میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۱
 
 
کره شمالی از طرح‌های جدید مذاکرات هسته‌ای گفت
بازی «اون» با ترامپ
بازی «اون» با ترامپ
 

در حالی مذاکرات هسته‌ای میان پیونگ یانگ و آمریکا در ابهام قرار دارد که در اقدامی که شاید بتوان آن را بازی جدید کره شمالی با ترامپ برای کسب امتیازات و آشکار سازی ماهیت ضد مذاکره‌ای آمریکا دانست، رهبر کره شمالي اعلام کرد مرکز آزمايش‌های هسته‌ای اين کشور را تعطيل خواهد کرد.
کره شمالي آزمايش‌های موشکي بالستيک خود را از بيست و يکم ماه آوريل متوقف می‌کند؛ رهبر کره شمالي همچنین اعلام کرد با جامعه بين الملل براي دستيابي به صلح و توسعه اقتصادي کشور خود گفت‌وگو می‌کند.
کره جنوبي از تصميم کيم جونگ اون رهبر کره شمالي در مورد پايان دادن به آزمايشات هسته‌ای و بالستيک اين کشور استقبال کرد. دفتر رياست جمهوري کره جنوبي در بيانيه‌ای ضمن اعلام اينکه تصميم کره شمالي نشانه پيشرفتي چشمگير در عاري سازي شبه جزيره کره از سلاح‌های هسته‌ای است که جهان انتظار آن را دارد، افزود: با اين تصميم، فضايي بسيار مثبت براي نشست‌های پيش رو ميان دو کره و ميان کره شمالي و آمريکا ايجاد خواهد شد.
رئيس جمهور آمريکا به تعليق برنامه هسته‌ای کره شمالي واکنش نشان داد. دونالد ترامپ درپي تصميم کره شمالي براي به تعليق دراوردن برنامه هسته‌ای اش پيامي در صفحه توئيتر خود منتشر کرد. ترامپ گفت:« کره شمالي موافقت کرده است همه آزمايشهاي هسته‌ای خود را به حال تعليق دربياورد و يک پايگاه اصلي آزمايشهايش را تعطيل کند. اين اقدام خبر بسيار خوبي براي کره شمالي و جهان است. اين کار، پيشرفتي بزرگ است. ما مشتاق نشست سران (آمريکا و کره شمالي) هستيم.» وزارت خارجه چین تصمیم کره شمالی برای توقف آزمایش‎های هسته‎ای را گامی در راستای کاهش تنش در شبه‌جزیره کره ارزیابی کرد. به گفته وزارت خارجه چین، پکن بر این باور است که تصمیم کره شمالی به بهبود وضعیت شبه‌جزیره کره کمک می‌کند.
طبق برنامه ریزی‌های انجام شده «مون جائه این» رئیس‌جمهوری کره جنوبی هفته آینده با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی دیدار می‌کند.
روزنامه شیکاگو تریبون نوشت با توجه به خواسته‌های آمریکا و کره شمالی درباره برنامه‌های موشکی و هسته‌ای این کشور، مذاکرات احتمالی میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ به شکست می‌انجامد. دونالد ترامپ گفته است اگر مذاکراتش با کیم جونگ اون «بی نتیجه» باشد، وی در کمال احترام جلسه را ترک خواهد کرد! باید به رئیس‌جمهور آمریکا توصیه کرد آماده پوشیدن کفش هایش باشد، زیرا احتمال بی‌ثمر بودن این مذاکره بسیار زیاد است.
زمانی که دو دشمن تصمیم می‌گیرند اختلافات خود را از طریق مذاکره و نه جنگ، حل و فصل کنند، امیدها برای سازش و توافق افزایش می‌یابد. در خیالات خود فکر می‌کند موجی از توهین‌ها و تهدیدات توییتری وی همراه با اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه پیونگ یانگ سبب شده است این کشور به اصطلاح به اشتباه خود پی ببرد و مسیر رفته را بازگردد!

کد مطلب: 104034
 
Share/Save/Bookmark