میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۲
 
 
گزیده‌ای از جلسه علنی روز گذشته مجلس
انتقاد قالیباف از مخالفت دولت با طرح اصلاح ساختار بودجه

تصویب کلیات طرح اصلاح ساختار بودجه، تمدید اجرای قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده، انتقاد قالیباف از مخالفت دولت با طرح اصلاح ساختار بودجه، اصلاح طرح اختصاص یارانه ۱۲۰ هزار تومانی از مهمترین اخبار جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی بود.
جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح یک‌فوریتی تامین کالاهای اساسی(اعاده شده از شورای نگهبان)، بررسی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح احکام کلی بودجه ۱۴۰۰ و بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه یک فوریتی تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده - مصوب ۱۳۸۷- با اصلاحات بعدی آن در دستورکار نمایندگان قرار گرفت. در این جلسه نمایندگان با کلیات طرح احکام کلی بودجه ۱۴۰۰ موافقت کردند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات این طرح گفت: اصلاح ساختار بودجه موضوعی است که حضرت آقا هم آن را از ما خواسته بودند، ما در اصلاح ساختار بودجه باید به سمت درآمدهای پایدار و هزینه‌کرد مؤثر برویم و نداشتن وابستگی به نفت و جلوگیری از کسری بودجه را دنبال کنیم.
محمدباقر قالیباف همچنین از دولت به خاطر مخالفتش با طرح اصلاح ساختار بودجه انتقاد کرد و افزود: در بحث اصلاح ساختار بودجه و نهاد برنامه‌ریزی هم آقای پورمحمدی و هم آقای نوبخت می‌دانند که حداقل از سه ماه قبل شخص من تا بقیه کمیسیون‌ها گام به گام تا ۴۸ ساعت قبل این موضوعات را به صورت هماهنگ پیش بردیم و از آنها به صورت کتبی یا شفاهی در جلسات حمایت شده است ولی حالا اظهارنظر خلاف توافق می‌کنید که این خلاف توقع ماست.
سید حمید پورمحمدی،‌ معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور هم گفت که دولت اگر بخواهد به طرح نمایندگان تمکین کند باید زمان ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس را عقب بیندازد که این به مصلحت دولت و مجلس نیست. بنابر اصل ۵۲، ۵۷ و ۱۲۶ قانون اساسی تفکیک قوا و وظایف دولت و مجلس برای تنظیم و تصویب بودجه مشخص شده، ما لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را تنظیم کردیم و ۱۲ آذرماه به شما تقدیم خواهیم کرد شما می توانید آن زمان به تنظیم آن بپردازید.
سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی هم که ریاست بخشی از جلسه علنی روز گذشته مجلس را بر عهده داشت، خطاب به نماینده دولت بیان کرد: ستاد کرونا به درستی تشخیص داده تا دو هفته کشور در شرایط ویژه قرار گرفته و تمام صنوف در شهرهای قرمز تعطیل شود. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که باید حمایت معیشتی ویژه‌ای از دهک‌هایی که کارمند دولت نیستند برای همکاری بیشتر مردم برای اجرای محدودیت های دو هفته آینده صورت گیرد. در ادامه، نمایندگان گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده را بررسی کرده و با پیشنهاد محمدحسین فرهنگی مبنی بر تمدید یکساله این قانون موافقت کردند.
حجت الاسلام علیرضا سلیمی هم با انتقاد از آن چه عدم اقدام به موقع دولت برای تمدید قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده خواند، پرهیز از حواشی و پرداختن به وظایف اصلی و قانونی را برای دولت یادآور شد.
همچنین، نمایندگان ایرادات شورای نگهبان در طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی را رفع و تصویب کردند و بر این اساس طرح مجلس برای اختصاص یارانه ۱۲۰ هزار تومانی اصلاح شد.
در ادامه جلسه علی کریمی فیروزجانی،‌ عضو هیات رییسه مجلس بیانیه ۱۶۷ نفر از نمایندگان مجلس را در تقدیر از خدمات نیروی هوایی ارتش و بیانیه ۲۲۶ نماینده در تقدیر از وزارت اطلاعات در دستگیری سرکرده گروهک حرکة النضال و بیانیه ۱۸۳ نفر از نمایندگان مجلس را در خصوص حمایت از اصناف در شرایط تعطیلی به دلیل شیوع کرونا قرائت کرد.
محسن دهنوی عضو هیات رییسه هم از اعلام وصول شش فقره سوال ملی نمایندگان از وزیر امور خارجه خبر داد.

کد مطلب: 116130
 
Share/Save/Bookmark