میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۱
 
 
طرح وزارت راه بی‌نتیجه ماند؛
حال ناخوش بازار اجاره‌بها

اگرچه وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده طرح‌هایی برای کنترل رشد اجاره‌بها در دستور کار دارد، اما فعالان بازار، برخوردهای تعزیری را بی‌فایده می‌دانند.
در ابتدای تیرماه امسال وزیر راه و شهرسازی به همراه تعدادی از معاونان مسکنی این وزارتخانه و با حضور کارشناسان اقتصاد مسکن، نشستی با موضوع راه کارهای تعادل بخشی به بازار مسکن برگزار و در آن پیشنهاداتی حول ۹ محور برای بازگرداندن تعادل به قیمت مسکن ارائه کردند.
بخشی از این بسته ۹ ماده‌ای به موضوع اجاره‌بها اختصاص داشت، با دو راهکار اصلی شامل افزایش مدت زمان اجاره‌ها به بیش از ۲ سال و نیز تعیین سقف حداکثر ۱۰ درصد برای تمدید قراردادهای اجاره در سال‌های دوم به بعد. قرار شد این راه‌حل‌های احتمالا مقطعی و گذرا به شکل لایحه‌ای دوفوریتی برای مجلس ارسال و تصویب شود که به نظر می‌رسد این لایحه با نزدیک شدن به ایام ثبت نام مدارس و کاهش جابه جایی ها، به فصل نقل و انتقالات مسکن در سال‌جاری نرسد.
علی رغم برگزاری «نمایش» تلاش وزارت راه و شهرسازی برای کنترل بازار اجاره‌بها، اما آنچه در عمل اتفاق می‌افتد، افزایش روزافزون نرخ اجاره مسکن با وجود تثبیت قیمت مسکن در بخش خرید و فروش است.
با آنکه بسیاری از موجران و مالکان افزایش قیمت مسکن و درنتیجه لزوم افزایش اجاره‌بها برای برابری نرخ خرید و فروش با نرخ اجاره را بهانه‌ای برای فشار بیشتر بر مستأجران عنوان می‌کنند، اما طی حدودا یک ماهه مرداد قیمت مسکن تقریبا تثبیت شده اما اجاره‌ها همچنان روند صعودی و گرانتر شدن خود را حفظ کرده است؛ که به گفته کارشناسان، این اتفاق به دلیل گرم شدن فصل نقل و انتقالات مسکن است.
یکی از مشاوران املاک یکی از مناطق نسبتا گران قیمت تهران در خیابان شهید بهشتی گفت: این محله به دلیل آنکه منطقه اداری و شرکتی است، از سوی بسیاری از زوج‌های جوان کارمند و تحصیلکرده به دلیل نزدیکی به محل کارشان با استقبال زیادی روبه رو است اما وقتی از قیمت‌ها خبردار می‌شوند، ترجیح می‌دهند در مناطق دورتر یا ارزان تر سکونت داشته باشند.
براساس اعلام این مشاور املاک، در حال حاضر قیمت اجاره‌بها برای یک واحد مسکونی ۷۲ متری ۱۵ سال ساخت بدون آسانسور و پارکینگ یک خوابه واقع در خیابان مفتح شمالی ۱۳۰ میلیون تومان رهن کامل فایل شده است. واحد دیگری با ۱۲ سال عمر بنا و ۷۸ متری واقع در یکی از خیابان‌های فرعی خیابان شهید بهشتی دو خوابه با آسانسور و پارکینگ به صورت ۵۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهیانه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان فایل شده است.
یک واحد مسکونی ۵۰ تا ۵۵ متری در خیابان شهید مفتح شمالی به صورت رهن کامل با ۱۰۰ میلیون تومان قرارداد می‌شود این در حالی است که با این ودیعه می‌توان در محلات جنوبی‌تر یا حاشیه‌ای‌تر تهران واحد ۸۰ تا ۹۰ متری با شرایط امکاناتی مشابه را رهن کامل کرد. مهر

کد مطلب: 105727
 
Share/Save/Bookmark