میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۸
 
 
دفاع مقدس ادامه دارد
هفته دفاع مقدس را در حالی آغاز می‌کنیم که شرایط منطقه بحرانی است و این شرایط به خاطر دخالت‌های مستقیم آمریکا در منطقه به...

هفته دفاع مقدس را در حالی آغاز می‌کنیم که شرایط منطقه بحرانی است و این شرایط به خاطر دخالت‌های مستقیم آمریکا در منطقه به وجود آمده است. آمریکا از همان زمانی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، خطر جمهوری اسلامی ایران را برای خود احساس کرد، اکنون پس از گذشت ۴۰ سال از عمر انقلاب اسلامی با وجود به کارگیری همه ابزارها و عوامل درونی و بیرونی خود علیه ایران، نتوانسته است هژمونی خود را در منطقه باز یابد.
دوران ۸ سال دفاع مقدس، درخشان ترین، روشن ترین و گویاترین صحنه استقامت ملت ایران اسلامی است، در این دوران بود که ایران توانست قدرت خود را به آمریکا تحمیل کند، همه می‌دانند که جنگ عراق در دوران زمامداری صدام علیه ایران جنگ دو کشور نبود، بلکه یک جنگ تمام عیار با پشتیبانی گسترده و عمیق تسلیحاتی، مالی و اطلاعاتی شرق و غرب از صدام و همچنین رژیم‌های عربی منطقه از او بود، با این وجود جمهوری اسلامی ایران توانست با همه کمبودهای نظامی و مالی، ارتش چند ملیتی رژیم بعثی عراق را شکست دهد و مجبور به پذیرش قطعنامه ای کند که به زیان عراق، آمریکا، رژیم‌های عربی منطقه و شوروی سابق بود. سال‌ها از آن دوران می‌گذرد، اما یاد و خاطره دلاوری‌های دلاوران این مرز و بوم هیچگاه از ذهن تاریخی مردم ایران زمین بیرون نخواهد رفت و همچون ستاره ای درخشان در آسمان قدرت نمایی جمهوری اسلامی ایران می‌درخشد، درخشندگی دوران دفاع مقدس است که تاکنون دشمنان نتوانسته اند مطامع پلید خود را علیه ایران به کار گیرند و پیاده کنند.
جمهوری اسلامی هیچگاه خواهان جنگ و درگیری نبوده و نخواهد بود، جنگ افروز و جنگ طلب نیست، اما اگر هجمه ای علیه خود ببیند، قطعاً بسیار مستحکم تر، قاطع تر، توانمندتر و تاثیرگذارتر از دوران دفاع مقدس عمل خواهد کرد به گونه ای که دشمن پشیمان خواهد شد.
امروز اگر می‌بینیم دشمنان با سرکردگی رژیم آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را تهدید نظامی می‌کنند و سعی دارند اتفاقاتی که در یمن یا سوریه و عراق می‌افتد، مستقیم به ایران ارتباط دهند، اما دست به کاری نمی‌زنند، به خاطر آگاهی از توانمندی‌هایی است که در زمینه نظامی، تسلیحاتی و ادواتی است که در نیروهای مسلح ایران اسلامی ظهور و بروز یافته و در مقاطعی، بخشی از این توانمندی‌ها برای دشمنان قابل لمس و درک شده است.
اگر تا پیش از این در دوران جنگ تحمیلی، ایران به خاطر محدودیت در سلاح، توان پاسخ به حملات موشکی و هوایی دشمن را نداشت، اما اکنون پیشرفت‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران عاملی بازدارنده مقابل همه تهدیداتی است که دشمنان علیه کشورمان تدارک دیده اند.
دوران دفاع مقدس که ۸ سال سخت و دشوار را برای ایران رقم زد، نمونه و شاهدی برای اثبات این حقیقت و واقعیت است که باید به قدرت افزایی و گسترش توان دفاعی و تهاجمی خود بیفزاییم و در کنار و همراه و همطراز آن، توانایی‌های اقتصادی خود را نیز تقویت کنیم تا از سوی دشمنان بار دیگر گزندی به سرزمین مقدس ایران اسلامی وارد نشود. نیروهای مسلح تحت فرماندهی کل قوا توانسته‌اند از بسیاری مرزهایی که آمریکا برای ایران کشیده بود، عبور کنند و اکنون در جایگاه یک نیروی مسلح تأثیرگذار در منطقه نقش آفرینی می‌کنند و حتی با حضور و نفوذ خود معادلات منطقه را به زیان دشمنان تغییر می‌دهند. قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران حتی فراتر از دیپلماسی عمل کرده است.
جمهوری اسلامی ایران تاثیر و نفوذ معنوی در منطقه دارد، اگر می‌بینیم در یمن مردم مظلوم این کشور مقابل حملات وحشیانه آل سعود و رژیم‌های همراه او مقاومت می‌کنند، به خاطر تبعیت و اعتقاد قلبی و مذهبی به آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران است، در عراق و سوریه نیز چنین است، مردم عراق اکنون یکی از محورهای جبهه مقاومت هستند و سوریه نیز در این مسیر قرار دارد.
ایران در بحران‌های منطقه نقش متجاوز نداشته است در حالی که آمریکا و دیگر همپیمانان منطقه ای او، از یمن تا سوریه، عراق و افغانستان نقش متجاوز را بازی می‌کنند، قیام ملت‌های مسلمان علیه رژیم‌های سرسپرده منطقه، واکنشی به حق در مقابل ظلم‌هایی است که طی سالیان طولانی بر آنها رفته و اکنون انقلاب اسلامی ایران الگویی برای راهی است که مردم مسلمان کشورهای اسلامی و حتی آزادیخواهان جهان را هدایت می‌کند.
وظیفه جمهوری اسلامی حمایت از مسلمانان جهان اسلام است و در این مسیر نیز تاکنون توانسته است به درستی حرکت کند و به راه خود ادامه دهد، عصبانیت دشمنان به ویژه رژیم آمریکا و صهیونیست‌ها به خاطر بیداری جهان اسلام است، مردم مسلمان کشورهای اسلامی آیا تاکنون علیه جمهوری اسلامی ایران اقدامی کرده اند؟ رفتار مسلمانان جهان با جمهوری اسلامی نشان از حقانیتی است که ایران با انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و راهبرد مقاومت توانسته است هیمنه آمریکا و همه دشمنان جهان اسلام و مسلمانان را به لرزه درآورد. راهی که باید ادامه پیدا کند تا به اهداف والای خود دست یابد، به همین خاطر دفاع مقدس ادامه دارد و در مقابل تهاجم دشمنان، به تهاجم مقدس تبدیل شده است. 

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 110866
 
Share/Save/Bookmark