میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۸
 
 
ابعاد جدیدی از ربایش سعد حریری توسط عربستان فاش شد
آشوب‌ آمریکایی علیه لبنان از دروازه سعودی
آشوب‌ آمریکایی علیه لبنان از دروازه سعودی
 

آمریکایی‌ها در حالی سعی دارند که خود را پشت نقاب سعودی پنهان سازند که، مشاور رئیس‌جمهور لبنان اعلام کرد تعدادی از صاحبان نفوذ در دولت آمریکا دنبال آن بودند تا متحدان منطقه‌ای را با خود همراه و ضربه‌ای سخت به لبنان وارد کنند اما این توطئه شکست خورد.
آمریکایی‌ها همچنان در تصور ایجاد آشوب و بحران در منطقه از جمله علیه لبنان هستند در حالی که لایه‌های ظاهری این طرح توسط سعودی صورت می‌گیرد. در حالی چند روزی از ربایش و زندانی شدن سعد حریری نخست‌وزیر لبنان توسط سعودی می‌گذرد که، «جان عزیز» مشاور سیاسی و رسانه‌ای «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان فاش کرد پیامی خارجی به لبنان رسید مبنی بر اینکه مجموعه‌ای از صاحبان نفوذ در دولت آمریکا دنبال وارد کردن ضربه‌ای به لبنان و وارد کردن این کشور به آشوب داخلی هستند و موضع منفی «سعد الحریری» در خصوص این پیام کاملا واضح بود. وی در گفت‌وگویی با شبکه «المیادین» اعلام کرد آنچه چند روز پیش درباره تصمیمی بین‌المللی برای بازگرداندن لبنان به سال ۱۹۸۲ گفته شد، پیام خارجی واضح و مفصلی بود که بخش‌هایی از آن بر شبکه‌های اجتماعی منتشر شد؛ ماجرا از این قرار بود که اطلاعاتی به لبنان رسید مبنی بر اینکه تعدادی از صاحبان نفوذ در دولت آمریکا به دنبال اشتراک‌نظر با متحدانشان در منطقه بودند تا لبنان را تحریم یا ضربه‌ای سخت به آن وارد کنند نه اینکه این ضربه حتما نظامی باشد. عزیز تصریح کرد این برای ما واضح بود که سعد الحریری این توطئه را نمی‌پذیرد و چه بسا همین موضوع او را در شرایط کنونی از شنبه هفته گذشته (روز استعفا ۱۳ آبان) قرار داده است. مخالفت الحریری (با این طرح) و حمایت جریانش از وی به علاوه وحدت لبنانی‌ها بر سر موضع میشل عون و نیز مواضع عربی و بین‌المللی، خطرناک بودن این توطئه و پیامدهای فاجعه‌بار آن بر کل منطقه را آشکار کرد، بر مواضع آمریکایی‌ها تأثیر گذاشت و منجر به شکست آن شد.
از سوی دیگر یک روزنامه لبنانی اعلام کرد فرانسه تا امروز برای بازگشت نخست‌وزیر مستعفی لبنان مهلت داده و در صورت اجرایی نشدن این موضوع، گزینه‌های دیگری را بررسی خواهد کرد. «امانول ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه تماسی با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل داشته و با وی درباره تحولات مربوط به استعفای «سعد الحریری» صحبت کرده است.در ادامه این گزارش آمده است ماکرون در تماسش با گوترش درباره طرح‌هایی که ممکن است در این باره در چارچوب سازمان ملل اتخاذ شود، صحبت کرده است؛ دو احتمال در این باره وجود دارد: احتمال اول: عربستان ، الحریری را تا قبل از پنجشنبه آزاد کند و وی به بیروت بازگردد؛ در ادامه یا استعفا دهد یا اینکه کابینه لبنان به کار خود ادامه دهد.
احتمال دوم : محتوای پیام بسیار مهم تیم لبنانی به ریاست «جبران باسیل» وزیر خارجه در سفر به فرانسه است و احتمال قوی آن است که این پیام میشل عون رئیس‌جمهور لبنان شامل پیشنهادهایی برای اقدام در سطح بین‌المللی باشد.
فرانسه اعلام کرده سعد الحریری را به عنوان یک «نخست‌وزیر استعفاداده» نمی‌پذیرد و این روند بر اساس قانون اساسی لبنان ویژه استعفا اجرا نشده است.خبر دیگر آنکه رهبر کلیسای مسیحیان مارونی‌ لبنان با نخست‌وزیر مستعفی این کشور در عربستان دیدار کرد.، شبکه «الجزیره» اعلام کرد اسقف اعظم «بشاره پطرس الراعی» رهبر کلیسای مسیحیان مارونی لبنان که به عربستان سفر کرده، با «سعد الحریری» نخست‌وزیر مستعفی لبنان دیدار کرد.
در این میان کاردار عربستان با انتشار کارتونی، خبرهای منتشر شده درباره تحت فشار بودن نخست‌وزیر مستعفی لبنان در عربستان را به سخره گرفت. نکته جالب توجه در این مصاحبه تلویزیونی حضور شخص سوم در برابر سعد الحریری و پشت سر مجری برنامه بود که به نظر می‌رسید به او درباره پاسخ‌ها خط می‌داد. در این میان صدراعظم آلمان و رئیس‌جمهور لبنان در تماسی تلفنی درباره تحولات لبنان تبادل‌نظر کردند.
از سوی دیگر وزیر خارجه لبنان تأکید کرد که استعفای سعد حریری شروط لازم را نداشت و لبنان تا یکشنبه موضعی در این باره اتخاذ خواهد کرد. جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان که در راستای سفر خود به اروپا وارد بروکسا شده، گفت: لبنان مشکلش با عربستان را همچنان از طریق روابط دوجانبه و برادرانه حل خواهد کرد. سفر من به اروپا برای این است که عربستان را قانع کنیم که آنچه رخ داده از نظر قوانین بین‌المللی قابل قبول نیست. وی تأکید کرد: استعفای حریری شروط لازم را نداشت.
خلأ دولتی و سیاسی یا هرگونه تحریم‌ها تنها به لبنانی‌ها آسیب نخواهد رساند بلکه دو میلیون آواره و پناه‌جو نیز به مشکلی برای اطراف لبنان و اروپا تبدیل خواهند شد.

کد مطلب: 101857
 
Share/Save/Bookmark