میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۳
 
 
دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برگزار شد
اشک‌ها ‌و لبخندهای لوپن و ماکرون
اشک‌ها ‌و لبخندهای لوپن و ماکرون
 

دور دوم ریاست جمهوری فرانسه دیروز برگزار شد تا در نهایت میان لوپن و ماکرون به عنوان جانشین اولاند یکی وارد کاخ الیزه شود.
فرانسه که در طول ۵ سال ریاست جمهوری اولاند دورانی بس بحرانی را سپری کرده دیروز شاهد برگزاری انتخاباتی بود که کاندیداهای آن با شعار ضدیت با ساختار حاکم به دنبال کسب رای بوده و گویا در این میان ماکرون از اقبال بیشتری برخوردار بوده است. تلگراف در خبری «آمانوئل ماکرون» نامزد میانه رو و طرفدار تحکیم روابط با اتحادیه اروپا را پیشتاز دُور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرده است.
این در حالیست که بنا بر اعلام تلگراف، «مارین لوپن» نامزد حزب راست‌گرای افراطی جبهه ملی فرانسه ابراز امیدواری کرده است تا نتایج حاصل از انتخابات به نفع وی باشد تا بتواند همگان را مشابه با موضوع «برگزیت» شوکه کند. شایان ذکر است، مرحله نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت) با پیروزی «آمانوئل ماکرون» نامزد مستقل و «مارین لوپن» از حزب راست‌گرای افراطی جبهه ملی این کشور به پایان رسید.
مارین لوپن در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری این کشور که دو هفته پیش در روز ۲۳ آوریل برابر با سوم اردیبهشت برگزار شد، با کسب ۲۱.۵۳ درصد از آر پس از امانوئل ماکرون با ۲۳.۷۵ رأی به دور دوم انتخابات راه یافت تا پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲، یک بار دیگر شانس خود را برای ورود به کاخ الیزه بیازماید.
به نوشته رویترز، بر مبنای نظرسنجی‌های منتشرشده، امانوئل مکرون کار چندان دشواری برای پیروزی بر مارین لو پن ندارد؛ اما این به معنای پایان کشمکش‌ها در فرانسه نیست.
پس از یک کمپین انتخاباتی پرتنش و مالامال از رسوایی و شگفتی، رأی‌دهندگان فرانسوی تصمیم می‌گیرند رهبرشان برای ۵ سال آینده چه کسی باشد: یک میانه‌روی حامی اتحادیه اروپا، یا یک راست‌گرای افراطی مخالف اتحادیه اروپا و مهاجرت. اما اگر اتفاقی شگفت‌آور رخ دهد و مارین لو پن - نامزد جبهه ملی - به پیروزی برسد، آینده اتحادیه اروپا در معرض آزمون سختی قرار خواهد گرفت.
با این وجود، در انتخاباتی که شاهد خروج افراد سرشناسی از صحنه رقابت بوده است، لو پن که می‌خواهد مرزها را ببندد، واحد پولی یورو را کنار بگذارد و با مهاجرت مقابله کند، از جنگ جهانی دوم و تلاش احزاب راست افراطی برای دستیابی به قدرت، از همیشه به کسب پیروزی انتخاباتی نزدیک‌تر است.
حتی اگر نظرسنجی‌ها درست باشد و فرانسه به جای انتخاب نخستین زن، جوان‌ترین رئیس‌جمهورش را انتخاب کند، خودِ ماکرون نیز گفته است انتظار یک دوران شبیه به ماه‌عسل را ندارد.
ممکن است افراد زیادی در رأی‌گیری مشارکت نکنند و نزدیک به ۶۰ درصد از کسانی که قصد دارند به مکرون رأی دهند می‌گویند این کار را با هدف جلوگیری از پیروزی لوپن و ممانعت از رهبری وی بر دومین اقتصاد بزرگ اروپا انجام می‌دهند؛ نه به دلیل موافقت کامل با ماکرون -- سیاستمداری که پیش‌تر بانکدار بوده است. فرانسه همچنین ماه آینده انتخابات حیاتی پارلمانی را برگزار خواهد کرد؛ انتخاباتی که بار دیگر به صحنه رقابتِ سیاست‌های میانه‌روانه و رادیکال بدل خواهد شد.
مشارکت پایین مردم فرانسه در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، نامزد‌ها را وادار به ارائه وعده‌های عجیبی کرده است.
میزان مشارکت مردم فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پایین‌ترین سطح خود از سال ۱۹۶۹ رسیده است. این موضوع باعث شده است ستاد انتخاباتی نامزد‌ها با وعده‌هایی همچون غذا، نوشیدنی و حمل و نقل رایگان، مردم را به پای صندوق‌های رای بکشانند.
صاحبان کافه‌ها و شرکت‌های حمل و نقل به تبعیت از ستاد انتخاباتی نامزد مورد نظرشان به ارائه خدمات رایگان روی آورده‌اند تا از این طریق دخالتی در افزایش مشارکت مردم در انتخابات داشته باشند.
"رشید آکیم"، یک نانوا در منطقه "وال دوآز" است. او به هرکسی که رای دهد یک کروسان یا کیک شکلاتی رایگان می‌دهد. به عقیده وی، شهروندان فرانسوی زمانی می‌توانند از خدمات درمانی رایگان بهره‌مند شوند که خود سرنوشت کشورشان را تعیین کنند. او با ارائه کیک رایگان موفق شده ۲۰ نفر را راهی صندوق‌های رای کند. "مارک لوبادزت"، مالک یک کافه با نوشیدنی‌های گران‌قمیت است. او اعلام کرده در ازای هر رای یک لیوان از نوشیدنی‌های خود را به صورت رایگان به فرد رای‌دهنده می‌دهد. لوبادزت درباره این اقدامش می‌گوید: احمقانه به نظر می‌رسد، ولی با این اقدام ۲۰۰ نفر را پای صندوق رای فرستاده‌ام.

کد مطلب: 99183
 
Share/Save/Bookmark