میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۹
 
 
عین‌الاسد همچنان سخن می‌گوید
هجدهم دی ماه بود که خبری به صدر اخبار محافل رسانه‌ای، سیاسی و امنیتی و حتی اقتصادی جهان قرار گرفت. آری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در ه

هجدهم دی ماه بود که خبری به صدر اخبار محافل رسانه‌ای، سیاسی و امنیتی و حتی اقتصادی جهان قرار گرفت. آری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در هجدهم دی ماه در پاسخ به ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس در حمله تروریستی آمریکایی‌ها به حومه فرودگاه بغداد، عملیاتی موشکی را علیه پایگاه نظامی ایالات متحده در عین‌الاسد واقع در استان الانبار عراق انجام داد. در این عملیات، ۱۳ فروند موشک بالستیک از نوع موشک‌های فاتح-۳۱۳ و قیام به پایگاه عین‌الاسد تحت اشغال نظامیان آمریکایی شلیک شد. رویدادی بسیار بزرگ که متاسفانه سرنگون شدن هواپیمای اوکراینی در پدافند حافظان امنیت حریم هوایی کشور و شهادت دهها ایرانی، مانع از آن شد تا شیرینی این پیروزی بزرگ به کام ملت ایران بنشیند. حادثه‌ای تلخ و جان سوز که دشمنان با موج سواری بر آن تلاش نمودند تا اصل ماجرا یعنی هدف قرار گرفتن عین‌الاسد را به حاشیه مبدل سازند. اکنون دو هفته از آن عملیات بزرگ می‌گذرد و با کنار رفتن غبارها و حاشیه‌ها ابعاد مهمی از این عملیات و پیامدهای آن آشکار می‌شود که جای تامل دارد.
نخست آنکه طی این دو هفته آمریکایی‌ها که زمانی از گزینه نظامی علیه ایران می‌گفتند دیگر سخنی با این محور ندارند و این یعنی آنکه پاسخ موشکی ایران پیامی روشن برای آنها داشته و آن اینکه هیچ اقدامی علیه ایران بی پاسخ نمی‌ماند و به قولی دوران بزن در رو به پایان رسیده است. لذا می‌توان گفت عملیات عین الاسد به حافظ امنیت پایدار کشور مبدل شده است.
دوم آنکه نگاهی بر نوع رفتار جمهوری اسلامی با محوریت فرماندهان نظامی با نوع رفتار آمریکایی در موردعملیات عین‌الاسد و حادثه هواپیمای اوکراینی حقیقتی بس مهم را آشکار می‌سازد که جای تامل بسیار دارد. فرماندهان نظامی ایران در مدت کمتر از دو روز مسئولیت حادثه هواپیمای اوکراینی را پذیرفته و با خانواده‌های داغدار این حادثه ابراز همدردی کردند. غربی‌ها در حالی تلاش کردند تا جمهوری اسلامی را به پنهان‌کاری و دروغ‌گویی متهم و احساسات پاک جوانان این سرزمین را به بازی بگیرند که نیروهای مسلح در کوتاه ترین زمان ممکن صادقانه مسائل را با مردم در میان گذاشت حال آنکه اکنون دو هفته از عملیات عین الاسد می‌گذرد و آمریکایی‌ها هیچ صداقتی در قبال ملت آمریکا و افکار عمومی جهان ندارند. ترامپ روز اول ادعا کرد که هیچ سرباز آمریکایی کشته یا زخمی نشده است در حالی که طی روزهای اخیر آماری میان ۱۱ نفر تا نزدیک به دهها کشته و زخمی از نظامیان آمریکایی منتشر می‌شود. جالب توجه آنکه دیروز ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری پایانی خود در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس، در پاسخ به سوالی درباره گزارش‌ها از زخمی شدن نظامیان آمریکایی در حمله موشکی به عین‌الاسد مدعی شد: شنیدم که آنها سردرد گرفتند و یک سری چیزهای دیگر که جدی نبود. این در حالی است که وزارت دفاع آمریکا بامداد دیروز اعلام کرد که علاوه بر یازده نظامی که پیشتر گفته شده بود در حمله موشکی ایران به عین‌الاسد آسیب دیدند، نظامیان دیگری هم هستند که برای طی روند درمان به خارج از عراق منتقل شده‌اند. بر اساس درس دیگر عین الاسد را آگاهی جهانی از صداقت و مسئولیت پذیری جمهوری اسلامی و بی صداقتی و دروغ‌پردازی آمریکا می‌توان دانست.
سوم آنکه طی دو هفته اخیر اروپایی‌ها با محوریت آلمان، انگلیس و فرانسه تحرکات سیاسی و رسانه‌ای گسترده‌ای با ادعای اقدام برای کاهش تنش در منطقه صورت داده‌اند که یک کلید واژه دارد و آن اینکه به دنبال توافقنامه‌ای جدید با ایران هستند که بر اساس طرح ترامپ باشد. در همین چارچوب پس از جانسون نخست وزیر انگلیس دیروز مکرون رئیس جمهور فرانسه در سرزمین‌های اشغالی ادعای اقدام برای توافقنامه جدید به جای برجام را با محوریت مسائل موشکی مطرح کرد. تکرار این نوع موضع‌گیری‌ها بعد از عملیات عین‌الاسد نشانگر یک اصل است و آن اینکه سیاست غرب همچنان بی دفاع سازی ایران در برابر تهدیدات دشمنان است و از سوی دیگر با حذف توان دفاعی و جایگاه منطقه‌ای ایران به دنبال جلوگیری از تکرار الگو شدن ایران برای ملت‌های جهان است. ملت ایران با ایستادگی و مقاومت توانست شکست هیمنه آمریکا با تسخیر پذیر بودن لانه جاسوسی ، جهانی سازی حمایت از فلسطین با روز قدس، بین‌المللی ساختن حماسه حسینی با برگزاری باشکوه اربعین حسینی (ع)، رسیدن به دانش هسته‌ای بدون وابستگی به غرب را محقق سازد و اکنون با به رخ کشدین توان موشکی و وارد کردن خسارت‌ها و تلفات سنگین توانست افسانه شکست ناپذیری آمریکا را پایان دهد. این مسئله قطعا ابعاد جدیدی از الگو بودن ایران برای جهانیان را رقم می‌زند لذا غرب سراسیمه به دنبال بازکردن پرونده خلع سلاح موشکی ایران است تا از این الگو شدن جلوگیری نماید.
در جمع بندی نهایی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که عین الاسد همچنان پیام‌های مهمی را به جهان مخابره می کند که نباید از آنها غافل شد. عین الاسد صرفا یک پایگاه نظامی نیست بلکه می‌توان آن را نشانه‌ای بر اقتدار، صداقت، ایستادگی و جایگاه جهانی ایران دانست. در عین حال اصلی‌ترین پیام عین‌الاسد آن است که دوران اشغالگری و حضور امپریالیسم آمریکا در منطقه به پایان رسیده و گزینه‌ای جز خروج از منطقه در پیش روی ندارد.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 112549
 
Share/Save/Bookmark