میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۱
 
 
بحران انسانی در یمن ابعاد گسترده‌تری می‌گیرد
مبارزه با کرونا زیر آتش سعودی با دستان خالی
مبارزه با کرونا زیر آتش سعودی با دستان خالی
 

سکوت جهانی در برابر تجاوزات ائتلاف سعودی در حالی ادامه دارد که مردم یمن درحالی درگیری اپیدمی کرونا شده‌اند که تجهیزاتی برای مقابله با آن نداشته و در پی محاصره ظالمانه عربستان علیه این کشور، از کمبود شدید موادغذایی و دارو نیز رنج می‌برند.
اولین ثبت موارد فوتی در یمن بر اثر ویروس کرونا، زنگ خطری برای ورود یمن به یک فاجعه است. تا به حال در یمن ۱۰ نفر مبتلا به ویروس کرونا و دو نفر فوتی ثبت شده است.با وجود اینکه کرونا دیر به یمن رسید و تعداد مبتلایان آن نیز محدود است ، اما وخامت اوضاع زندگی وبهداشتی و کمبود شدید تجهیزات پزشکی در سایه شیوع این ویروس، ممکن است باعث ایجاد فاجعه در این کشور شود.
این بیماری قبل از اینکه به عدن برسد ، از استان «حضرموت» در یمن شروع شد،اما سازمان ملل پیشتر هشدار داده بود این بیماری همه گیر ممکن است در یمن شیوع یابد.در همین راستا کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که این بیماری با سرعت بیشتری در یمن تا صنعاء و شهرهای تحت کنترل انصارالله نیز کشیده شود.
کارشناسان بدترین سناریوها را در این زمان برای یمن در نظر گرفته‌اند؛تا جایی که «لیز گراندی» هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در یمن معتقد است که شیوع ویروس کرونا برای یمن فاجعه بار خواهد بود.چیزی که فاجعه یمن را تشدید می‌کند این است که مردم این کشور طی ۶ سال جنگ از بیماری‌هایی چون وبا، دنگ،حصبه و مالاریا نیز رنج می برند.با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی همراه با شروع فصل باران و افزایش تجمعات در ماه مبارک رمضان، ممکن است موج جدیدی از اپیدمی در راه باشد این درحالی است که تنها نیمی از بیمارستان های یمن با ظرفیت کامل فعالیت دارند و رویارویی با ویروس کرونا در این کشور سخت ترین مشکل در سطح جهانی خواهد بود. خبر دیگر از یمن آنکه رئیس هیأت مذاکره‌کننده یمن اعلام کرد، تشدید حملات ائتلاف سعودی به یمن و مناطق غیرنظامی آن علی‌رغم آتش‌بس ادعایی، در سایه سکوت شرم‌آور سازمان ملل صورت می‌گیرد. «محمد عبدالسلام» رئیس هیأت مذاکره‌کننده یمن و سخنگوی جنبش انصارالله بامداد امروز در توییتی در واکنش به این موضوع نوشت: جنگنده‌های جنایتکار ائتلاف متجاوز با هدف گرفتن وسایل حمل و نقل و زندگی مردم و منافع آنها در منطقه عفار استان بیضاء جنایتی بزرگ مرتکب شدند. این یکی از رسوایی‌های آتش‌بس ادعایی است که حملات به جبهه‌ها و غیر جبهه‌ها (مراکز غیرنظامی) با تبانی و سکوت شرم‌آور سازمان ملل شدت گرفته است.
رئیس شورای عالی انقلاب یمن در صفحه توئیتر خود، ائتلاف سعودی را به نقض گسترده آتش‌بس ادعایی خود متهم کرد و گفت که ریاض مسئول ابتلای حتی یک نفر به ویروس کرونا در یمن است. «محمد علی الحوثی» رئیس شورای عالی انقلاب یمن در صفحه توئیتر خود از ائتلاف سعودی خواست به جای متهم کردن نیروهای یمنی، به آتش‌بس ادعایی خود پایبند باشد. او با تأکید بر اینکه این آتش‌بس «توهمی بیشت نیست و صحت ندارد»، مسئولیت هر مورد از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ و بمباران و درگیری‌های زمینی و محاصره را بر گردن ائتلاف سعودی دانست. جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که در پنج سال گذشته از تجاوز ائتلاف سعودی به یمن، ۲۹۰ خبرنگار عرصه جنگ در نتیجه حملات این ائتلاف کشته شده‌اند.
تعداد کشته‌های رسانه ملی وابسته به دولت نجات ملی در صنعاء نیز ۴۵ نفر و تعداد زخمی‌های آن بیش از ۲۵ نفر بوده است. طبق گزارش وبگاه «المسیرة»، اتحادیه روزنامه‌نگاران یمن همچنین اعلام کرد که ائتلاف سعودی در پنج سال گذشته ۲۳ مرکز رسانه‌ای را تخریب کرده و در ۳۰ نوبت ایستگاه‌های پخش و ارسال را هدف قرار داده است.همچنین شش مورد جعل شبکه‌ها و کانال‌های الکترونیکی، هشت مورد توقف پخش کانال‌های ماهواره‌ای و ۱۴۳ مورد ممانعت از ورود خبرنگاران خارجی به یمن به ثبت رسیده است.

کد مطلب: 113611
 
Share/Save/Bookmark