میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۳۳
 
 
افسران پلیس آمریکا در سال ۲۰۱۷ هزار نفر را کشتند
ذبح حقوق‌ بشر در خیابان‌های آمریکا
ذبح حقوق‌ بشر در خیابان‌های آمریکا
 

آمریکا در حالی ادعای حمایت از حقوق بشر سر می‌دهد که تحولات داخلی این کشور نشانگر کشتارهای سیستماتیک و ضد بشری است چنانکه برای سومین سال متوالی، نیروهای پلیس آمریکا طی سال ۲۰۱۷ در سرتاسر این کشور حدود ۱۰۰۰ نفر را کشتند.
تداوم این رکورد در کشتن افراد از سوی پلیس آمریکا در شرایطی است که طی سال‌های اخیر افکار عمومی این کشور به شدت نسبت به کاربرد زور از سوی افسران پلیس حساس شده و آن را زیر نظر گرفته‌اند. طبق گزارش واشنگتن‌پست، پلیس در سال گذشته ۹۸۷ را با شلیک گلوله کشت که حدود ۲۰ نفر بیشتر از سال ۲۰۱۶ است. طی سه سال اخیر، افسران پلیس آمریکا در مجموع ۲۹۴۵ نفر را با شلیک گلوله کشته‌اند. گئوف آلبرت، استاد جرم‌شناسی دانشگاه کارولینای جنوبی در گفت‌وگو با این واشنگتن‌پست می‌گوید که «این تعداد نشان‌دهنده یک روند نیست، بلکه نشان‌دهنده یک میزان ثابت از این تیراندازی‌ها است. ما اطلاعاتی درباره حدود ۳ هزار مورد شلیک داریم و می‌توانیم درک بهتری را از شلیک‌های مرگبار افسران پلیس به عامه مردم ارائه کنیم».
حساسیت مردمی نسبت به تیراندازی‌های مرگبار پلیس آمریکا از آنجایی شدت گرفت که یک افسر سفید‌پوست آمریکایی در سال ۲۰۱۴ یک نوجوان سیاه‌پوست را در حومه شهر سنت‌لوئیس با شلیک گلوله به قتل رساند. کشته شدن این نوجوان منجر به تظاهراتی گسترده در شهرهای مختلف آمریکا شد. لازم به ذکر است بسیاری از این قربانیان هرگز جرمی مرتکب نشده بودند و بسیاری از آنها صرفا به خاطر رنگ پوستشان توسط پلیس به قتل رسیده‌اند.
این گزارش‌ها در حالی منتشر می شود که در حوزه سیاسی نیز آمریکا شرایط مطلوبی ندارد چنانکه رئیس‌جمهور آمریکا که به شدت از کتاب «آتش و خشم: درون کاخ سفید ترامپ» عصبانی است، اظهارات تندی علیه نویسنده آن و همچنین «استیو بنن» استراتژیست ارشد سابقش مطرح کرده است.«در حالی که تنش‌ها در فضای سیاست داخلی آمریکا بین دونالد ترامپ و مخالفانش ادامه دارد، این روزها کتابی با عنوان «آتش و خشم: درون کاخ سفید ترامپ» منتشر شده که در آن اظهارنظرهایی از «استیو بنن» استراتژیست ارشد سابق ترامپ در کاخ سفید هم آمده است.
در بخشی از این کتاب، استراتژیست سابق رئیس‌جمهور آمریکا، دیدار پسر ترامپ با یکی از وکلای روس در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ را «خائنانه» خوانده بود. در این میان طبق اطلاعاتی که در یک کتاب تازه منتشر شده آمده است، رئیس‌جمهور آمریکا معتقد است که داماد و مشاور ارشدش در کاخ سفید می‌تواند روزی وزیر خارجه آمریکا باشد. نشریه آمریکایی «نیوزویک» در این خصوص گزارش کرد، «جان کلی»، درست مدت اندکی بعد از آنکه ریاست ستاد کارکنان کاخ سفید را برعهده گرفت، دیدارهایی با ترامپ برگزار کرد و از او خواست تا درباره نقش‌های پیش روی کوشنر و «ایوانکا ترامپ» دختر ارشد ترامپ و همسر کوشنر در دولت ترامپ بحث کند.
طبق گزارش شبکه آمریکایی، قرار است مشاور ارشد مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا به همراه مدیر بخش سیاستگذاری داخلی او از سمت‌های خودشان کنار بروند. در حالی که تغییر و تحولات در کاخ سفید دونالد ترامپ ادامه دارد، حالا خبرها از کنار رفتن دو مشاور و دستیار ارشد معاون رئیس‌جمهور آمریکا حکایت دارد.در بحبوحه تغییرات کارکنان دولت ترامپ، مایک پنس قرار است که دو تن از مشاوران و دستیاران ارشد خودش را از دست بدهد.
طبق گزارش شبکه سی‌ان‌ان، «مارک پائولتا» مشاور ارشد معاون رئیس‌جمهور آمریکا و «داریس میکس» مدیر سیاستگذاری داخلی آقای پنس قرار است از سمتشان کنار بروند. قرار است کنار رفتن این دو مشاور ارشد مایک پنس، طی هفته جاری توسط رئیس کارکنان دفتر معاون رئیس‌جمهور اعلام شود. مارک پائولتا وکیل، برجسته اهل واشنگتن به عنوان، وکیل ارشد پنس خدمت کرده و در اعلام نامزدی «نیل گورسیچ» برای سمت قاضی دادگاه عالی آمریکا نقش ایفا کرده بود.

کد مطلب: 102613
 
Share/Save/Bookmark