میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان مقاله
۱۹
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۳۴
 
 
نگاهي به تفاوت هاي دموكرات ها و جمهوري خواهان

با برگزاري انتخابات امريكا در دو روز ديگر، مشخص مي شود كليددار كاخ سفيد براي چهار سال آينده باز دموكراتها خواهند بود يا نوبت به جمهوريخواهان خواهد رسيد.
اين دو حزب در زمينه سياستهاي داخلي كم و بيش تفاوت هايي باهم دارند: دموكراتها از نظر ايدئولوژي سياسي به«ليبراليسم مدرن» باور دارند، طرفدار آزادي هاي مدني در همه زمينه ها هستند(مثلا سقط جنين و ازدواج همجنسگرايان)، طرفدار افزايش خدمات دولتي عمومي بوده و معتقدند دولت بايد تا حدي در مسائل كلان اقتصادي دخالت كند تا بتواند به برقراري عدالت اجتماعي كمك كند و معتقدند افرادي كه درآمد بيشتري دارند بايد ماليات بيشتري بپردازند. جمهوريخواهان اما مشي محافظه كارانه دارند و شديدا راستگرا هستند. طرفدار مذهب و ارزش‌هاي سنتي اند (مخالف سقط جنين و ازدواج همجنسگرايانند)، شديدا معتقد به بازار آزادند و طرفدار كوچك شدن دولت و عدم دخالت آن در اقتصاد هستند و با گرفتن ماليات بيشتر از ثروتمندان مخالفند. به طور كلي، دموكراتها بيش از رقيبشان طرفدار عدالت اجتماعي و افزايش رفاه طبقات محروم تر جامعه هستند.
در عرصه سياست خارجي؛ جمهوريخواهان طرفدار افزايش بودجه نظامي كشور و طرفدار اقداماتي هستند كه به بزرگ تر و قدرتمندتر شدن ارتش بيفزايد. جمهوريخواهان، بخصوص آنهايي كه جزء نئومحافظه كاران هستند، معتقدند امريكا بايد در عرصه خارجي سياست‌هاي تهاجمي اي را دنبال كند و با كشورهايي كه مزاحم منافع اين كشورند، به شدت برخورد كنند. سه رئيس جمهور جمهوريخواه امريكا در سه دهه اخير، رونالد ريگان، جورج بوش(پدر) و جورج دبليو بوش(پسر)، به روشني نشان دادند كه ايده جمهوريخواهان در سياست خارجي، تهاجمي و جنگ طلبانه است و استفاده از نيروي نظامي و تكيه به زور، در اغلب موارد اولويت اصلي آنها براي رفع موانع، يا براي نيل به روياي ديرين امريكايي، يعني اربابي بر دنيا، است. جمهوريخواهان معتقدند كه جنگ سردي بين ايالات متحده از يك سو و روسيه و چين از سوي ديگر در جريان است. جالب است كه ميت رامني، كانديداي كنوني جمهوريخواهان در يكي از سخنراني هاي انتخاباتي اش گفت «دشمن شماره يك ما روسيه است.» ويژگي ديگر جمهوريخواهان، قرابت خاص آنها به اسرائيل است. آنها به طور همه جانبه و بيش از دموكراتها از اسرائيل حمايت مي كنند و در عمل، كوچكترين حقي براي فلسطينيان قائل نيستند. در مورد موضوع ايران، چهره هاي جمهوريخواه نئومحافظه كار بسيار بيشتر از حزب رقيب، بر استفاده از گزينه نظامي تاكيد كرده اند و بسيار راحت تر از جنگ صحبت مي‌كنند.
در قياس با جمهوريخواهان، دموكراتها كمتر طرفدار استفاده از نيروي نظامي هستند و معتقدند امريكا بايد تلاش كند از طريق ديپلماتيك، و تا حد ممكن تعامل با ديگر كشورها، مديريت مورد نظرش بر جهان را اعمال كند و تا حد ممكن تنشها را با رقبايي چون چين و روسيه كاهش دهد. آنها چندان معتقد به ادامه جنگ سرد نيستند و تلاش دارند از تقابل با روسيه پرهيز كنند.
با اين اوصاف چنين به نظر مي رسد كه باقي ماندن دموكراتها در كاخ سفيد، بيشتر به نفع آرامش جهان است و احتمالا از بروز جنگهاي بيشتر، جلوگيري مي‌كند.

ماني الوند

کد مطلب: 78005
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۸-۱۲-۰۸ ۰۳:۱۷:۲۸
عالی
پیمان
۱۳۹۸-۱۰-۲۶ ۲۳:۵۴:۱۱
به نظر بنده هر دو این احزاب در مقابل ماهیت نظام ما دشمن محسوب می شوند اما اگر به طور کلی بخواهیم بگوییم حزب دمکرات به دلیل دوری از فضای جنگی و تمایل به مسائل دیپلماتیک نرم تر از حزب جمهوری خواه در آمریکاست.
عبدالله
۱۳۹۸-۰۸-۲۲ ۰۲:۱۳:۰۴
چقدر کثیف و مشمئز کننده. کلا دو حزب وجود داره. یا باید بیافتی تو دام جنگ و خونریزی و آدمکشی و غارت دیگر کشورها ، یا اگه نمیخوای باید طرفدار سقط جنین و همجنس گرایی باشی😄🤮 .
کورش صیادی
۱۳۹۷-۰۷-۰۳ ۲۱:۱۱:۱۴
ترور چهار دانشمند هسته ای حمله وحشیانه به افغانستان و عراق و سوریه .همکاری ویژه در کشتار و شهید کردن مردم مظلوم ایران و چهل سال سنگ اندازی و جاسوسی و اقدامات خرابکارانه علیه ما . ساخت داعش و طالبان و ... همه وهمه برای از پا دراوردن ایران وایرانی و از بین رفتن اسلام ناب محمدی...
درسته قبول دارم ما کم کاری کردیم و به اون هدف اصلی هنوز نرسیدیم اما همین که چند صد کانال ایرانی (شو اخبار سرگرمی پورن و..) برای ما میسازند یعنی عزیزم وجود این اقتدار ما چهل ساله به اونا فشار اومده وگرنه اونا که دوست منو شما نیستند ..کاش میدونستید خودشون (امرکایی ها) نمیدونم وزیر دفاع یا چیشون اخیرا گفته بعد از هخامنشیان جمهوری اسلامی ایران اولین کشوریه که دوباره به مدیترانه راه پیدا کرده ... دوست عزیز الان سلطه ایران از یمن تا افغانستان وتا سوریه هست کاش نقشه رو ببینید سوریه لب مدیترانه هستش..

اینو
اینو
اینو
که خیلی خلاصه گفتم فقط وفقط برای اون عزیزی گفتم که چون نمیدونست گفت ما هیچ کاری نکردیم وما بهمون فشار اومده


زمان جنگ همه خون دادن که به کربلا برسه
رفیق الان چی میبینی ؟؟؟ الان هم کربلا رو بهت دادن هم وقتی اونجا بری کف پاهاتو هم میبوسند

این یعنی خون شهید پایمال نمیشه هیچ وقت

حق نگهدارتون
هادی
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۰۳:۱۹:۱۰
طبیعتا دموکرات ها برتری نسبی نسبت به جمهوری خواه دارن.چون یکمی بیشتر دقت کنیم میبینیم که حتی از اسم دو حزب میشه برتری رو فهمید.اما چیزی که مهمه اینه که هردوشون میخان برتر بر دیگران باشن.پس برتری نباید از آن اونها باشد.این ماهستیم اگه ضعف نشون دهیم حتی برتری ک خوبه بفکر حکومت هم میفتن.پس توجهی به حزبشون نکنیم بال و پر نمیگیرن
سحر
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۶:۵۰:۰۹
خوب بود .ممنون
علی
۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۰۹:۰۶:۵۹
بنظر من اگه جمهوری خواه رای بیاره که نمیاره به نفع آمریکا نیست چون طرز فکرشون از نظر سیاسی غلط و قدیمیه و کشورشونو ضعیف و نابود میکنه
اکبر
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۲۳:۵۹:۵۵
مفید بود
ناصر
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۳:۱۸:۰۰
به نظر من، چه حزب دمکرات و چه حزب جمهوری خواه روی کار بیایید برای ما هیچ فرقی نمیکند انها در هر صورت می کوشند تا سیاست های اتخاذ کنند که به نفع خودشان باشد
رضا
۱۳۹۵-۰۸-۱۴ ۱۲:۵۵:۱۷
به نظرمن هردوحزب فقط وفقط به سربلندی کشورشون نسبت به کشورهای دیگه فکر میکنند و آینده کشورای دیگه بلاخص جهان سوم هیچوقت براشون مهم نیست.چه فرقی میکنه سلطه خودتو با تحریم نشون بدی یا با گزینه نظامی(ما که دیگه سایه سنگین تحریم هارو به بدترین شکل احساس کردیم و جای گفتن نداره.البته لین باید گفت که سیاستهای اشتباه بعضی از سیاستمداران خودمونم بی تقصیر نیست)به هرحال به نظر میرسه بیشتر مردم امریکا هم به تبع دولتمردانشون بیشتر برا آزادیهای مدنی و به رسمیت شناختن ازادیهای خودشون انتخاباتو دنبال میکنن و له شدن مردم دیگر کشورها چه با تحریم و چه با جنگ براشون خیلی فرقی نداره.ممنونم از سایت خوبتون
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۰:۲۵:۵۰
آمریکا هیچ هم دشمن ما نیست.این خود ما هستیم که توانایی رقابت با اونا رو نداریم بعد وقتی زیاد بهمون فشار میاد پا میشیم میگیم مرگ بر آمریکا.اصلا فایده ای هم داشت.
نامیرا
۱۳۹۵-۰۳-۰۸ ۱۶:۵۴:۴۴
بنظرمن فرقی نمیکند جمهوری خواه باشه یادموکرات باشدآمریکا دشمن ماهست ونمیشود به آن اعتماد کرد
farid
۱۳۹۵-۰۳-۰۲ ۱۲:۳۸:۱۷
به نظر من نظر تمام ما مهم نیست این مهم این هست که اونا از ما نظر نمی خواهن . چون اگه نظر میخواستن اصلا تاسیس نمی شدند
محمد کریمی
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۰۰:۲۸:۳۱
لعنت بر حذب دموکرات من اصلا قبولش ندارم
مرصاد
۱۳۹۴-۰۱-۲۹ ۱۱:۴۸:۵۹
به نظر من هردو حزب ساخته اسرائیل هستند برای تحمیل خواسته هاش به دنیا،اما من از حزب جمهوری خواه بیشتر بدم میاد
۱۲