میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۸
 
 
در نشست خبری رئیس جشنواره موسیقی فجر مطرح شد؛
هزینه‌کرد جشنواره را منتشر می‌کنیم
خود استاد شجریان مخالف برگزاری مراسم تقدیر است

نشست خبری سی و سومین جشنواره موسیقی فجر روز گذشته با حضور حمیدرضا نوربخش رئیس جشنواره و اصحاب رسانه در تالار وحدت تهران برگزار شد.
نوربخش در ابتدای این نشست با اشاره به برگزاری سی و سومین دوره این رویداد در تهران گفت: جشنواره امسال ۲۰ تا ۳۰ دی سال‌جاری در شش سالن برگزار می‌شود. امسال نخستین سالی است که تکلیف مدیریت جشنواره از سال گذشته روشن بود و به همین دلیل ما راحت تر و روان تر امور را پیش بردیم.
وی افزود: بیش از نود اجرا در جشنواره خواهیم داشت. موسیقی ردیف دستگاهی، ارکسترال، بانوان، نواحی، پاپ، تلفیقی و بین‌الملل بخش‌های جشنواره هستند. تالار وحدت، سالن رودکی، برج آزادی، فرهنگسرای نیاوران، برج میلاد و مرکز همایش‌های ایرانیان؛ سالن‌هایی هستند که امسال در اختیار جشنواره هستند.
رئیس جشنواره درباره اضافه شدن بخش نواحی نیز گفت: امسال ۱۲ اجرای موسیقی نواحی داریم. از سال گذشته این موسیقی را به طور پررنگ وارد جشنواره کردیم. سعی ما بر این بود که از همه‌ی اقوام اجراهایی داشته باشیم. هم جوانان و هم پیشکسوتان در جشنواره و در بخش موسیقی نواحی روی صحنه می‌روند. دو گروه موسیقی نواحی در بخش بانوان اجرا خواهند داشت. در مجموع ۸۵ گروه در جشنواره داریم که به علت تکرار برخی از اجراها، ۹۰ اجرا خواهیم داشت.
وی درخصوص جشنواره امسال نیز گفت: بودجه جشنواره مشابه سال گذشته است. هر روز هم پیام‌هایی می‌آید که ممکن است کمتر از سال گذشته هم بودجه داشته باشیم. یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان بودجه جشنواره است. جدول جشنواره را از شهریور آماده کردیم و زمانی برای استعلام‌ها لازم داشتیم. دوستان ما در بخش مارکتینگ و تبلیغات نظرشان این بود که بلیت فروشی را یک ماه قبل از جشنواره آغاز کنیم و به همین علت جشنواره را در شهریور منتشر نکردیم.
مدیرعامل خانه موسیقی در ادامه از ۶ اجرای ویژه موسیقی انقلاب خبر داد و گفت: در بخش موسیقی انقلاب اسلامی ۶ اجرا داریم. این گروه‌ها موسیقی نوستالژیک دوره انقلاب را اجرا می‌کنند. امسال برای نخستین‌بار بخش کُرال موسیقی انقلاب را داریم که سرودهای خاطره‌انگیز دوره پیروزی انقلاب را اجرا می‌کنیم. در این بخش سه گروه کُر حضور دارند.
نوربخش در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا برخلاف دوره سی‌ویکم در دوره گذشته ریز هزینه‌کرده جشنواره منتشر نشده است گفت: منش و روش من اتاق شیشه‌ای است. هر جا هم باشم همین روند را دارم. دو سال پیش هجمه‌ی زیادی درباره هزینه‌های جشنواره مطرح شد و ابهاماتی مطرح شد که روا نبود. البته بخشی از این ابهام‌ها طبیعی بود چراکه روند برگزاری جشنواره تغییر کرده بود و تحولاتی ایجاد شده بود. اما برای زدودنِ ابهام‌ها آمدم و تمام هزینه‌ها را بیان کردم. در حال حاضر هم اگر شما درخواستی داشته باشید، ریز هزینه‌کرد دوره قبل را هم منتشر می‌کند.
در ادامه در خواستی مبنی بر ارایه هزینه‌کرد جشنواره دوره گذشته مطرح شد که با قول مساعد رئیس جشنواره قرار شد تا طی روزهای آینده اطلاعات مالی جشنواره دوره گذشته در اختیار خبرنگاران قرار گیرد.
رئیس جشنواره موسیقی فجر در پاسخ به سوالی مبنی بر این که انتخاب گروه‌ها را کدام یک از کارشناسان برعهده دارد، گفت: مهدی وجدانی در بخش اطلاع‌رسانی، امیرعباس ستایگر در بخش موسیقی دستگاهی، خانم حسین‌زاده در بخش‌ تبلیغات و خانم‌ها کروبی و یوسفیان در بخش بین‌الملل کارشناسان جشنواره هستند. انتخاب گروه‌ها را خود من انجام می‌دهم و کارشناسان پیشنهاد می‌دهند.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا لیست کار بخش پاپ جشنواره را محسن رجب‌پور انجام می‌دهد یا خیر نیز گفت: ملاک من در انتخاب گروه‌های موسیقی پاپ، پُرمخاطب بودن گروه هاست. آقای رجب‌پور مدیر صنف تهیه‌کنندگان هستند و من هم از مشورت ایشان و دیگر تهیه‌کنندگان بهره برده‌ام.
نوربخش درباره بلیت‌فروشی جشنواره نیزگفت: ما در ایران چند سایت بلیت‌فروشی مطرح داریم. من آمده‌ام و درِ مذاکره را باز کرده‌ام. به همه سایت‌ها نامه داده‌ایم و سه موضوع از آنها خواسته‌ام. یک تضمین فروش، دوم اسپانسر و سوم خدمات و درصد کارمزد. این سه موضوع را درخواست کرده‌ایم و در دو سال گذشته هم با حالت مناقصه انتخاب کرده ایم. اگر هم سایتی نیامده است خودش شرایط ما را قبول نکرده است. من دوست دارم که حداکثر مشارکت در امر بلیت‌فروشی را داشته باشیم. درصد کارمزد بلیت‌فروشی ما خیلی بالا نیست. سایت‌هایی هم که الان بلیت‌فروشی می‌کنند به اندازه خودشان اعتبار و مخاطب دارند.
وی افزود: ما فکر فروش بلیت‌های جشنواره هستیم. برای من اگر سایت‌های بیشتری در جشنواره مشارکت داشته باشند، راحت‌تر است. متاسفانه برخی‌ها درپیِ جوسازی و بحران‌سازی هستند. کارمزد بلیت‌فروشی جشنواره ما حدود ۷۰ یا ۸۰ میلیون تومان می‌شود و رقم چندان زیادی نیست. ما با سایتی قرارداد می‌بندیم که کل بلیت‌هایمان را پیش خرید کند. بنیاد رودکی از همکاران ما هستند و همه در یک مجموعه کار می‌کنیم. تاکنون هم هیچ مسئله و مشکلی در همکاری را این بنیاد نداشته‌ایم.
به گزارش فارس، نوربخش در پاسخ به سوالی درباره تقدیر محمدرضا شجریان در جشنواره موسیقی فجر نیز گفت: تقدیر از استاد شجریان وظیفه همه نهادهاست. منتها سال پیش هم گفتم که این موضوع تقدیر بخشی از آن مربوط به ما و بخشی هم مربوط به خود ایشان است. در سال‌های گذشته هم ده‌ها بار از سوی نهادهای مختلف پیشنهادهایی برای تقدیر از استاد شجریان مطرح شده است اما خود ایشان هیچ وقت این مسئله را نپذیرفته است. حتی دکترای افتخاری دانشگاه تهران را نپذیرفتند. تقدیر هم به همین شکل است. ما وظیفه داریم که یاد و نام شجریان را همیشه گرامی بداریم.
رئیس جشنواره موسیقی فجر در پایان نشست از اجرای ارکسترهای سمفونیک و ملی در جشنواره امسال خبر داد و در ادامه با این سوال خبرنگاران مواجه شد که آیا لابی برای انتخاب رهبر ارکستر صورت گرفته یا خیر نیز گفت: خیر لابی صورت نگرفته است و ارکسترها با رهبران ثابتشان حضور خواهند داشت.

کد مطلب: 102118
 
Share/Save/Bookmark