میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۳
 
 
متجاوزان برای شکستن مقاومت یمن از دروازه اختلاف افکنی وارد شدند
دام سعودی برای عبدالله صالح
دام سعودی برای عبدالله صالح
 

متجاوزان به یمن در حالی در شکستن مقاومت ملت یمن ناتوان بوده‌اند که برای برهم زدن این وحدت راهکاری جدید در پیش گرفته‌اند که محور آن را تفرقه افکنی میان گروه‌های مختلف بویژه جریان ملی و انصارالله تشکیل می‌دهد.
اختلاف‌افکنی دشمنان وحدت یمن در حالی برخی درگیری‌ها را به همراه داشته است که وزارت کشور یمن تلاش‎ها و اقدامات تحریک‎آمیز برخی‎ها برای ایجاد آشوب و ناامنی در صنعاء هشدار داده است. منبع وابسته به وزارت کشور دولت نجات ملی یمن اعلام کرد که شبه نظامیان وابسته به «طارق عفاش» (برادرزاده علی عبدالله صالح) اعلام کرد که شکست تلاش‎های کمیته آتش بس ریاست شورای عالی سیاسی یمن، توافق آتش بس را نقض کردند و به شهروندان یمنی در برخی از مناطق صنعاء حمله کردند. منبع مسئول در گفت‎وگو با خبرگزاری رسمی یمن «سبا» درباره تلاش برخی‎ها برای اخلال امنیت در صنعاء هشدار دارد و جنجال رسانه‎ای دشمن و اخبار تحریک‌آمیز با هدف ایجاد ناامنی در شمال یمن را محکوم کرد.
وی از همه یمنی‎ها خواست که به این اقدامات تحریک‌آمیز رسانه‎های دشمن از جمله رسانه‌های سعودی توجه نکنند و با دولت نجات ملی برای حفاظت از امنیت همکاری کنند. در این میان«صالح الصماد» رئیس شورای عالی سیاسی یمن، با آرام توصیف کردن اوضاع پایتخت یمن، از گروه‌های سیاسی خواست تا صبور باشند. صالح الصماد همچنین از بزرگان و چهره‌های یمنی خواست تا به نقش و وظیفه خود عمل و با گروههای سیاسی همکاری کنند.
«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که خبرهای منتشر شده رسانه‌های سعودی و دیگر رسانه‎های دشمن درباره تسلط نیروهای طرفدار علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور پیشین یمن بر فرودگاه صنعا و دیگر تاسیسات مهم یمن صحت ندارد. وی در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که این اقدامات در راستای «ایجاد فتنه و درگیری و ناامنی» صورت می گیرد و به اذن خداوند و با تلاش‌های ملت یمن خنثی خواهد شد. «عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله یمن نیز در سخنانی به فتنه‌ اخیر ایجاد شده در پایتخت یمن پرداخت و درباره اقدامات غیرمسئولانه برخی طرف‌ها هشدار داد.
وی تاکید کرد: مسجد الصالح یا مقرهای حزب کنگره مردمی یمن، تحت کنترل نیروهای امنیتی یا انصارالله قرار ندارد. کلیه مقرهای حزب کنگره مردمی یمن و نیز منازل رهبران این حزب در صنعاء در امنیت قرار دارند. رهبر انصارالله یمن در ادامه گفت: از عاقلان می‌خواهم که مسئولیت‌پذیر باشند و با نهادهای دولتی برای حفظ امنیت پایتخت و رفع فتنه همکاری کنند. هر اختلافی را می‌توان با گفت‌وگو و تفاهم حل و فصل کرد و قبایل نیز باید بر همین اساس وارد عمل شوند و به فتنه پا ندهند. همه باید با حکومت همکاری کنند و به هیچکس اجازه تخریب ندهند و با «شبه‌نظامیان فتنه» مقابله کنند.
از سوی دیگر رئیس‌جمهور پیشین یمن خواستار توقف درگیری‎ها در همه محورها شد و تاکید کرد که بحران کنونی فقط از طریق گفت‎و‎گو بین خود یمنی‎ها حل می‎شود. صالح افزود: کمیته‎ها و جریان‎های سیاسی و قبیله‎ای برای حل مشکلات دخالت کردند، اما نیروهای انصارالله به نقض آتش‎بس ادامه دادند. احمد القنع وزیر آشتی ملی یمن نیز گفت: آیا منتظر هستید تا محمد بن‌سلمان و بن‌زیاد بیایند و در صنعاء به سبب فتنه پرسه بزنند؟ برخی افراد در انصارالله و حزب کنگره ملی یمن در ورای فتنه در صنعاء هستند. وی افزود: ما به رهبران انصارالله و حزب کنگره ملی برای توقف فتنه اعتماد داریم. باید به بزرگان برای توقف فتنه در صنعاء و رویارویی با دشمن روی آوریم. فتنه میان انصارالله و حزب کنگره باید پایان داده شود.
احمد القنع گفت: از عقلاء و بزرگان یمن می خواهیم که سریعا در راستای توقف جنگ میان انصارالله و حزب کنگره که فقط به نفع دشمن است گام بردارند. لازم به ذکر است هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل با اعلام اینکه حدود هشت میلیون تن یمنی در آستانه قحطی هستند، از ائتلاف متجاوز عربی خواست محاصره این کشور را به صورت کامل لغو کند. لوکوک افزود، بخشی از محاصره یمن برداشته شده و باید این محاصره برای اجتناب از وقوع فاجعه‌ انسانی یعنی مرگ میلیون‌ها تن کاملا لغو شود، فاجعه‌ای که دهه‌هاست دنیا نظیرش را ندیده است.

کد مطلب: 102072
 
Share/Save/Bookmark