میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
میزبانی غیر قابل اعتماد

سفر سعد حریری نخست وزیر لبنان که دیروز راهی ریاض شده بود با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در دفترش در کاخ الیمامه در ریاض دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار دو طرف راه‌های تقویت همکاری‌های دوجانبه لبنان و عربستان و آخرین تحولات منطقه به ویژه لبنان را بررسی کردند.این سفر در حالی صورت گرفته که در باب آن نکاتی چند قابل توجه است. نخست نوع رفتارهای عربستان در قبال لبنان و شخص سعد حریری است. در سال ۲۰۱۷، الحریری با سفر به عربستان باعث بروز بحران سیاسی مهمی در لبنان شد. او در مدتی که در عربستان بود در نطقی تلویزیونی استعفایش را اعلام کرد. برخی خبرها حاکی از گروگان گرفته شدن الحریری در ریاض و اجبار او برای استعفا بود.
عربستان با بازداشت وی به دنبال باج خواهی از لبنان بود که واکنش گروه‌های لبنانی بویژه حزب الله در حمایت از حریری این سناریو را با ناکامی همراه ساخت. بحث دیگر رفتارهای سعودی در قبال امنیت و ثبات لبنان است. اقدامات سعودی علیه امنیت و ثبات لبنان بوده چنانکه سعودی از حامیان گروه های تروریستی عبدالله عزام و احمد اسیر است سعودی زمینه ساز عدم تشکیل دولت درلبنان بوده و عملا متهم بحران‌های این کشور است نه ناجی. سعودی با رویکرد به لبنان به عنوان یکی از کانون‌های مبارزه با تروریسم به دنبال پنهان سازی پرونده سیاه خود در کشتار غیر نظامیان و مردم یمن است چرا که سعودی در حالی از دوستی با لبنان می‌کند که اخیرا رسما از تحریم انگلیس علیه حزب الله حمایت کرده است که خود واهی بودن ادعای دوستی را نشان می دهد. سعودی رسما در کنار دشمنان لبنان قرار گرفته و تلاش نموده تا زمینه ساز بحران در این کشور شود چنانکه عربستان با استقبال از حریری و تحریم حزب الله به دنبال ایجاد شکاف در ساختار لبنان است چرا که حزب الله بخشی از دولت است. نکته قابل توجه همراهی سعودی با انگلیس و آمریکا علیه امنیت و ثبات لبنان است چنانکه آنها در کناراقدام علیه حزب الله به حمایت از تروریست‌ها در سوریه می پردازند که خطری مهم برای امنیت لبنان است. نکته دیگر در رفتار عربستان تهدیدات امنیتی است که علیه لبنان ایجاد می کند. رویکرد سعودی به رژیم صهیونیستی که خاک لبنان را در اشغال دارد خود سندی دیگر بر عدم صداقت رفتاری سعودی است. عربستان نمی‌تواند ادعای حمایت از لبنان سر دهد و همزمان به روابط با رژیمی بپردازد که حریم لبنان را نقض و به اشغال خاک آن می‌پردازد.
با توجه به آنچه ذکر شد می‌توان گفت که سفر حریری به عربستان بیش از آنکه یک سفر دوستانه باشد در چارچوب دخالت‌های سعودی در امور داخلی لبنان است چنانکه تمام شواهد نشان می‌دهد عربستان هرگز شریک قابل اعتمادی برای لبنان نبوده و در نهایت آن را قربانی منافع خود می سازد چنانکه اکنون نیز برای خوش خدمتی به آمریکا، از تحریم حزب الله که بخشی از ساختار سیاسی و امنیتی لنبان است حمایت کرده است.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 108292
 
Share/Save/Bookmark