشق حمله کردند.
به نوشته البناء، نظیر دیگر حملات شکست خورده رژیم صهیونیستی، هوشیاری پدافند هوایی سوریه و آمادگی بالای کادر آن، حمله هوایی تازه رژیم صهیونیستی را نیز ناکام گذاشت و همه موشک‌های این رژیم بدون اصابت به اهداف مد نظر منهدم شد تا همچنان دسترسی به اهداف در سوریه آرزویی برای نتانیاهو و رئیس ستاد ارتش وی باقی بماند. نویسنده تاکید کرد: بنابراین کوخاوی در اداره نبرد علیه نوار غزه شکست خورده و ناکام از آنجا خارج شد. او پس از آن در همه ماموریت‌هایی که به تیم چتربازان در جنگ علیه لبنان در سال ۲۰۰۶ واگذار شده بود شکست خورد و زمانی هم که رئیس سرویس اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی بود چه در جنوب لبنان و چه در جنوب سوریه نتوانست به هیچ موفقیتی دست یابد. خبر دیگر درباره سوریه آنکه وزیر دفاع ترکیه با بیان اینکه عملیاتِ به‌تعویق افتاده در منبج و شرق فرات، در زمان مناسب اجرا می‌شود، گفت که تمام برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات لجستیکی تکمیل شده است.

کد مطلب: 107670
 
Share/Save/Bookmark