میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۰
 
 
امارات و عربستان برای پنهان‌ کردن جنایاتشان در یمن دست به جیب شدند
ولخرجی ۵۰۰ میلیون دلاری برای فرار از رسوایی
ولخرجی ۵۰۰ میلیون دلاری برای فرار از رسوایی
 

پس از افزایش فشارهای بین‌المللی در خصوص وخامت اوضاع انسانی وافزایش گرسنگی مردم یمن در نتیجه جنگ ریاض و ابوظبی، و در چارچوب پنهان سازی جنایاتشان در یمن، عربستان و امارات اعلام کردند، ۵۰۰ میلیون دلار در این خصوص هزینه خواهند کرد.
«عبدالله الربیعه» مدیر مرکز کمک‌رسانی ملک سلمان و «جمعه بریم الهاشمی» وزیر امور همکاری‌ بین‌المللی امارات طی یک کنفرانس خبری از کمک ۵۰۰ میلیون دلاری به یمن خبر دادند. الهاشمی مدعی شد که این کمک، برای تأمین غذای ۱۰ الی ۱۲ میلیون یمنی هزینه خواهد شد. الربیعه نیز گفت که ریاض با سازمان‌های بین‌المللی برای رساندن کمک‌ها به نیازمندان یمنی همکاری خواهد کرد.
کمک دو کشور مهاجم به یمن، در حالی صورت می‌گیرد که در هفته‌های گذشته، حجم انتقادات و درخواست‌های کشورها و رسانه‌های غربی از ائتلاف سعودی-اماراتی برای پایان دادن به جنگ افزایشی محسوس داشته است.
نکته حائز اهمیت این است که کمک‌های سعودی و اماراتی و تمامی کمک‌هایی که از سوی کشورهای غربی به یمن می‌شود، به جای پرداخت به بانک مرکزی یمن در صنعاء به شعبه شهر «عدن» پرداخت می‌شود که در اختیار ائتلاف سعودی-اماراتی قرار دارد و این در حالی است که بیشتر جمعیت یمن در مناطق تحت کنترل ارتش و کمیته‌های مردمی ساکن هستند. «محمد علی الحوثی» رئیس شورای عالی انقلاب یمن در تاریخ ۱۷ مهر گذشته در خصوص کمک‌های ادعایی عربستان و امارات به یمن گفت: «می‌گویند ۱۱.۱۸ میلیادر دلار به یمن کمک کرده‌اند، این کمک‌ها کجاست؟ در کجا هزینه و خرج شده است؟ چه کسی آن را به غارت برده است؟ چرا این مبلغ به ثبات ارزش ریال کمکی نکرد؟».
از جمعیت نزدیک به ۳۰ میلیونی این کشور، ۱۳ میلیون نفر نیاز به کمک فوری و اورژانسی دارند. «دیوید بیسلی» رئیس برنامه جهانی غذا در نشست شورای امنیت، روز جمعه گذشته، گفت که «جهان باید در خصوص اوضاع فاجعه‌بار یمن شرمسار باشد.» از آنجا که یمن در محاصره عربستان و امارات است، بیماران یمنی توان دریافت به موقع دارو یا اعزام به خارج از کشور را ندارند و تاکنون هزاران یمنی از آغاز جنگ در بهار ۱۳۹۴، به دلیل محاصره جان‌ باخته‌اند.
خبر دیگر آنکه.«محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن، تلاش انگلیس در شورای امنیت برای ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای که بیشتر همسو با منافع ائتلاف سعودی است، را ناامید‌کننده توصیف کرد.وی طی پستی در توئیتر نوشت: اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که [پیش‌نویس] این قطعنامه ناامید‌کننده است و بیانگر عدم مسئولیت تهیه‌کنندگان آن است و نشان می‌دهد که وضعیت کنونی مردم یمن را که از محاصره و نقض حقوق بشر و حقوق بین‌الملل در رنجند را درک نمی‌کنند. محمد علی الحوثی افزود که پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده به شورای امنیت، نشان می‌دهد که تنها بر اساس روایت سعودی‌ها تدوین شده است و تلاشی مفتضحانه و مقبوح با هدف توجیه جنایات ارتکابی علیه غیرنظامیان یمنی محسوب می‌شود.
عضو کمیته عالی انقلاب یمن ابراز امیدواری کرد که اعضای آزاده شورای امنیت، از پذیرش هرگونه چانه‌زنی یا مشروعیت‌بخشی به تداوم تجاوز به یمن خودداری کنند. وی افزود: فشارهای آمریکایی- سعودی به منظور کمرنگ کردن پیش‌نویس قطعنامه‌ای که به شورای امنیت ارائه خواهد شد، تلاش کرده و می‌کنند تا این قطعنامه از حالت الزام‌آور به یک قطعنامه غیرالزام‌آور تبدیل شود. الحوثی، شورای امنیت و سازمان ملل را مسئول تداوم تجاوز، محاصره و پیامدهای آن از جمله قحطی و وبا و ...در یمن دانست.
در همین حال در واکنش به جنایات سعودی، منابع نظامی یمن از شلیک یک فروند موشک بالستیک «بدر-۱» به سمت مواضع شبه‌نظامیان ائتلاف سعودی در شمال شرقی صنعاء خبر دادند. منابع یمنی می‌گویند که این موشک دقیقا به محل تجمع عناصر مزدور مستقر در پایین منطقه «نقیل» در فرضه نهم اصابت کرده است که بر اثر آن شماری از آنها کشته شدند. موشک بالستیک بدر-۱ که نسل اول از موشک‌های بالستیک ساخت داخل یمن است، با سوخت جامد کار می‌کند و دارای سرعت بالایی است، لذا نقش بسیار مهمی در ایجاد توازن قوا و تقویت قدرت بازدارندگی داشته است.
خبر دیگر آنکه مردم یمن در پاسخ به دعوت رهبر انصارالله، خود را به میدان‌های اختصاص‌یافته برای جشن میلاد پیامبر اکرم (ص)، رسانده‌اند تا در این مراسم شرکت کنند. «سید عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله یمن نیز طی سخنانی، از ملت یمن خواست تا در برنامه‌ها و مراسم جشن میلاد پیامبر به صورت باشکوه حضور یابند.

کد مطلب: 106916
 
Share/Save/Bookmark